Příští sezona v Moravském divadle: Seškrtané premiéry a dražší vstupné

Moravské divadlo v Olomouci nabídne v příští divadelní sezoně svým návštěvníkům několik nových titulů, budou mezi nimi i české a světové premiéry. Na dramaturgickém plánu se podepsala ekonomická situace divadla - divadlo muselo snížit počet premiér a zároveň zvýšit kvůli rostoucím nákladům vstupné zhruba o deset procent.
Ilustrační foto (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Vladimír Kiva Novotný)
Ilustrační foto (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Vladimír Kiva Novotný)

Podle ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše se návštěvnost vrací k číslům před pandemií koronaviru, letos by mělo do divadla zavítat více než 90 000 návštěvníků.

“Museli jsme přistoupit ke krokům, které nejsou příliš populární, museli jsme škrtnout dva projekty. Jde o jednu velkou premiéru, bohužel to pro sezonu 2023/2024 odnesl balet, a to z toho důvodu, že má poměrně široký repertoár, který musíme vyhrát pro naše abonenty. Věříme, že je to dočasné řešení, které se nebude opakovat pro další sezony, ale je možné, že budeme muset pak k podobným opatřením sáhnout u jiných souborů,” uvedl Gerneš.

Balet tak letos nabídne pouze jeden nový titul, půjde však o světovou premiéru. V únoru příštího roku uvede taneční drama Želary, které je volně inspirované stejnojmenným povídkovým souborem Květy Legátové. Hudbu pro tento titul zkomponuje Zuzana Lapčíková, o choreografii se postará Hana Litterová, uvedl šéf baletu Jan Fousek. Baletní soubor se bude podílet i na dvou operních premiérách.

Soubor opery a operety má pro sezonu připraveny čtyři nové tituly – v listopadu půjde o premiéru inscenace Ad Matrem v režii Borise Jedináka a Petra Erbese z Divadla Na zábradlí, v prosinci to bude premiéra italských oper Sedlák kavalír a Komedianti, v dubnu se chystá muzikál Sugar a v červnu soubor sezonu uzavře uvedením Prodané nevěsty v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.

Moravské divadlo má rozpočet 200 milionů korun, z toho příspěvek olomoucké radnice činí 150 milionů korun. Zhruba 20 milionů korun získává divadlo ze vstupného, zbytek je dotace z ministerstva a kraje. Vedení olomoucké radnice kvůli současné ekonomické situaci hlavních kulturních institucí ve městě nyní řeší otázku koncepčního financování Moravského divadla a Moravské filharmonie pro další roky. Rozhodnutí politiků dosud nepadlo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments