Týden s hudbou

Týden od 20. do 26. března 2017 - vydání číslo 203. Co se v klasické hudbě, opeře a tanci děje? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Zahraničí
Beethovenova Missa Solemnis op. 123 zazní ve čtvrtek a v pátek 23. a 24. března v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě. Provede ji Slovenská filharmonie pod taktovkou hostujícího francouzského dirigenta Bertranda de Billy a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Vídeňské státní opery Thomasem Langem, s nímž sbor spolupracuje na zahraničních operních a koncertních pódiích. Sólisty večera budou australská sopranistka Emma Pearson, rakouská altistka Hermine Haselböck, slovenský tenorista Pavol Breslik a sólista Opery Slovenského národního divadla, basista Peter Mikuláš.

Slovenský filharmonický zbor (foto Ján Lukáš)

 

Praha
Hostem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a jeho šéfdirigenta Ondreje Lenárda bude v pondělí 20. března francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet. V jeho interpretaci zazní ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert pro klavír na levou ruku a orchestr Maurice Ravela. Vznikl pro rakouského klavíristu Paula Wittgensteina (bratra slavného filozofa), který přišel během první světové války o pravou ruku. Závěr večera je vyhrazen pro Petra Iljiče Čajkovského a jeho symfonii Manfred podle poemy Lorda Byrona.

Jean-Efflam Bavouzet (foto Benjamin Ealovega / rozhlas.cz)

Jubilejní dvacátý pátý ročník Svátků hudby v Praze nabídne v úterý 21. března v Sále Pražské konzervatoře Večer přátel. Hudebně se potkají Václav Hudeček (housle) a Lobkowicz trio, které tvoří Jan Mráček (housle), Ivan Vokáč (violoncello) a Lukáš Klánský (klavír). V programu večera mimo jiné zazní Dvořákovy Dumky či Smetanovo Trio g moll.

Česká filharmonie s dirigentem Manfredem Honeckem provede ve Dvořákově síni Rudolfina ve středu a v reprízách i ve čtvrtek a v pátek Symfonii č. 8 Antonína Dvořáka, Straussovy Čtyři poslední písně přednese německá sopranistka Christiane Karg, v úvodu pak zazní Mozartova Symfonie B dur.

Světová premiéra kompletního provedení třetího cyklu slavnostních nešpor Jana Dismase Zelenky v podání Ensemble Inégal se odehraje v kostele U Salvátora ve čtvrtek 23. března. Psalmi Vespertini III. soubor přednese pod vedením dirigenta Adama Viktory. Zhudebnění nešpor je Zelenkovým rozsáhlým projektem, zahrnujícím celkem třicet tři kompozic uspořádaných do čtyř cyklů.

Portál Opera Plus vyhlásí a předá ve čtvrtek 23. března v Národním divadle v úvodu představení baletu Chvění choreografa Petra Zusky své nejnovější Výroční ceny v kategorii balet a jiný tanečně dramatický žánr. Ceny Opera Plus uděluje na základě hlasování svých čtenářů. Do výběru favoritů, o kterých se hlasovalo, poslali redakcí oslovení taneční publicisté více než tři desítky umělců ve třech kategoriích – ženský a mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací byly zahrnuty výkony našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, ale také českých tanečníků v zahraničí v uplynulém roce. Kompletní nominace najdete zde.

Na třetím z cyklu koncertů PKF – Prague Philharmonia určených pro děti od tří do jedenácti let nabídnou skřítci Šíma a Lupi setkání s Múzou užitečnou. V sobotu 25. března ve Dvořákově síni Rudolfina tak přiblíží dětskému publiku další rozměr hudby – hudbu pro společenské příležitosti a události. Dirigentem dvou dopoledních představení bude Debashish Chaudhuri, koncerty se odehrají v dramaturgii Vladimíra Jopka.

Skřítkové Lupi a Šíma (foto archiv)

Ceny Thálie se letos budou udělovat počtyřiadvacáté, a to v sobotu 25. března, opět v historické budově pražského Národního divadla. V průběhu ceremoniálu, který odvysílá v přímém přenosu Česká televize, bude vyhlášeno patnáct laureátů. Ceny se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce. Určeny jsou interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru a v muzikálu, operetě či jiném hudebně dramatickém žánru. Zde najdete kompletní nominace pro letošní rok.

 

Regiony
Roma Rhapsody v podání orchestru Ciganski Diabli (Slovensko) se odehraje ve čtvrtek 23. března v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Zazní díla Josepha Haydna a Franze Liszta ve spojení folku, etna i klasické hudby. Klavírního partu se ujme Paul Gulda (Rakousko). Koncert je součástí festivalu Pardubické hudební jaro.

Národní divadlo moravskoslezské připravilo na čtvrtek 23. března novou baletní inscenaci Tři mušketýři. Byla vytvořena přímo pro ostravské divadlo. Vznikla na zcela novou hudbou Jana Kučery, v choreografii a výpravě kanadského autora Paula Chalmera. Premiéra se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Festival Pardubické hudební jaro pokračuje i v pátek 24. března ve Velkém sále Muzea v Chrudimi koncertem souboru Ensemble 18+. Ten společně s Vilémem Veverkou (hoboj) provede skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Tomase Albinoniho a Antonia Vivaldiho.

Nová inscenace operního souboru Národního divadla Brno bude uvedena v pátek 24. března na jevišti Janáčkova divadla. V české premiéře publikum zhlédne operu finské skladatelky Kaiji Saariaho Láska na dálku. Inscenace v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování šéfdirigenta Marka Ivanoviće je pokračováním snahy uměleckého vedení o rozšíření repertoáru soudobými díly. Láska na dálku je určena pouze pro tři sólisty – v roli Clémence se představí Pavla Vykopalová, nominovaná na Cenu Thálie 2016, v alternaci s hostující Lucií Hájkovou. Role Jaufrého nastudovali dva zástupci mladé pěvecké generace – Roman Hoza a Pavol Kubáň. V roli Poutníka se do Brna vrací Markéta Cukrová v alternaci s Veronikou Hajnovou Fialovou. Zde jsme informovali o přípravách představení.

Opera Diversa se v neděli 26. března představí v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně s inscenací Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha. V opeře pro tři hlasy posluchači uslyší Lucii Kašpárkovou (soprán), Ondřeje Koplíka (tenor) a Jana Šťávu (bas). Dirigentkou večera bude Gabriela Tardonová. Zde Gabriela Tardonová na sklonku minulého roku odpovídala na dotazy čtenářů Opery Plus.

Ondřej Kyas, Pavel Drábek: Čaroděj a jeho sluha – Ensemble Opera Diversa 2016 (zdroj FB EOD)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
O dvě mimořádná zahraniční ocenění kvalit českého tělesa, Pražského filharmonického sboru a jeho sbormistra Lukáše Vasilka, se zasloužilo nejnovější CD sboru. Jedná se o kompletní nahrávku všech čtyř kantát Bohuslava Martinů inspirovaných Českomoravskou vrchovinou: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor a Romance z pampelišek. V říjnu 2016 ji vydalo vydavatelství Supraphon a v březnu 2017 se jí dostalo ocenění v recenzní rubrice dvou nejvýznamnějších britských hudebních měsíčníků v oblasti klasické hudby, Gramophone a BBC Music Magazine. Náš rozhovor s ředitelkou Pražského filharmonického sboru Evou Sedlákovou jsme uveřejnili zde.

Premiéru opery Gaetana Donizettiho Don Pasquale uvedla v pátek a v sobotu Státní opera Banská Bystrica. Inscenace byla nastudována v režii Dany Dinkové, pod hudebním vedením dirigenta Igora Bully, divadlo se k tomuto titulu vrátilo po téměř dvaceti letech. V hlavních rolích se alternují Ján Galla a Ivan Zvarík jako Don Pasquale, Michaela Popik Kušteková a Katarína Procházková v roli Noriny. Zde najdete naši recenzi z druhé, sobotní premiéry.

Gaetano Donizetti: Don Pasquale – Ján Galla (Don Pasquale), Michaela Popik Kušteková (Norina) – ŠO Banská Bystrica 2017 (foto Jozef Lomnický / ŠO Banská Bystrica)Don Pasquale

Několik stovek lidí bylo v sobotu večer urychleně evakuováno ze sofijské Opery. Důvodem byl útok jednoho nebo více neznámých pachatelů slzným plynem. Několik minut po zahájení opery Kníže Igor Alexandra Borodina se část diváků prudce rozkašlala a večerní představení bylo okamžitě přerušeno. Hasiči pak podle sdělovacích prostředků dokázali během devíti minut odvést z divadelní budovy do bezpečí na šest set lidí. Policie předpokládá, že někdo slzný plyn rozprášil ve foyeru a v zákulisí. Informovali jsme zde.

 

Praha
Vedení Národního divadla v pondělí symbolicky zahájilo rekonstrukci budovy Státní opery. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na ni zvítězila firma Hochtief. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech, vedení divadla ale již chystá program pro znovuotevření. Rekonstrukcí projde celá budova opery včetně jejího zázemí, které se nachází v novostavbě bývalého Federálního shromáždění, a okolních venkovních prostor. Shodou okolností právě v den zahájení rekonstrukce pražské Státní opery vydal Nejvyšší kontrolní úřad zprávu, podle které sloučení Národního divadla a Státní opery Praha nepřineslo očekávané úspory. Celkové náklady obou institucí klesly v roce 2012 jen o necelé procento, pak už rostly. Informovali jsme vás zde a zde.

Pořadatelé tradičních operních produkcí pod širým nebem v pražské Divoké Šárce prostřednictvím Opery Plus oznámili, že letos bude uveden Dvořákův Jakobín. Představení se odehraje v neděli 3. září, za dirigentským pultem bude stát Jan Chalupecký. Viléma z Harasova si zazpívá František Zahradníček, Bohušem bude Roman Janál, Julií Dana Burešová. Dvořákův Jakobín se tak do šáreckého údolí vrátí po osmi letech. Zprávu jsme přinesli zde.

Sobotní klavírní recitál, na kterém se představila mladá klavíristka Varvara Nepomňaščaja, se odehrál ve Dvořákově síni Rudolfina. V cyklu Světová klavírní tvorba FOK na úvod zahrála Mozartovu Sonátu č. 14, dále Skrjabinovy Dvě poémy pro klavír Fis dur a D dur, op. 32 a Fantazii h moll, op. 28. Závěr patřil Obrázkům z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Varvara – ilustrační foto (zdroj FOK / foto © Jordi Roca)

 

Regiony
Zlepšení návštěvnického komfortu Nové scény v Plzni plánuje vedení Divadla J. K. Tyla. Stavba, která byla otevřena v září 2014, je ještě v záruce. Úpravy by měly zlepšit zvukový vjem diváků či bezbariérově zpřístupnit spodní řady hlediště, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Martin Otava. Návštěvníci po otevření divadlo kritizovali pro špatnou přístupnost předních řad pro hůře pohyblivé lidi. Divadlo proto jako jedno z vylepšení plánuje zřízení bezbariérového přístupu i ke spodním řadám. Další zlepšení se týká instalace takzvaného elektroakustického dozvuku. Podrobnou informaci jsme přinesli zde.

Nové divadlo Plzeň (foto Pavel Křivánek)

Zámek ve Valticích na Břeclavsku letos lidem zpřístupní vedle tradičního zámeckého okruhu také barokní kapli nebo zámecké divadlo. Návštěvníky láká mimo jiné na sezonní výstavu loutkových divadel, sdělil v minulém týdnu kastelán Richard Svoboda. Valtický zámek vloni navštívilo přes sto dvacet pět tisíc návštěvníků, o rok dříve jich bylo čtyřicet osm tisíc.

Město Příbram zadá ke zpracování posudek k celkovému stavu příbramského kulturního domu. Poté podle něj bude plánovat opravy. Na některých místech bude potřeba udělat sondy, provoz budovy by to ale nemělo omezit, jak sdělil v minulém týdnu místostarosta Václav Švenda. Budova má nestabilní podloží, kvůli jeho posunům praská potrubí. Problém se nedávno objevil při rekonstrukci kina, kterou zkomplikovala havárie vody. Bylo zjištěno, že voda z prasklého požárního potrubí poškozovala delší dobu základy budovy. Vedení města se obává, že podobný problém může nastat i při případné opravě malé scény.

Juraj Bartoš, trumpetista a osobnost Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, se stane dvacátým nositelem Ceny Gustava Broma za celoživotní přínos v oblasti jazzové hudby. Cenu každoročně uděluje Český rozhlas Brno na festivalu JazzFestBrno. Letos bude předána 9. dubna. Jméno vítěze v minulém týdnu oznámila Martina Kaščáková z brněnského studia Českého rozhlasu.

Big Band Gustava Broma (zdroj rozhlas.cz)

Rodinný muzikál Kronikáři, uvedlo v premiéře Jihočeské divadlo. Poprvé v historii scény se na jedné inscenaci podílely všechny čtyři soubory: činohra, opera, balet a Malé divadlo. Muzikál vznikl pro Jihočeské divadlo, jeho režie se ujal Petr Hašek. Autorem hudby je David Hlaváč, scénář k muzikálu vytvořili Helena Kebrtová a David Košťák, představení dirigoval Pavel Trojan.

Publiku Divadla J. K. Tyla v Plzni byla v sobotní premiéře představena baletní inscenace Oliver Twist. Do taneční podoby románové téma převedl sólista baletu Richard Ševčík, který se ujal režie a choreografie. Inscenaci doprovázejí hudební kompozice z filmů Oliver Twist a Vévodkyně od britské skladatelky Rachel Portman. V inscenaci se kromě baletního sboru představili v dětských rolích i žáci divadelní baletní školy. V titulní roli malého Olivera alternují Benjamín Hradil s Janem Soukupem. Hudebně představení nastudoval Lumír Havlas. Premiérovou recenzi připravujeme.

R. Ševčík: Oliver Twist – Jarmila Dycková (Nancy), Michal Lenner (Bill Sikes) – DJKT Plzeň 2017 (zdroj djkt.eu)

Žáci základních uměleckých škol ze Zlínského kraje vytvořili díky projektu Malí velcí filharmonici orchestr se členy zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Poprvé se na zkoušce sešli v sobotu v Kroměříži, veřejnosti se představí na květnových koncertech. Orchestr tvoří padesát dětí ve věku od dvanácti do osmnácti let z devatenácti základních uměleckých škol v kraji a spolu s nimi pětadvacet filharmoniků. Zkoušky vede šéfdirigent filharmonie Vojtěch Spurný a dirigent a pedagog Jiří Kadavý.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat