Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 12. do 18. února 2018 250

Zahraničí
Na koncerty do Ruska se po třiceti letech vydal Pražský filharmonický sbor se svým hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem. Během turné se představí v nejprestižnějších koncertních sálech Petrohradu a Moskvy a uvede zde výhradně české skladatele: Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. V pondělí 12. února vystoupí na samostatném a cappellovém koncertě v jednom z nejslavnějších operních domů, v koncertním sále Mariinského divadla. Pod taktovkou Lukáše Vasilka provede kantáty Bohuslava Martinů. Na posledním koncertě bude Pražský filharmonický sbor spolupracovat s Velkým symfonickým orchestrem Petra Iljiče Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva ve Velkém sále Moskevské konzervatoře, kde ve čtvrtek 15. února provede oratorium Antonína Dvořáka Stabat mater. Více o ruském turné Pražského filharmonického sboru jsme informovali zde.

Česká filharmonie zamířila spolu s designovaným hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Netopilem na turné po sedmi městech Velké Británie a Irska. Jako sólisté se na celkem osmi koncertech s orchestrem představí violoncellistka Alisa Weilerstein a houslista Josef Špaček. Turné uzavře filharmonie koncertem v neděli 18. února v irské metropoli Dublinu, na programu bude cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast.

Česká filharmonie – Josef Špaček (foto Petra Hajská)

V pátek 16. února bude Koncertní síň Slovenské filharmonie hostit již tradiční a cappellový koncert Slovenského filharmonického sboru. Na programu je duchovní dílo Gioachina Rossiniho Petite messe solennelle se čtveřicí sólistů: Márií Porubčinovou, Evou Garajovou, Jozefem Gráfem a Tomášem Šelcem. Jedno z Rossiniho posledních děl nastudoval se sborem Jozef Chabroň.

 

Praha
Na pondělí 12. února připravil Symfonický orchestr Českého rozhlasu program z hudby skladatelů dvacátého století: Igora Stravinského (Symfonie dechových nástrojů), Viktora Kalabise a Leoše Janáčka. Hvězdou večera, věnovaného památce profesorky Zuzany Růžičkové, bude její poslední žák, cembalista Mahan Esfahani, který bude interpretovat sólový part Koncertu pro cembalo a smyčcový orchestr Viktora Kalabise, manžela Zuzany Růžičkové. V Janáčkově Glagolské mši se sólových partů ujmou přední čeští a slovenští pěvci Jana Šrejma Kačírková, Markéta Cukrová, Richard Samek a Jozef Benci, spoluúčinkovat bude varhaník Pavel Svoboda a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy. Debutovat s rozhlasovými symfoniky bude jako dirigent Jiří Rožeň. Z koncertu přineseme recenzi.

Mahan Esfahani (foto archiv ČSKH)

Komorní abonentní řada FOK nabídne posluchačům v kostele sv. Šimona a Judy v úterý 13. února ojedinělý projekt, provedení slavných Bachových Goldbergových variací v úpravě pro dechový ansámbl. Trio Arundo ve složení hobojista Jan Souček, klarinetista Jan Mach a fagotista Václav Vonášek doplní ještě hráč na basetový roh Karel Dohnal. Na reflexi koncertu se můžete těšit na našem portálu.

Protagonisty šestého koncertu sezony 2017/18 Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt budou houslista Matouš Pěruška, klavírista Misa Okazaki, violistka Martina Matoušková a violoncellistka Kristýna Vocetková. Posluchači, kteří zavítají v úterý 13. února do Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce, vyslechnou v jejich podání komorní díla Vítězslava Nováka,
Bohuslava Martinů, Georgese Bizeta a Johannese Brahmse.

Další komorní koncert, tentokrát písňový recitál, má ve středu 14. února na programu Český spolek pro komorní hudbu. Namísto nemocné sopranistky Kateřiny Kněžíkové budou písňové cykly Roberta Schumanna, Franze Schuberta či Antonína Dvořáka interpretovat barytonista Roman Hoza a sopranistka Lucie Kaňková. O klavírní doprovod se podělí Ahmar Hedar a Stanislav Gallin. Hodnocení koncertu si budete moci přečíst na našich stránkách.

Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka Karlovy Vary 2016 – Lucie Kaňková (foto Pavel Horník)

Ve středu 14. února bude v Atriu na Žižkově slavnostně zahájen nový klavírní cyklus Klavírní A3UM ročník 0.2018. Pro zahajovací koncert nové klavírní řady, který je rovněž slavnostním představením nového mistrovského nástroje značky Steinway & Sons, vybral jeho protagonista – pianista Ivo Kahánek program, který ukáže klavír ve třech zcela odlišných polohách: v barokně virtuózní stylizaci sonát Domenica Scarlattiho, v tísnivé a mystické atmosféře poloviny 20. století preludií Miloslava Kabeláče a konečně v romantickém rozmachu scherz Fryderyka Chopina.

Po tři únorové večery (od pátku 16. do soboty 18. února) se bude Dvořákova síň Rudolfina proměňovat pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Úchvatné spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídne divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL. Výjimečný audiovizuální projekt SIM/NEBULA přináší do Prahy spojení současného světelného a digitálního umění s nesmrtelnými skladbami hudebních klasiků. Více o projektu jsme informovali zde.

Projekt SIM/NEBULA – Dvořákova síň Rudolfina – ilustrační foto (zdroj SIGNAL festival)

 

Regiony
Čistě mozartovský program se skrývá pod titulem koncertu Amadeus v Praze, který provede po tři večery (počínaje středou 14. února) Filharmonie Brno v Koncertním sále brněnského Besedního domu. Kromě dvou předeher k proslulým operám úzce spjatým s Prahou (Figarova svatba a Don Giovanni) nastudoval dirigent Alexander Liebreich s filharmoniky Symfonii č. 38 D dur „Pražskou“. Provedení klavírního partu Klavírního koncertu č. 20 d moll se ujme izraelsko-palestinský pianista Saleem Ashkar. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat