Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 22. do 28. ledna 2018 247

Zahraničí
Koncert k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu se rozhodla uspořádat ve čtvrtek 25. ledna Slovenská filharmonie. Židovské oběti druhé světové války uctí v koncertní síni Slovenské filharmonie patrně nejznámějším dílem Arnolda Schönberga, kantátou Ten, který přežil Varšavu pro recitátora, mužský sbor a orchestr. Skepse a nihilismus ovládají i labutí píseň Petra Iljiče Čajkovského – jeho Šestou symfonii „Patetickou“, která zazní ve druhé polovině večera. Před Slovenskou filharmonii se postaví Pinchas Steinberg, v Schönbergově kantátě se sborového partu ujme mužská část Slovenského filharmonického sboru, role vypravěče je svěřena Juraji Kukurovi. Hodnocení koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

Pinchas Steinberg, Slovenská filharmónia – Bratislava 23. 11. 2017 (zdroj Slovenská filharmónia / foto Ján F. Lukáš)

Pohádková opera ruského romantika Nikolaje Rimského-Korsakova zhudebňující legendární středověký příběh obchodníka a hudebníka Sadka se poprvé rozezní v pátek 26. ledna v Sále opery a baletu Nové budovy Slovenského národního divadla. Inscenace Korsakovova mistrovského díla je společnou produkcí Opery Slovenského národního divadla a Flámské opery v Antverpách a Gentu. Jako režisér se poprvé v Bratislavě představí americký tvůrce Daniel Kramer, ředitel Anglické národní opery. V titulní roli hudebníka Sadka budou alternovat Michal Lehotský a Zurab Zurabishvili. Hudební nastudování je svěřeno Rastislavu Štúrovi. Premiéru zhodnotíme na našich stránkách.

 

Praha
První lednový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 22. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina přinese vystoupení rezidenčního umělce rozhlasových symfoniků basbarytonisty Adama Plachetky. Šéfdirigent Ondrej Lenárd jej přizval k provedení Dvou větších zpěvů Richarda Strausse na texty Richarda Dehmela a Friedricha Rückerta, zřídka uváděného, dramatického a potemněle fantazijního díla z roku 1899. Koncert orámují dvě díla Johannese Brahmse – Tragická předehra, která navzdory sugestivnímu názvu není nositelem mimohudebních významů, a melodická Druhá symfonie. Z koncertu přineseme recenzi.

Adam Plachetka (foto Petr Kurečka)

Příznivci žánru dechového kvintetu si přijdou na své ve středu 24. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina. Dechový ansámbl Belfiato Quintet zde provede kvintety Antonína Rejchy, Josefa Bohuslava Foerstera a Pavla Haase a večer komorní hudby, který pořádá Český spolek pro komorní hudbu, vyvrcholí provedením dechového sextetu Mládí Leoše Janáčka. V něm se k Belfiato Quintetu připojí jeho host basklarinetista Jindřich Pavliš. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Komorní orchestr Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a ve spolupráci s dirigentem Štefanem Britvíkem vstoupí ve čtvrtek 25. ledna na Novoměstské radnici do 5. ročníku koncertního cyklu Stylové večery. Na koncertě, který nese název Novoročně s humorem a kvízem, soubor zahraje posluchačům skladby ještě s postsilvestrovským a novoročním naladěním. Ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta prýští optimismus a vtip, který tentokrát umocní i jeho humorná kompozice Hudební žert s podtitulem „Sextet vesnických muzikantů“. Druhá polovina večera bude patřit Suitě pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka, úplný závěr potom výběru ze slavných filmových melodií.

Laureátka několika desítek českých i mezinárodních klavírních soutěží Veronika Böhmová zahraje v sobotu 27. ledna v rámci svého výlučně ruského programu mimo jiné i Skrjabinovu mysteriózní Sonátu č. 9 s podtitulem „Messe noir“, kterou sám autor nikdy veřejně nehrál, neboť se obával její přílišné temnoty a démoničnosti, kterou je tato kompozice doslova naplněna. Koncert, z něhož přineseme našim čtenářům reflexi, se koná v rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba ve Dvořákově síni Rudolfina.

Veronika Böhmová (zdroj veronikabohmova.com)

Národní divadlo pořádá v sobotu 27. ledna ve Stavovském divadle již tradiční koncert s názvem Mozartovy narozeniny. Letos se koncert v den Mozartových narozenin uskuteční ve spolupráci s Mezinárodní pěveckou soutěží Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V áriích a ansámblech z pera oslavence se tak představí mimořádné talenty operního umění, laureáti této nejvýznamnější české pěvecké soutěže z let 2015–2017. Orchestr Národního divadla bude řídit slovenský dirigent Ondrej Olos. Hodnocení koncertu si budete moci přečíst na našich stránkách.

 

Regiony
Další z řady abonentních koncertů Filharmonie Brno z cyklu Filharmonie doma proběhne po tři večery (počínaje středou 24. ledna) v brněnském Besedním domě. Pod titulem Romantické pohádky zde zazní předehra k Weberovu Čarostřelci a novodobá premiéra klarinetového koncertu Antonia Cartellieriho v interpretaci Emila Drápely. Vrcholem večera bude provedení pohádkové pantomimy se secesně noblesní hudbou Infantčiny narozeniny, vytvořenou Franzem Schrekerem v roce 1908 pro proslulou vídeňskou tanečnici Grete Wiesenthal. Taneční interpretace se v choreografii Martina Dvořáka ujme jeho tanečně-hudebně-divadelní soubor ProART Company, celý večer proběhne pod taktovkou Roberta Kružíka. Recenzi koncertu chystáme.

ProART Company (zdroj FB ProArt Company)

Jedenatřicetiletý opavský rodák Lukáš Vondráček, vítěz bruselské klavírní Soutěže královny Alžběty z roku 2016, bude ve čtvrtek 25. ledna hostem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Do Ostravy přijíždí se Třetím klavírní koncertem Sergeje Rachmaninova. Dramaturgie druhé poloviny večera v ostravském Domě kultury bude věnována Brahmsově Druhé symfonii, naplněné zvláštní směsí melancholie a pastorální nálady. V roli dirigenta se představí japonský dirigent Eiji Oue. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 15. do 21. ledna 2018

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat