Gratulace pro Reného Tučka, někdejší hvězdu brněnské a pražské opery

W.A.Mozart: Figarova svatba - René Tuček (Almaviva) - ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)
W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

V Sále Martinů na pražské HAMU se dnes koná gratulační koncert k osmdesátinám barytonisty Reného Tučka, které operní pěvec a pedagog, dlouholetý sólista brněnské opery a především pak souboru pražského Národního divadla oslavil letos 8. ledna.

René Tuček
René Tuček (foto archiv)

Pogratulovat mu zpěvem přijdou jeho žáci, mimo jiné Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weisová, Anna Klamo a další. Zazní mimo jiné árie i písně z díla Mozarta, Mascagniho, Dvořáka a Janáčka. Na klavír pěvce doprovodí Katarína Bachmannová. Oslavenec by měl podle pořadatelů dorazit osobně, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu však není jisté, zda na celý večer.

Během své kariéry Tuček ztvárnil řadu velkých rolí, v pražském Národním divadle se v roce 1970 uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním nastudování Vojny a míru.

S.Prokofjev: Vojna a mír - Gabriela Beňačková (Nataša), René Tuček (Andrej), Eva Zikmundová (Hélene) - ND Praha 1970 (foto Jaromír Svoboda)
S. Prokofjev: Vojna a mír – Gabriela Beňačková (Nataša), René Tuček (Andrej), Eva Zikmundová (Hélene) – ND Praha 1970 (foto Jaromír Svoboda)

René Tuček se také často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na HAMU, věnoval se i talentovaným dětem. Svým žákům vštěpoval mimo jiné i to, že pro pěvce je na jevišti důležitá fyzická kondice. Zevrubný portrét k pěvcovu jubileu jsme přinesli před nedávnem, najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat