Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

20. – 26. února 2017 / vydání číslo 199
Co přinese tento týden
Zahraničí
Slovenská filharmonie pod vedením dirigenta Juraje Valčuhy a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm společně vystoupí ve čtvrtek 23. a v pátek 24. února, v koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě. Uvedou Straussovu Elektru v koncertním provedení, pěveckých partů hlavních rolí se ujmou Maida Hundeling (Elektra), Mária Porubčinová (Chrisothemis), Denisa Hamarová (Klytaimnestra), Jan Vacík (Aegisth) a Peter Mikuláš (Orest). Připravujeme recenzi.

Slovenská filharmónia, Juraj Valčuha – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © Ján Lukáš)

Státní divadlo v Košicích nastudovalo inscenaci operety Johanna Strausse Noc v Benátkach. Její premiéru mohou diváci zhlédnout v pátek 24. února v Historické budově Státního divadla. Dílo se souborem opery hudebně nastudoval Igor Dohovič, režie se ujala Dagmar Hloubková, v hlavních rolích se budou alternovat Václav Morys a Titusz Tóbisz, Anton Baculík a Zsolt Vádasz a Oľga Beačinská s Tatianou Paľovčíkovou.

Inscenaci Věci Makropulos Leoše Janáčka v hudebním nastudování Marka Ivanoviće a v režii Davida Radoka uvidí diváci Hongkongského uměleckého festivalu ve čtvrtek 23. a v sobotu 25. února. Do čínské metropole ji přiveze soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno. V hlavních rolích se představí vítězka soutěže Richarda Wagnera v Bayreuthu, švédská sopranistka Annalena Persson, Aleš Briscein a Svatopluk Sem.

Leoš Janáček: Věc Makropulos – Annalena Persson (Emillie Marty) – Janáčkovo divadlo Brno (zdroj ndbrno.cz)

V podání sboru a orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno na Hongkongském uměleckém festivalu ještě zazní v neděli 26. února dílo dalšího českého velikána: Stabat Mater Antonína Dvořáka, pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka a se sólisty Pavlou Vykopalovou, Janou Hrochovou, Jiřím Sulženkem a Alešem Brisceinem.

 

Praha
Jedenatřicetiletý Maďar István Várdai, který vyhrál ženevskou soutěž Prix Montblanc a soutěž ARD v Mnichově, se představí na osmém abonentním večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Rudolfinu v pondělí 20. února, kdy přednese Variace na rokokové téma od Petra Iljiče Čajkovského. Umělec zahraje na legendární nástroj Du Pré-Harrell Stradivarius z roku 1673. Zazní také Druhá předehra pro velký orchestr Miloslava Kabeláče a výběr z první a druhé suity z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Koncert řídí šéfdirigent rozhlasových symfoniků Ondrej Lenárd, přímý přenos vysílá Český rozhlas Vltava.

Várdai István (foto András Péter Németh / rozhlas.cz)

V Lobkowiczkém paláci Pražského hradu se v pondělí 20. února odehraje večer nazvaný Orpheus Britannicus. Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a britská sopranistka Robyn Allegra Partonna, která zastoupí nemocnou Hanu Blažíkovou, na něm přednesou skladby Henryho Purcella a Georga Friedricha Händela.

Po sobotním představení Dvořákovy Rusalky hostí Národní divadlo v Praze ještě i v pondělní repríze téže Heřmanovy inscenace polského tenoristu Piotra Beczału jako Prince. Exkluzivní rozhovor s ním jsme přinesli zde, dirigentem je Łukasz Borowicz (také s ním jsme pořídili rozhovor, najdete zde). Recenzi najdete na našem portále.

Další z koncertů dvacátého pátého ročníku Svátků hudby v Praze se odehraje v úterý 21. února v Sále Pražské konzervatoře. Je nazván Klasika v 21. století a představí se na něm Václav Hudeček (housle), Vilém Veverka (hoboj), Jitka Hosprová (viola), Eva Gajarová (mezzosoprán), Martin Hroch (cembalo) a Musica Lucis Praga. Program bude mimo jiné tvořit Haydnův Koncert pro housle, violu a smyčce a Koncert pro housle, hoboj a smyčce d moll Johanna Sebastiana Bacha.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 22. a ve čtvrtek 23. února ve Smetanově síni Obecního domu hostit klavíristu Eugena Indjice. Přednese Beethovenův Druhý klavírní koncert, ve druhé půli zazní Brucknerova Symfonie č. 8, v čele orchestru bude šéfdirigent FOKu Pietari Inkinen. Eugen Indjic bude prvním hostem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který využije nový klavír Steinway D-274, zakoupený Obecním domem. Z koncertu plánujeme recenzi.

Eugen Indjic ( foto © Cohrssen)

Ve středu 22., ve čtvrtek 23. a v pátek 24. února uvede Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů a Druhý koncert pro lesní roh Richarda Strausse s Radkem Baborákem jako sólistou. Program uzavře Janáčkova Sinfonietta, provedená z nové notové edice Jiřího Zahrádky.

Matiné Symfonického orchestru Pražské konzervatoře ke stému devadesátému třetímu výročí narození Bedřicha Smetany se odehraje v neděli 26. února v Národním divadle v Praze. Symfonický orchestr Pražské konzervatoře povede Miriam Němcová, vystoupí sólisté Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Jiří Brückler a František Zahradníček.

V neděli 26. února se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční koncert orchestru PKF – Prague Philharmonia. Těleso, které bude řídit francouzský klarinetista Paul Meyer, uvede hudbu francouzských autorů Gabriela Faurého a Francise Poulenca. Paula Meyera posluchači uslyší i jako sólového hráče, spolu s violistou Stanislavem Svobodou provede Koncert e moll pro violu, klarinet a orchestr Maxe Brucha.

 

Regiony
Národní divadlo Brno připravuje poctu choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který 21. března oslaví sedmdesáté narozeniny. V brněnském Janáčkově divadle lidé už ve středu 22. února zhlédnou dvě Kyliánovy choreografie. Brněnský soubor přispěje choreografií Petite Mort na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, Národní divadlo moravskoslezské přiveze do Brna choreografii Falling Angels pro osm tanečnic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments