Týden s hudbou

Co nového ve světě hudby v týdnu od 3. prosince 2018?
Nikolaj Luganskij (zdroj Česká filharmonie)

Praha
V pondělí 3. prosince 2018 zazní ve Smetanově síni Obecního domu operní galakoncert. Sopranistku Nadine Sierra a tenoristu Petra Nekorance doprovodí PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Giacoma Sagripantiho.

V úterý 4. prosince se v kostele sv. Šimona a Judy (19.30 hodin) uskuteční v rámci cyklu staré hudby FOK koncert Martiny Jankové a Romana Hozy Kouzlo Vánoc, který je náhradním termínem koncertu místo původně plánovaného termínu 18. prosince 2018. Kromě slezských, lašských a valašských koled zazní hudba Adama Michny z Otradovic v úpravách Jana Rokyty a Jana Rokyty ml.

Smetanova síň Obecního domu přivítá 6. prosince od 19:30 českého tenoristu Pavla Černocha, Janu Šrejmu Kačírkovou. Pavel Černoch má za sebou již hostování v Teatro alla Scala a před sebou Metropolitní operu a Covent Garden. Ve Vídni se jeho pěveckými partnery stali např. Mariusz Kwiecień, který zpíval Oněgina, či Ferruccio Furlanetto v roli Gremina. Tedy naprostá pěvecká elita, do které se Pavel propracoval díky svému velkému talentu a plnému nasazení. Těšme se na jeho adventní recitál, kdy se zaskví ve svých oblíbených rolích. U dirigentského pultu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude Jaroslav Kyzlink, ředitel opery Národního divadla v Praze.

Sobota 8. prosince (19.30) bude v Rudolfinu patřit hudbě Johanna Sebastiana Bacha. Kanadská klavíristka Angela Hewitt provede svůj klavírní recitál, na kterém zazní výběr Bachových Partit.

Brno

V Kulturním centru Babylon zazní v úterý 4. prosince závěrečný koncert festivalu Janáček Brno (19.30). Na programu bude Janáčkova Balada blanická, Ignis pro Ioanne Palach Jana Nováka, Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů, Mysterium času Miloslava Kabeláče a Janáčkův Taras Bulba. Filharmonii Brno a Český akademický sbor (sbormistr Michal Vajda) diriguje Stefan Veselka.

V neděli 9. prosince se koná od 19.00 hodin v Sono centru Brno program XMAS Gala s trojicí českých pěvců: Štefan Margita, Kateřina Kněžíková a Jiří Brückler.

Ostrava

Etablovaný ruský klavírista Nikolaj Lvovič Luganskij předvede 3. prosince v Domě kultury města Ostravy (19:00) trojí podobu hudební moderny přelomu 19. a 20. století. Debussy je mezi technicky vesměs skvěle připravenými ruskými pianisty oblíbený pro své mimořádné požadavky na čistotu a průzračnost úhozu. Skrjabinův nevšední filosofický zápal pro krajní prožitky a harmonické experimenty se realizoval především ve skladbách pro klavír. Pestrá i hřmotná Rachmaninovova Preludia dokážou plností zvuku směle konkurovat plnosti orchestrálního zvuku.

Tamtéž se koná koncert baletní hudby dne 6. prosince. Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Łukaszem Borowiczem představí program spojený s pařížskými Ballets russes. Ruský balet znamenitého impresária Sergeje Pavloviče Ďagileva patřil k nejvlivnějším uměleckým sdružením celého 20. století. V letních měsících měli ruští tanečníci volno a byli v Paříži najímáni do zbrusu nových inscenací, které zásadně hýbaly tanečním, výtvarným i hudebním světem. Úspěšnou dvacetiletou činnost souboru nepřerušila ani válka, až Ďagilevova smrt v roce 1929. Pestrost a síla hudby, kterou Ďagilev využíval a často sám teprve zadával ke zkomponování, bere dech.

Zlín

Hlavní hudební událostí prvního adventního týdne ve Zlíně bude jistě program XMAS Gala ve dnech 5. a 6. prosince. V Kongresovém centru vystoupí od 19.00 hodin Štefan MargitaKateřinou Kněžíkovou a Jiřím Brücklerem.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na