Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 10. do 16. září 2018.

 

Sharon Kam (zdroj Dvořákova Praha)

Praha

Pražská metropole těchto dnů žije zejména festivalem Dvořákova Praha. Pondělek 10. září odstartuje komorní řada festivalu, jejíž kurátorkou je letos izraelská klarinetistka Sharon Kam. Není proto divu, že klíčové slovo má v programu právě klarinet, jehož možnosti nám Sharon Kam představí v pestré hudební mozaice ve společnosti mimořádných světových i domácích hudebníků.
Při úvodním koncertu komorní řady 10. září v Rudolfinu zazní trojice slavných klarinetových kvintetů Wolfganga Amadea Mozarta, Johannese Brahmse a Maxe Regera. Sharon Kam je provede spolu s houslistkami Isabelle van Keulen a Ulrike-Anima Mathé, violistou Volkerem Jacobsenem a violoncellistou Gustavem Riviniusem.

Úterní večer 11. září bude pro pražské milovníky staré, nové či komorní hudby skutečné dilema.
V Anežském klášteře vystoupí věhlasný londýnský soubor Belcea Quartet, který se zhostí děl Wolfganga Amadea Mozarta (Smyčcový kvartet č. 22 B dur, K. 589), Bély Bartóka (Smyčcový kvartet č. 6, Sz. 114) a Antonína Dvořáka (Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96, B. 179, „Americký“). OperaPlus bude u toho!
Světovou novodobou premiéru z děl Mozartova současníka Jana Křtitele Vaňhala, provede tentýž den v Zrcadlové kapli pražského Klementina soubor staré hudby Musica florea pod vedením Marka Štryncla. Na programu bude Vaňhalova Symfonie f moll, Mše C dur a Requiem Es dur. Ten samý program bude reprízován následujícího dne (11. září) v Jablonci nad Nisou.

Belcea Quartett (foto Marco Borggreve)

Úterý 11. září bude zároveň ve znamení české moderny. Scéna Venuše ve Švehlovce uvede program Jan Kapr: Testimonianze – Svědectví. Scénický koncert českého skladatele nové hudby ex-komunisty, experimentátora a přítele Dmitrije Šostakoviče, který dokázal rázným gestem proměnit svoji zářnou kariéru v totální zmar bez toho, aby utrpěl jeho smysl pro humor a hravost. Koncert je součástí dokumentárního filmu Lucie Králové Šifry Jana Kapra a vystoupí zde Petr Valášek, Helena Jiříkovská, Daniel Wiesner a Teodor Brcko.
Další ze série komorních koncertů Collegia 1704 proběhne 11. září v Collbence 1704. Koncert skladeb Daria Castella, Giuseppe Jacchiniho, Giovanniho Girolama Kapspergera, ale i Tomáše Hanzlíka, připravil kmenový člen Collegia 1704, violoncellista Libor Mašek, kterého doplní houslistka Veronika Manová, teorbista Marek Kubát a cembalista Martin Smutný.

Ve dnech 12. a 13. září se bude v Obecním domě konat zahajovací koncert 84. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Čtyři poslední písně Richarda Strausse přednese americká sopranistka Lise Lindstrom, dále zazní Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera a Mahlerova Symfonie č. 1 „Titán“. Zahájení sezóny proběhne pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietariho Inkinena.

Luxusní abonentskou řadu „L“ v Lobkovickém paláci Pražské komorní filharmonie odstartuje 12. září koncert pod vedením Emmanuela Villauma, doplněný kulinářskými zážitky a setkáním s odborníky v oboru historie a výtvarného umění z lobkovických sbírek.

I ve středu 12. září pokračuje bohatá dramaturgie Dvořákovy Prahy. Orchestr Academy of St Martin in the Fields, proslul soundtrackem k filmu Amadeus Miloše Formana a Mozartovy skladby uslyšíme i v rámci středečního koncertu. Mozartův Klarinetový koncert A dur, K. 622 provede se sólistkou Sharon Kam, uslyšíme též jeho Symfonii č. 40 g moll, K. 550 a Symfonii pro smyčce č. 10 h moll, MWV N 10 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Koncert v Rudolfinu bude recenzován OperouPlus.

Academy of St Martin in the Fields (foto Tomo Keller © Alan Kerr)

Akademie komorní hudby a nadace Villa Musica uvedou téhož dne (12. září) v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK své stipendisty a stipendistky. Na programu budou díla Antonína Dvořáka, Františka Kramáře a Franze Schuberta.

Komorní festivalová řada v Klášteře sv. Anežky navazuje ve čtvrtek 13. září. Sólisté Sharon Kam, Ori Kam a Matan Porat uvedou stylově rozmanitý program od Mozartovy klasicistní uměřenosti přes schumannovsko-brahmsovský romantismus a impresionismus Clauda Debussyho k moderní hudební řeči Bély Bartóka, vše pro neobvyklé komorní obsazení klarinetu, violy a klavíru.

V pátek 14. září se ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční zahajovací koncert 25. sezóny Pražské komorní filharmonie. Sólistkou tohoto večera bude uznávaná houslistka Sarah Chang s Houslovým koncertem č. 1 Maxe Brucha. Recenzi na tento koncert bude publikovat i OperaPlus.

Sarah Chang (zdroj FB)

Dne 14. října se konají za sebou dva komorní koncerty v pražském Rudolfinu. V 18:00 hodin vystoupí v Sukově síni Smyčcové trio českých filharmoniků a Stanislav Gallin a v Dvořákově síni od 20:00 hodin se v rámci „Debutového dne“ Dvořákovy Prahy představí korejská houslistka Bomsori Kim a český klavírista Lukáš Klánský, kteří uvedou rozmanitý repertoár od romantické hudební řeči Fryderyka Chopina až po ruskou modernu Sergeje Prokofjeva.

Jedním z vrcholů festivalu Dvořákova Praha bude jistě oratorium Svatá Ludmila, a to původní a nesestříhaná verze díla. V Dvořákově síni Rudolfina vystoupí (v sobotní předvečer svátku české světice Ludmily 15. října ve 20:00 hodin) Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) s dirigentem Jakubem Hrůšou a vynikajícími českými i slovenskými sólisty: (Kateřina Kněžíková, Alena Kropáčková, Richard Samek, Jozef Benci a Ondřej Koplík). Vystoupení bude vysíláno na obrazovce před Rudolfinem.
Pokud byste měli chuť raději na komorněji laděný program, můžete jít tentýž den v 18:00 hodin do Sukovy síně Rudolfina. Sexteto českých filharmoniků zahraje díla Antonína Dvořáka, Johanna Pachelbela, Camilla Saint-Saënse a Josepha Haydna.

Hudební týden v Praze je korunován nedělním koncertem v Rudolfinu s velkými díly evropského romantismu: Edward Elgar: Serenáda pro smyčcový orchestr, op. 20, Franz Schubert: Mše č. 2, G dur, D. 167 a Dvořákova Lužanská mše D dur, op. 86 ve hvězdném obsazení: Orchestra of the Age of Enlightenment, King’s College Choir s dirigentem Stephenem Cleoburym a sólisty Pavla Vykopalová, Markéta Cukrová, Aleš Voráček a Roman Hoza. Lužanská mše zazní ve verzi, kterou Dvořák upravil přímo pro prostor Rudolfina a která je prováděna jen zřídka.

Svatováclavský hudební festival (SHF)

Bohatým programem pokračuje SHF a to nejenom v Ostravě, ale i v řadě okolních destinací.

Poctu Hildegardě z Bingenu složí Tiburtina Ensemble v pondělí 10. září od 18:00 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Albrechticích u Českého Těšína. Tentýž program má reprízu v úterý 11. září od 18:00 hodin v kostele sv. Jakuba Staršího obce Ostrava-Plesná. Téhož dne vystoupí v kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích nekonvenční varhanice Katta (vlastním jménem Kateřina Chroboková) s kompozicemi Johanna Sebasitana Bacha, Arvo Pärta, Oliviera Messiaena a vlastními skladbami.

Čtvrtek 13. září bude ve znamení českého patrona, svatého Václava. V Kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách (19:00 hodin) zazní oratorium Martina Kumžáka, Svatý Václav z roku 2015. Na projektu spolupracují interpreti, věnující se jak klasické, tak historické hudební interpretaci: Janáčkova filharmonie Ostrava (řídí sám skladatel Martin Kumžák), Collegium Marianum (řídí Jana Semerádová), Societas incognitorum (řídí Eduard Tomaštík), se sólisty sólisté Michaela Šrůmová, Jiří Brückler, Dasha a mluveným slovem doprovodí Saša Rašilov.

Zvláštní lahůdkou bude na programu SHF katalánský barokní soubor Vespres d´Arnadí pod vedením Daniho Espasy se strhující mezzosopranistkou Martou Infante. Provedou duchovní díla Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho.

Martyna Pastuszka, {oh!} Orkiestra Historyczna (zdroj SHF / foto Ivan Korč)

O víkendu a zazní v evangelickém kostele v Bystřici (15. září v 18:00 hodin) a kostele sv. Valentina v Bystřici (16. září v 15:00 hodin) skladby Georga Philippa Telemanna, Carla Philippa Emanuela Bacha a Františka Bendy v podání vynikajících polských a nizozemských interpretů. Ansámbl {!oh} Orkiestra Historyczna s vynikající houslistkou Martynou Pastuszkou a legendárním traverzistou Bartholdem Kuijkenem bude jistě silným zážitkem nejen pro milovníky staré hudby.

Na programu koncertu „Tebe bože chválíme“, připravovaný pro nedělní večer 16. září v 17:00 hodin do kostela Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, budou díla Johanna Josepha Fuxe, Gottfrieda Heinricha Stözela a Johann Sebastian Bach. Collegium Marianum je zárukou kvality, zejména s mezinárodními sólisty: Kristen Witmer, David Erler, Václav Čížek a Martin Schicketanz.

Regiony

Zajímavou dramaturgii přináší i letošní 26. ročník Haydnových hudebních slavností. Dne 11. září od 18:00 hodin vystoupí na zámku Kozel kvarteto lesních rohů Plzeňské filharmonie Corni di classico s repertoárem české lovecké hudby.

Irena Troupová (zdroj troupova.com)

V programu Die Erwartung 13. září uvede sopranistka Irena Troupová spolu s hráčkou na kladívkový klavír Petrou Matějovou, kladívkový klavír, skladby Ludwiga van Beethovena a předního českého skladatele přelomu klasicismu a romantismu Václava Jana Křtitele Tomáška, a to v dobřanském kostele sv. Víta od 19.00 hodin.
Koncert gambisty Petra Wagnera a Ensemblu Tourbillon bude věnován tvorbě francouzských gambistů Marina Maraise a Antoina Forqueraye, na zámku v Příchovicích v sobotu 15. září od 18:00 hodin.
Místní soubory Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a Consortium Musicum pod vedením Víta Achenbrennera nás zavede na kůr klatovského děkanského kostela Narození Panny Marie a spolu s ním tak můžeme nahlédnout do tamějšího repertoáru období baroka a klasicismu. Koncert se koná v neděli 16. září od 18:00 hodin v přeštickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

S koncem léta končí i festival Litoměřické varhanní léto koncertem 12. září, na kterém vystoupí varhaníci Václav Vála a Martina Kolářová a jejich koncert bude spojený s povídáním o zajímavostech ze světa varhan.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]