Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 23. do 29. dubna 2018 260

Zahraničí
Před Slovenskou filharmonii se tento týden dvakrát (ve čtvrtek 26. a v pátek 27. dubna) postaví dirigent Daniel Raiskin. V bratislavské Redutě představí své pojetí Šostakovičovy Symfonie č. 4 c moll a Beethovenova Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 G dur se sólistou Jeanem-Frédericem Neuburgerem.

Český režisér Dominik Beneš připravuje s operním souborem Státní opery v Banské Bystrici novou inscenaci Ponchielliho La Giocondy. Její premiéra se uskuteční v pátek 27. dubna pod taktovkou Igora Bully. V roli Giocondy alternují Patrícia Solotruková a Jolana Fogašová. Z premiérového uvedení přineseme recenzi.

Štátna opera Banská Bystrica (zdroj FB Štátnej opery Banská Bystrica)

 

Praha
Soubor Musica Florea uvede v pondělí 23. dubna v Barokním refektáři kostela sv. Jiljí několik skladeb z období 17. a 18. století, které ovlivnila raná barokní improvizace. Program, na němž zazní mimo jiné díla Henryho Purcella či Giovanniho Perluigiho da Palestriny, nastudoval s pěticí instrumentalistů dirigent Marek Štryncl.

U příležitosti šedesátého výročí Kocianovy houslové soutěže se ve středu 25. dubna v Obecním domě uskuteční mimořádný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s názvem Houslové gala. Iniciátorem koncertu je patron soutěže Pavel Šporcl. Ten také bude hlavním protagonistou programu, během večera však vystoupí dalších osm vynikajících houslistů – vítězů Kocianovy houslové soutěže – například Josef Špaček, Stefan Milenković, Bohuslav Matoušek a další. Orchestr bude řídit australsko-britská dirigentka Jessica Cottis. Na koncertě zazní například díla Antonia Vivaldiho, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka, ale také samotného Jaroslava Kociana nebo zbrusu nová skladba Lukáše Sommera, který ji zkomponoval přímo pro tento koncert. Houslový večer zhodnotíme na našich stránkách.

Pavel Šporcl (zdroj pavelsporcl.cz)

Speciální koncert dechového kvarteta Clarinet Factory a jeho hostů s videoprojekcí se odehraje v sobotu 28. dubna ve Dvořákově síni v rámci dne otevřených dveří České filharmonie a festivalu Open Square. Na koncertě zazní mimo jiné skladby z posledního alba kvarteta Meadows. Stejně jako na tomto svém posledním albu se Clarinet Factory představí i na koncertě ve Dvořákově síni s folklorním sborem Grunik z Beskyd a s bubeníkem výjimečné jazzové formace Vertigo Danielem Šoltisem. Hudbu doprovodí videoprojekce Jindřicha Trapla.

Dvě nové originální choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka, odchovanců Jiřího Kyliána, uvede ve světové premiéře Pražský komorní balet. Premiérový večer nazvaný Symbióza se uskuteční v neděli 29. dubna v Divadle na Vinohradech. Představení se koná v rámci Mezinárodního dne tance. Choreografie Svět Sedmikrásek Jiřího Pokorného se zabývá tématikou klimatu, zejména v jeho přirozeném chování během klimatických změn, které mohou mít svazující vliv na naši existenci v současné době. Příprav druhé choreografie projektu, která nese název Prolínání, se zhostil slovenský tanečník a choreograf Lukáš Timulák a jejím jádrem je člověk jako součást permanentního procesu změny.

Lukáš Timulák (foto Rahi Rezvani)

 

Regiony
Koncert Janáčkova komorního orchestru je na programu v pondělí 23. dubna ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Pozvání k hostování přijali dva mladí talentovaní klavíristé Tomáš Vrána a Kateřina Ochmanová, kteří přicházejí s dvojicí klavírních koncertů (Alfreda Shnittkeho a Johanna Sebastiana Bacha). Program pak orámují dva opusy pro smyčce od dvou skladatelů dvacátého století – Johna Irelanda a Bély Bartóka. Janáčkův komorní orchestr bude řídit Jakub Klecker.

Janáčkův komorní orchestr bude také o dva dny později hostem festivalu Pardubické hudební jaro. Interpetem klavírního koncertu Johanna Sebastiana Bacha bude v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích ve středu 25. dubna mladý klavírista Matyáš Novák, laureát řady mezinárodních interpretačních soutěží, který má za sebou i debut ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Janáčkův komorní orchestr zvolil k uctění devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka, jehož jméno nese ve svém názvu, skladbu z jeho tvůrčích začátků: Suitu pro smyčcový orchestr. Program s orchestrem nastudoval umělecký vedoucí Jakub Černohorský. Z koncertu chystáme recenzi.

Festival Pardubické hudební jaro dále v tomto týdnu nabídne jednu operní produkci (Janáčkovu Lišku Bystroušku v provedení operního souboru Slezského divadla Opava v pátek 27. dubna v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi), kytarový recitál Lubomíra Brabce (v sobotu 28. dubna v kostele Nejsvětější Trojice v Kameničkách) a poctu Georgu Fridrichu Händelovi v podání Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové v neděli 29. dubna v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.

Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (foto Martin Salajka)

V úterý 24. dubna bude v příbramském Divadle Antonína Dvořáka slavnostně zahájen jubilejní 50. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který potrvá v Příbrami a jejím okolí do 7. června. Vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu vytvoří spojení prvního a padesátého ročníku festivalu, neboť tento ansámbl odehrál v Příbrami závěrečný koncert v roce 1969. Program koncertu tehdy tvořily Osmá a Devátá symfonie Antonína Dvořáka. Letos pořadatelé na program úvodního koncertu zařadili Osmou symfonii, přičemž v první polovině koncertu zazní nádherné operní árie a dueta v podání předních slovenských pěvců: sopranistky Adriany Kučerové a tenoristy Pavola Breslika. Rozhlasové symfoniky bude řídit Ondrej Lenárd. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Přední specialista na starší hudbu Václav Luks přijíždí do Ostravy nastudovat s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem a s trojicí sólistů (Nikola Proksch, Jaroslav Březina a Bernhard Hansky) Haydnovo oratorium Stvoření. Provedení tohoto skladatelova testamentu je naplánováno na čtvrtek 26. dubna v Domě kultury města Ostravy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat