Pražský filharmonický sbor zazpívá v Hongkongu i Moskvě

Pražský filharmonický sbor (PFS) v únoru poprvé pojede na Festival umění v čínském Hongkongu. Účast na akci neohrozily ani současné neshody Pekingu s vedením Prahy. Čína kvůli nim zamítla domluvená turné několika českých hudebních souborů majících v názvu hlavní město. V Hongkongu sbor zahraje dva koncerty "a cappella", řekli novinářům před zahájením 85. sezony zástupci sboru.
Pražský filharmonický sbor (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Pražský filharmonický sbor během nadcházející sezony vystoupí také v Moskvě, Salzburgu nebo Hamburku. Patronem letošní sezony je indický dirigent Zubin Mehta, který bude 15. září vést koncert v rámci Dvořákovy Prahy.

Pod taktovkou Zubina Mehty jsme odzpívali 93 koncertů. Je to pro nás obrovská čest. Mehta bude dirigovat i náš zahajovací koncert Třetí symfonie od Gustava Mahlera v rámci festivalu Dvořákova Praha,“ uvedl ředitel Pražského filharmonického sboru Radim Dolanský.

Na mezinárodním Festivalu umění v Hongkongu bude mít sbor dva samostatné koncerty ve dvou největších sálech. Příprava a domluva byla podle Dolanského z obou stran velmi náročná, do Hongkongu kvůli tomu dvakrát letěl. Před festivalem se sbor krátce zastaví v Moskvě v hale Zaraďje, kde předvede Beethovenovu Devátou symfonii s orchestrem Petra Iljiče Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva.

Nynější napětí mezi Prahou a Čínou se Pražského filharmonického sboru podle jeho představitelů nedotklo. „Do Číny jedeme přímo přes scénu Hongkongu. Nikdo nás nestraší, že by se koncert na festivalu měl zamítnout. Vše je dohodnuto, máme smlouvy, takže nejsme nijak ohroženi,“ řekla za Pražský filharmonický sbor (PFS) Monika Havlová.

Naopak Orchestr PKF – Prague Philharmonia (PKF), který je někdy s PFS mylně zaměňován, kvůli záměru vedení Prahy vyjmout politickou deklaraci ze smlouvy s Pekingem do Číny neodcestuje. Stejný osud potkal i další české hudební tělesa. PFS není financován pražským magistrátem, ale ministerstvem kultury.

Pražský filharmonický sbor spolu s PKF vystoupí 13. listopadu v nové multifunkční aréně O2 universum v Praze. Tam se představí hlavní sbormistr Lukáš Vasilek s francouzským dirigentem Emmanuelem Villaumem a uvedou Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena. Koncert je věnovaný 30. výročí sametové revoluce.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat