Týden s hudbou (178)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Státní divadlo Košice uvede v pátek 30. září premiéru opery Giuseppe Verdiho Bohéma v režii Michaela Taranta. Hudebního nastudování se ujal Maroš Potokár. Spoluúčinkuje balet, orchestr, sbor a dětský sbor Státního divadla Košice. Rozhovor s Michaelem Tarantem jsme uveřejnili zde.

Státní divadlo Košice (foto archiv)
Státní divadlo Košice (foto archiv)

 

Praha
Devadesátou sezonu rozhlasových symfoniků zahájí tento orchestr v pondělí pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda programem věnovaným trojici děl Ludwiga van Beethovena. Večer otevře předehra Coriolan, op. 62, následovat bude skladatelův jediný, zato plnou tři čtvrtě hodinu trvající houslový Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61, sólový part přednese houslista Jan Mráček. Večer vyvrcholí provedením Symfonie č. 3 Es dur Eroica, op. 55. Devadesátému výročí Symfonického orchestru Českého rozhlasu se věnuje i stanice Vltava, která pondělní koncert odvysílá v přímém přenosu, k výročí uvede i několik dalších pořadů. O jubilejní sezoně SOČRu jsme psali zde.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Ondrej Lenárd (foto archiv SOČR)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Ondrej Lenárd (foto archiv SOČR)

Orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia přinese v pondělí 26. září ve Španělském sále Pražského hradu koncert nazvaný Císařské gala na Hradě. Zazní Sinfonia Veneziana D dur Antonia Salieriho, Koncert pro dvě flétny a orchestr G dur, G. 1077 Domenica Cimarosy, Koncert pro flétnu a orchestr D dur, KV 314 Wolfganga Amadea Mozarta a Serenádu č. 2 A dur, op. 16 Johanna Brahmse.

Ballet Hommes Fatals, skupina tanečníků Národního divadla, která představuje nejznámější baletní scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení, kdy slavné ženské role ze známých baletů tančí muži – tanečníci, vystoupí v pondělí 26. září v paláci Hybernia a ve čtvrtek 29. října ve Stavovském divadle.

Ballet Hommes Fatals (foto © Dasa Wharton)
Ballet Hommes Fatals (foto © Dasa Wharton)

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha 2016 bude slavnostně zahájen představením Orfeus ve středu 28. září. Z Nové scény Národního divadla jej bude živě přenášet ČT art. Projekt Orfeus překračuje hranice tance, fyzického pohybu, slova a hudby, na scéně se kromě Jiřího a Otty Bubeníčků objeví německá tanečnice Anna Herrmann a slovenský herec Csongor Kassai, o hudební část představení se postarají violoncellistka Terezie Kovalová a houslistka Annabelle Dugast. Režie projektu se ujal tandem SKUTR Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Česká filharmonie vstoupí ve čtvrtek 29. září do své 121. koncertní sezony provedením Čajkovského Houslového koncertu za účasti sólisty Joshuy Bella (housle) a Mahlerovou Písní o zemi s pěveckými sólisty Bernardou Fink a Pavlem Černochem. Orchestr řídí šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Stejný program je ohlášen i na pátek 30. září.

Národní divadlo oslaví osmdesát let spolupráce s Kühnovým dětským sborem společným uvedením opery Benjamina Brittena Noemova potopa. S Orchestrem Národního divadla, rozšířeným o studenty Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, dílo nastudoval dirigent David Švec. Rolí Noema, Noemovy ženy a Hlasu Božího se ujali Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Ivo Hrachovec, postavy Noemových dětí Šema, Chama a Jafeta a jejich manželek ztvární členové Kühnova dětského sboru. Národní divadlo uvede dílo v pražské premiéře v neděli 2. října, operu zaznamená Český rozhlas.

Regiony
Festival Lípa musica nabídne v úterý 27. září v kostele sv. Kříže v Žitavě koncert dua Kchun. Jedná se o vokální projekt pro tenor a baryton, jenž čerpá z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božská komedie Danta Alighieriho. Ve středu se v programu nazvaném (Jazz)vé představí seskupení Skety, spirituály a jazzové inspirace zazní v Jezvé, části obce Stružnice. Děčínský knihovní sál zámku bude místem čtvrtečního vystoupení lipského uskupení amarcord. A sobota přinese na zámek v Doksech společný koncert Jany Bouškové a Radka Baboráka – Dialog královského páru. Michnova Loutna česká zazní v neděli v Mimoni v podání Ensemble Inégal, vedeného Adamem Viktorou. Jedná se o provedení novodobé premiéry po nalezení partu prvních houslí (2014).

Amarcord (lipamusica.cz)
Amarcord (lipamusica.cz)

Brněnská vila Tugendhat se stane dějištěm projektu seskupení Brno Contemporary Orchestra. V pondělí 26. září zde uvede Balet – den hudby ve Vile Tugendhat, nový premiérový program Cyklu B – BCO hraje Asociace.

Vila Tugendhat (zdroj commons.wikimedia.org/Petr1987)
Vila Tugendhat (zdroj commons.wikimedia.org/Petr1987)

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravilo na pátek 30. září premiéru opery Veselé paničky windsorské Otto Nicolaie, na libreto Salomona Hermanna Mosenthala podle stejnojmenné hry Williama Shakespeara. Opera bude uvedena v originálním jazyce německém, mluvené texty v jazyce českém. Režie se ujal Stano Slovák, dirigovat bude František Babický, sbor libereckého operního souboru povede Tvrtko Karlovič. Z premiéry přineseme recenzi.

Ensemble Opera Diversa v rámci svého minifestivalu vystoupí v sobotu 1. října na studiové scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích s operní fraškou Miloše Štědroně Chameleon aneb Josef Fouché, napsanou podle podle díla Ludvíka Kundery o Velké francouzské revoluci. Operou Chameleon se v Českých Budějovicích představuje nový umělecký šéf tamní opery a dosavadní režisér Ensemble Opera Diversa Tomáš Studený.

Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)
Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Choreografka Sasha Waltz má od roku 2019 spolu s Johannesem Öhmanem, v současné době šéfem baletu Královské opery ve Stockholmu, převzít vedení Státního baletu v Berlíně. Soubor proti tomuto rozhodnutí protestuje, Sasha Waltz údajně není pro funkci kompetentní. Společnou schůzku s oběma umělci členové Státního baletu bojkotují. O situaci jsme informovali opakovaně, nejnověji zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat