Týden s hudbou (158)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Co přinese tento týden Zahraničí Opera Státního divadla Košice připravila na pátek 13. května premiéru dvou jednoaktových oper. První romantickou operu Mozart a …

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Opera Státního divadla Košice připravila na pátek 13. května premiéru dvou jednoaktových oper. První romantickou operu Mozart a Salieri od Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova a druhou současnou, autorskou – Bohom milovaný, od mladého slovenského skladatele Mariána Lejavy, obě v režii Michala Spišáka. Díla spojuje osobnost Wolfganga Amadea Mozarta. Bohom milovaný navazuje na příběh Rimského-Korsakova a zachycuje poslední hodiny Mozartova života v pěti scénách inspirovaných zachovanou Mozartovou korespondencí. Je pokusem o rekonstrukci událostí Mozartovy smrti. V roli Wolfganga Amadea Mozarta se v obou operách představí Jozef Gráf (alternuje Maksym Kutsenko), v roli Salieriho Michal Onufer (alternuje Ivan Zvarík).

Marián Lejava (zdroj sdke.sk)
Marián Lejava (zdroj sdke.sk)

 

Praha
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze pořádá ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Matky Boží před Týnem koncert k výročí konce druhé světové války. Koná se v úterý 10. května 2016 v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze a jeho program je složený z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Te Deum Antonína Dvořáka. Sólisty Naděždu Chrobákovou, Kláru Balášovou, Václava Cikánka a Jana Morávka doprovodí Collegium paedagogicum, smíšený pěvecký sbor Notre Dame, Piccolo coro a Piccola orchestra, diriguje Marek Valášek.

Dagmar Pecková vystoupí společně s PKF – Praque Philharmonia v úterý 10. května ve Dvořákově síni Rudolfina, v pořadu nazvaném Dáma v pánské společnosti. Dirigentem bude Petr Altrichter, nahradí Matthiase Pintschera, který z důvodu vážného onemocnění nevystoupí. Na programu jsou skladby Maurice Ravela Má matka husa (suita z baletu), Richarda Wagnera Wesendonck Lieder, WWV 91 (pět písní na slova Mathildy Wesendonck pro střední hlas), Ludwiga van Beethovena Symfonie číslo 8 F dur, op. 93.

Dagmar Pecková (foto Ilona Sochorova)
Dagmar Pecková (foto Ilona Sochorova)

V úterý 10. května v kostele sv. Šimona a Judy v Praze zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka v podání souboru Musica Florea. Představí stejný program jako o den dříve v Brně, a to v původním romantickém zvuku. Vystoupí Collegium Musicum a hostující sólisté Lucia Knoteková, Sylva Čmugrová, Jaroslav Březina a Jaromír Nosek.

Ensemble Opera Diversa uvede v Divadle na Zábradlí v úterý 10. května operní frašku Miloše Štědroně o Velké francouzské revoluci (podle Ludvíka Kundery) s názvem Chameleon aneb Joseph Fouché. Režie se ujal Tomáš Studený, diriguje Gabriela Tardonová; v hlavních rolích se představí Aleš Janiga, David Vonšík, Aleš Procházka, Jiří Miroslav Procházka, Michal Marhold, Michael Robotka, Kristýna Vylíčilová a Michaela Baladová.

Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)
Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)

Šestnáctý ročník Barokních podvečerů představuje Bachovo dílo ve spojení s hudbou skladatelových italských, německých a českých protějšků. Jarní řada koncertů nabízí ve středu 11. května v Refektáři kláštera dominikánů v Praze sonáty Johanna Sebastiana Bacha pro tři královské nástroje. Účinkují Jana Semerádová (flauto traverso), Lucile Boulanger (viola da gamba) a Erich Traxler (cembalo). Uvede tyto skladby Johanna Sebastiana Bacha: Sonata e moll BWV 1034, Sonata D dur BWV 1028, Toccata D dur BWV 912, Sonata h moll BWV 1030 a Triosonata G dur BWV 1027.

Collegium Marianum v Refektáři kláštera dominikánů, 2014 (foto © Petra Hajská)
Collegium Marianum v refektáři kláštera dominikánů, 2014 (foto © Petra Hajská)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem přispěje ve středu 11. května k poctě Karlu IV. open air koncertem, který bude sestaven ze symfonického repertoáru. Jednotlivá čísla ilustrují významná životní údobí ze života Karla IV., zvonění týnských zvonů a fanfáry symbolizují narození budoucího římského císaře v Domě U Kamenného zvonu. Karlovu výchovu na francouzském královském dvoře připomíná předehra Římský karneval Hectora Berlioze, první politické a válečné zkušenosti v Itálii reflektuje symfonická báseň Římské pinie Ottorina Respighiho. Zazní i předehra k opeře Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. Vyšehrad Bedřicha Smetany upomene na Karlovu příkladnou správu Českého království a zvelebení mnoha evropských měst. Slavnostní koncert zakončí suita z hudby k českému filmovému muzikálu Noc na Karlštejně.

Zahajovací koncert sedmdesátého prvního ročníku Pražského jara uslyší lidé ve čtvrtek 12. května nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa a v kinech. Smetanovu Mou vlast s Českou filharmonií nastudoval estonský dirigent Paavo Järvi. Samotný koncert tu bude promítán na obrazovkách pod širým nebem. Zahajovací koncert bude v přímém přenosu promítán i v sedmi kinech napříč Českou republikou, konkrétně v Hradci Králové, Havířově, Jablonci nad Nisou, Kopřivnici, Náchodě, Velkých Přílepech a Zlíně a také ve slovenském Liptovském Mikuláši, podrobněji vás informujeme zde.

Paavo Järvi (zdroj festival.cz)
Paavo Järvi (zdroj festival.cz)

Národní divadlo se zúčastní dražby restaurační budovy divadla, kterou vlastní společnost Themos. Dražba se bude konat ve čtvrtek 12. května s vyvolávací cenou 87 milionů korun. O dražbě dlouhodobě nevyužívané budovy rozhodl insolvenční správce. Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou v osmdesátých letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun, více se dočtete zde.

 

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na