Změny v SOČRu: Šéfdirigenta Ondreje Lenárda vystřídá Alexander Liebreich, hlavním hostujícím dirigentem bude Marek Šedivý

Německý dirigent Alexander Liebreich se od sezony 2018/2019 ujme na čtyři roky role šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Nahradí současného šéfdirigenta Ondreje Lenárda, který v září oslavil pětasedmdesátiny. Pozici hlavního hostujícího dirigenta obsadí Marek Šedivý. Dnes o tom informoval ředitel orchestru Jakub Čížek. Vedení orchestru si od spolupráce s oběma dirigenty slibuje pokračování uměleckého růstu tělesa.
Alexander Liebreich (foto Jiří Jelínek)

“Alexandera Liebreicha považuji za výborného dirigenta, který přesně ví, jakého zvuku a výrazu chce s orchestrem při nastudování skladeb dosáhnout. Zároveň má dostatek zkušeností, a to i s rozhlasovými orchestry, aby mohl SOČR jako jeho šéfdirigent a umělecký ředitel vést,” uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Podle ředitele orchestru Jakuba Čížka je Alexander Liebreich dirigentem se širokým repertoárovým záběrem od baroka až po premiéry soudobých kompozic. “Uvádění českých i světových premiér v kombinaci s klasickým repertoárem naplňuje přesně novou koncepci orchestru, kterou jsme představili před 90. sezonou,” podotkl Jakub Čížek.

“Být jmenován šéfdirigentem a uměleckým ředitelem tohoto orchestru je významná pocta, avšak ještě víc je to pro mě a pro hudebníky jasná výzva usilovat o to, abychom v legendárním Rudolfinu a na mezinárodní scéně divákům nabízeli hudbu té nejvyšší kvality,” řekl Alexander Liebreich.

S rozhlasovými symfoniky Alexander Liebreich ještě před začátkem jejich první společné sezony vystoupí na březnovém abonentním koncertu v Rudolfinu. Program je složen z děl Alexandra Zemlinského, Leoše Janáčka, Richarda Strausse a György Ligetiho.

Devětačtyřicetiletý Alexander Liebreich dirigoval přední evropské orchestry, jakými jsou například Královský orchestr Concertgebouw, Symfonický orchestr BBC, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín, Rozhlasoví filharmonikové NDR, Filharmonický orchestr v Ósace, Německý symfonický orchestr Berlín nebo Orchestr curyšské Tonhalle. Umělecký ředitel festivalu Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu působí od roku 2012 jako umělecký ředitel a šéfdirigent Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, se kterým vystoupil v roce 2014 na Pražském jaru. Pravidelně spolupracuje s hvězdnými sólisty jako Gautier Capuçon, Alban Gerhardt, Krystian Zimerman, Leila Josefowicz nebo Maxim Vengerov.

Nový hlavní hostující dirigent Marek Šedivý (1987), který na této pozici vystřídá Tomáše Braunera, patří k nejvýraznějším českým dirigentům mladé generace. Od minulé sezony je šéfdirigentem Slezského divadla v Opavě. Spolupracuje i s dalšími významnými divadly a předními tělesy v České republice i v zahraničí.

Marek Šedivý (foto Zdeněk Chrapek/Pražské jaro)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments