Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 8. do 14. května 2017 - vydání číslo 210. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK míří se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem na týdenní zájezd do Španělska, tentokrát se bude pohybovat při jeho severní hranici a znovu se setká s houslistou Michailem Ovrutským. První koncert proběhne v pondělí 8. května v Castellonu a v jeho programu zazní Suita č. 1 z Peer Gynta, Skotská fantazie a Sibeliova První symfonie. O den později, v úterý, v Zaragoze bude druhou polovinu tvořit Dvořákova Osmá. Turné zakončí koncert v Pamploně, který bude opakováním úvodního programu.

Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie – Tak ako včera… na námět Williama Shakespeara byl nově pro Slovenské národní divadlo zpracován choreografkou Natálií Horečnou, která posouvá nejznámější romantický příběh do dnešního kontextu. Její současné divadelní vidění, podpořené hudebním nastudování Petera Breinera, scénou a kostýmy Christiane Achatz Devos, slibuje nastolit nový dialog o potřebě lásky v dnešní době absence tolerance, citu a neopakovatelné vášně ze života. Premiéry jsou naplánované na sobotu 13. a neděli 14. května, připravujeme recenzi.

Sergej Prokofjev: Romeo a Júlia – Tak ako včera… – Ilinca Gribincea (Júlia), Igor Leushin (Romeo) – SND 2017 (zdroj SND / foto Martin Machaj)

 

Praha
Pátý večer PKF – Prague Philharmonia z cyklu Krása dneška věnovaný soudobé hudbě přivítá Petra Wajsara – všestranně orientovaného komponistu klasické, populární, jazzové i filmové hudby a jednoho z jeho učitelů z Pražské konzervatoře Milana Svobodu, předního jazzového hudebníka, skladatele, pedagoga a dirigenta. V podání hráčů PKF – Prague Philharmonia zazní v úterý 9. května v Experimentálním prostoru NoD autorské skladby obou hostů, účinkování se nevyhne ani sám Petr Wajsar, jenž se výrazně profiluje též jako kytarista a zpěvák.

V úterý 9. května se v Rudolfinu koná Koncert u příležitosti Dne Evropy, na kterém vystoupí pod vedením Jana Kučery Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český filharmonický sbor Brno vedený sbormistrem Petrem Fialou a sólisté Nikola Proksch, Eva Maria Riedl-Buschan, Richard Samek a Peter Mikuláš, v jejichž podání zazní Beethovenova Symfonie č. 9 d moll.

Ve středu 10. května se na Novoměstské radnici v Praze koná společný koncert Kateřiny Englichové (harfa) a Viléma Veverky (hoboj) Impressions, na němž zazní díla Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Antonína Dvořáka a rovněž současného českého skladatele Luboše Sluky, který skladbu Primavera přímo dedikoval Kateřině Englichové a Vilému Veverkovi.

Kateřina Englichová, Vilém Veverka (foto © Pražské jaro / Zdeněk Chrapek)

Ve středu 10. května se můžete s Jitkou Hosprovou vypravit na třetí letošní procházku v rámci jubilejního pátého ročníku festivalu Procházky uměním. Ta nejnovější nese název Hudba Hradu v podhradí aneb Kouzelné hudební proměny a uskuteční se pod širým nebem na nádvoří Musea Kampa u Sovových mlýnů. Pozvání přijal Žesťový kvintet Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Na programu budou skladby od Henryho Purcella, Johanna Sebastiana Bacha, Paula Peuerla, Agostina Belloliho a řady dalších.

Nečekané hudební spojení klasicismu a hudby dvacátého století – „minimalisty“ Steva Reicha a „maximalisty“ Ludwiga van Beethovena se uskuteční ve středu 10. května v podání České studentské filharmonie, pod taktovkou Marka Ivanoviće. Reichových Eight Lines zazní na jednom koncertě vedle výběru z Beethovenovy Sedmé symfonie. Z koncertu přineseme recenzi.

Marko Ivanović a Česká studentská filharmonie (zdroj ČF)

Program sedmdesátého druhého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro nabídne na čtyřicet pět koncertů, přičemž svou nabídkou potěší jak milovníky velkého orchestrálního zvuku, tak obdivovatele hudby komorní, příznivce hudby současné nebo ty, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch. Přehlídku prominentních zahraničních symfonických orchestrů, jakožto i festival samotný, zahájí v pátek 12. května Vídeňští filharmonikové v čele s dirigentem Danielem Barenboimem. Orchestr na Pražské jaro zavítá již posedmé – pocty zahájit festival se mu však dostává vůbec poprvé. Smetanovu Mou vlast přednesou i v sobotu 13. května. U příležitosti festivalu Pražské jaro jsme na našem portálu zřídili speciál, kde vás budeme pravidelně informovat o festivalovém dění a přinášet vám reflexe koncertů. Recenzi ze zahajovacího koncertu zveřejníme v průběhu soboty.

Daniel Barenboim (zdroj PJ / foto Prague Spring Festival 2016 Ivan Malý)

Taneční filmy, které běžná kinodistribuce ani televize nenabízejí, uvede Festival tanečních filmů. Ukáže třeba prostředí, ve kterém pracuje slavný režisér Robert Wilson, nebo dokument Mr. Gaga o slavném izraelském choreografovi Ohadu Naharinovi. Představí také film, kde tanečníci ztvárňují novinové komentáře londýnských bankovních manažerů. Festival se do Prahy vrací jako bienále po dvou letech a uskuteční se od čtvrtka 11. do soboty 13. května v kině Světozor.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat