Střídání šéfů v Baletu ND: v nové sezoně se vedle tří premiér vrátí i Vàmosův Louskáček

Balet Národního divadla, který po patnácti letech opouští jeho dosavadní šéf Petr Zuska, připraví v příští sezoně pod novým vedením Filipa Barankiewicze tři premiéry. Základem repertoáru souboru se má stát uvádění významných a působivých klasických děl. Divadlo dnes také oznámilo, že v nové sezoně se na repertoár v obnovené premiéře vrátí úspěšná choreografie Youriho Vàmose Louskáček – Vánoční příběh.
Národní divadlo (zdroj ND)

První premiéra s názvem Timeless se uskuteční v Národním divadle 20. října 2017. Pro zahájení nové šéfovské éry vybral umělecký šéf Filip Barankiewicz tři choreografie: Serenádu George Balanchina, Stravinského Svěcení jara ve zpracování před deseti lety zesnulého amerického choreografa Glena Tetleye a triptych doplní novým zatím neupřesněným opusem současný izraelský choreograf Emanuel Gat.

Baletní repertoár první scény bude v nadcházející sezoně také nově rozšířen o celovečerní titul Marná opatrnost. Choreografie Sira Fredericka Ashtona z roku 1960 bude mít svou českou premiéru 19. dubna 2018 v Národním divadle. Ashton vycházel z původního francouzského titulu, který v roce 1789 vytvořil Jean Dauberval. Baletní partituru upravil John Lanchbery podle hudby Ferdinanda Herolda z roku 1828.

Na závěr sezony je naplánovaná premiéra komponovaného večera s názvem Slovanský temperament, který bude uveden 14. června na Nové scéně. Novými choreografiemi v něm přispějí do repertoáru Baletu Národního divadla jeho první sólista Ondřej Vinklát a dva hosté: polská choreografka Katarzyna Kozielská a ruský tvůrce Andrej Kajdanovskij.

Vedení souboru Baletu Národního divadla současně zveřejnilo seznam titulů, které přecházejí do repertoáru příští sezony: Vertigo (choreografie Radu Poklitaru, Mauro Bigonzetti, Alexander Ekman), Decadance (choreografie Ohad Naharin), Sněhová královna (choreografie Michael Corder), La Bayadère (choreografie Javier Torres), Malá mořská víla (choreografie Jan Kodet), Valmont (choreografie Libor Vaculík), Romeo a Julie (choreografie Petr Zuska), Sólo pro nás dva (choreografie Petr Zuska) a již zmíněný obnovený Louskáček – Vánoční příběh (choreografie Youri Vàmos).

 

Timeless
– Serenade
Choreografie: George Balanchine
Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
– titul v jednání
Choreografie: Emanuel Gat
Hudba: Frederyk Chopin
– Igor Stravinskij:
Svěcení jara
Choreografie: Glen Tetley
Orchestr Státní Opery
Česká premiéra 20. října 2017 Národní divadlo

Ferdinand Hérold, John Lanchbery:
Marná opatrnost
(La fille mal gardée)
Choreografie: Frederick Ashton
Orchestr Státní Opery
Česká premiéra: 19. dubna 2018 Národní divadlo

Slovanský temperament
(Slavic Temper)
Choreografie: Katarzyna Kozielska, Andrey Kaydanovskiy, Ondřej Vinklát
Světová premiéra 14. června 2018 Nová scéna

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments