Největším nepřítelem je déšť. Veronská aréna asi dostane střechu

Jeden z největších amfiteátrů světa, který byl postaven před dvěma tisíciletími v italské Veroně, by měl být během několika let zastřešen. Veronská radnice podle agentury Associated Press oznámila, že výběrové řízení na výstavbu stahovací střechy vyhrálo německé konsorcium.

Arena di Verona (zdroj commons.wikimedia.org / Lo Scaligero)

Projekt zastřešení slavného amfiteátru, který každoročně hostí řadu nejen operních představení, provázejí kontroverze. Někteří se totiž obávají vlivu střechy na antickou památku. Starosta Verony Flavio Tosi ale oponuje, že střecha ochrání před špatným počasím nejen návštěvníky kulturních akcí.

„Největším nepřítelem památky je déšť… Jen se podívejte, co se stalo v Pompejích,” vysvětluje Tosi s odkazem na zřícení části starověké zdi v Pompejích minulý týden.

Německý projekt za 13,5 milionu eur (asi 364 milionů korun) byl vybrán z devadesátky dalších návrhů z různých zemí, mezi nimiž byly Británie, USA, Švýcarsko či Japonsko. Pokud ho schválí ministerstvo kultury, mělo by být zastřešení do tří let hotové, tvrdí starosta.

Veronská aréna byla postavena v prvním století našeho letopočtu a jejím původním účelem byly gladiátorské hry. Tehdy se do ní vešlo na 30.000 diváků, dnes nabízí asi 22.000 míst. Ročně navštíví kulturní produkci v tomto amfiteátru asi půl milionu diváků.

Jako pravidelná operní scéna zahájila veronská aréna činnost v roce 1913, kdy se v ní hrála opera Aida Giuseppe Verdiho u příležitosti stého výročí autorova narození. V posledních letech se v prostorách antické památky konala také řada koncertů populární hudby. Hrály tam například skupiny Pink Floyd, Deep Purple či Pearl Jam a zpívali mimo jiné Sting, Leonard Cohen či Paul McCartney.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat