Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Leçon de Ténèbres – Tomáš Král, Collegium Marianum – Barokní podvečery 15. 3. 2018 (zdroj Collegium Marianum / foto © Petra Hajská)

Druhý koncert cyklu Stylové večery, který pořádá orchestr Harmonia Praga, se uskutečnil ve čtvrtek 15. března na Novoměstské radnici a nesl název Český večer. Harmonia Praga zařadila do svého cyklu Český večer nejen jako svůj příspěvek k oslavě výročí sta let od založení republiky, ale především jako hold české hudbě.

Ve čtvrtek 15. března proběhl ve velkém sále Městské knihovny v Praze mimořádný koncert komorní hudby a tance nazvaný Pocta Janáčkovi. Slavnostní večer vznikl v rámci nové koncertní série 4plus Zemlinského kvarteta, na které spolupracuje coby pořadatel Pražský komorní balet. Pražský komorní balet vystoupil ve druhé polovině koncertu, kdy na první smyčcový kvartet Bedřicha Smetany Z mého života zatančil v choreografii Pavla Šmoka. Program večera doplnil Mozartův Kvartet Es dur a Janáčkův dechový sextet Mládí, který pro Zemlinského kvarteto upravil Kryštof Mařatka.

Pavel Šmok: Z mého života – Pražský komorní balet (foto Michal Hančovský)

V pátek 16. března ve věku šedesáti sedmi let náhle zemřel hudební skladatel a pedagog Pražské konzervatoře a AMU v Praze Otomar Kvěch. Více jsme informovali zde.

Sté výročí úmrtí Clauda Debussyho, které připadá na 25. března, si orchestr FOK připomněl mimo jiné klavírním recitálem ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 17. března. Interpretaci nejznámějších klavírních opusů z pera tohoto impresionisty (Dětský koutek, Obrazy, Ostrov radosti) svěřila dramaturgie FOK francouzskému pianistovi Éricu Le Sageovi. Tento rodák z Aix-en-Provence je rovněž specialistou na dílo Roberta Schumanna, jehož díla program koncertu doplnila (Dětské scény Tance Davidovců).

V devětaosmdesáti letech zemřel v sobotu 17. března v pražské Ústřední vojenské nemocnici spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Oznámila to jeho rodina. Více se dočtete zde.

 

Regiony
Filharmonie Brno přivítala na svých koncertech v Besedním domě ve čtvrtek 15. a v pátek 16. března již potřetí v sezoně Sólistu sezony, kterým je klavírista Igor Ardašev. Ten se spolu s houslistou Františkem Novotným ujal sólového partu v Komorním koncertu pro housle, klavír a 13 dechových nástrojů Albana Berga. Druhá polovina koncertu byla věnována Symfonii č. 3 „Skotské“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která odráží skladatelovy dojmy z cest do Skotska. Před brněnské filharmoniky se po oba večery postavil Jakub Klecker. Recenzi z koncertu si můžete přečíst zde.

Jakub Klecker, Filharmonie Brno – Brno 15. března 2018 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

Krnovský výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau podal sám na sebe insolvenční návrh. Má podle něj téměř dvacet věřitelů, kterým dluží více než patnáct milionů korun, a své závazky není firma schopna plnit. Vyplývá to z informací v Insolvenčním rejstříku, na které upozornila ve čtvrtek MF Dnes. Firma patřila k největším výrobcům píšťalových varhan na světě. Informovali jsme zde.

Plzeňské divadlo J. K. Tyla uvedlo v sobotu 17. března na Nové scéně premiéru baletu inspirovaného životem i dílem slavného amerického komika, herce, režiséra a hudebního skladatele Charlieho Chaplina. Inscenaci o muži s hůlkou a buřinkou připravil jako choreograf, režisér i autor libreta šéf baletního souboru Jiří Pokorný. V titulní roli alternují sólisté baletu Richard Ševčík a Karel Audy. Chaplina seniora představil doyen souboru, jedenaosmdesátiletý Jiří Žalud. Z premiéry chystáme recenzi.

V hradecké katedrále Svatého Ducha ožily v neděli 18. března v podání pražského souboru Cappella Mariana skladby ze vzácného středověkého rukopisu Kodex Speciálník. Návštěvníci mimořádného koncertu pořádaného Filharmonií Hradec Králové měli při této příležitosti rovněž možnost vidět Speciálník na vlastní oči.

Cappella Mariana (foto © Petra Hajská)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat