Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V sobotu 23. března 2019 v 19:30 hodin se v Besedním domě představí klavírní duo životních i uměleckých partnerů Dennise Russella Daviese a Maki Namekawy. Čeká vás tvorba pro dva klavíry z per tří amerických autorů, patřících k nejslavnějším skladatelům dneška a více či méně spadajících do „škatulky“ hudebního minimalismu.

Neděle 24. března 2019 (18:00 hodin) pak bude patřit Jarnímu koncertu. Nadcházející roční období přivítají v brněnském Besedním domě Magdalenka, Kantilénka a Kantiléna. Sbory povedou Veronika Novosádová, Michal Jančík a Jakub Klecker. Program je sestaven z děl Petra Ebena, Bohuslava Martinů, Ivana Hrušovského a dalších.

Ostrava
Ve čtvrtek 21. března 2019 (19:00 hodin) zavítají do Multifunkční auly Gong Vojtěch Dyk & B-Side Band. Na koncertě vystoupí společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery.

Roman Janál (foto © Petra Hajská)

Hradec Králové
Koncert pod názvem Osud hrdiny plánuje na čtvrtek 21. března 2019 (19:30 hodin) Filharmonie Hradec Králové. K dirigentskému pultu se postaví Andreas Sebastian Weiser a jako sólista se představí Roman Janál. Na programu je Wagnerova Siegfriedova idyla WWV 103, Mahlerovy Písně potulného tovaryše (Lieder eines fahrenden Gesellen) a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 – „Eroica“. Koncert se uskuteční v Sále Filharmonie Hradec Králové.
S tímto koncertem hostuje Filharmonie Hradec Králové i v Náchodě v Městském divadle Dr. Josefa Čížka již ve středu 20. března 2019 od 19:00 hodin.

Teplice
Ve čtvrtek 23. března 2019 (19:00 hodin) zazní v Koncertním sále Domu kultury Teplice Dvořákova Svatební košile. Provede ji Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského společně s Pražským filharmonickým sborem a Lukášem Vasilkem. Jako sólisté se představí sopranistka Veronika Holbová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Ivan Kusnjer.

Pardubické hudební jaro
Festival v tomto týdnu pokračuje koncertem Prague Cello Quartetu ve složení Ivan Vokáč, Jan Zvěřina, Jan Zemen, Petr Špaček. Ten se uskuteční ve čtvrtek 21. března 2019 (19:00 hodin) v Občanské záložně v Přelouči. Program tvoří díla Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a dalších.

Jaroslav Ježek (foto archiv)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha představí tentokrát hudbu Leopolda Koželuha. Jedná se o další album, které natočila Komorní filharmonie Pardubice a dirigent Marek Štilec v rámci projektu Češi ve Vídni. Ten zahájila nahrávka čtyř symfonií Leopolda Koželuha, kterou společnost Naxos vydala v březnu 2017. Dalším významným počinem bylo uvedení a natočení Korunovační kantáty tohoto skladatele a v srpnu 2017 byly natočeny další čtyři Koželuhovy symfonie. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 18. března v 10:00 hodin.

Jen hrstce lidí přidělí osud zároveň tolik talentu i trápení, jako se to stalo v případě Jaroslava Ježka. Klavíristy, dirigenta a skladatele rozkročeného mezi světem populární a klasické hudby, mezi divadlem a koncertní síní. Své nadání zúročil rychle a obdivuhodně. Zhruba od svých jednadvaceti do jednatřiceti let, tedy za pouhých deset let, vytvořil žánrově pestré dílo. Svými melodiemi obohatil jednadvacet her Osvobozeného, respektive Spoutaného divadla. Podepsal se ale i pod scénickou hudbu k desítce dalších divadelních představení. Patří k nim zrovna tak Park či Zpívající Benátky od Adolfa Hoffmeistra jako Molièrův Don Juan, Shakespearův Timon Athénský, Chestertonův Kamarád Čtvrtek či Svatebčané na Eiffelce od Jeana Cocteaua. Jaroslav Ježek ovšem komponoval i pro film. Jeho jméno lze nalézt pod deseti snímky, především – ale nejen – vycházejících z her Voskovce a Wericha. S nimi vytvořil nerozlučný tým, jemuž se přezdívalo Tři strážníci. Nejen kvůli jejich první společné skladbě, ale také proto, že se v těžkých předválečných dobách snažili po svém ohlídat československou demokracii. A právě osudům tohoto „Gershwina ze Žižkova“ se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. března v 19:00 hodin.

V dalším dílu pořadu Hudba v miléniu vyzpovídá Marek Šulc člena uměleckého vedení Královské opery v Covent Garden v Londýně Olivera Mearse. Tento britský režisér působí v Královské opeře od roku 2017. Působil též v Northern Ireland Opera a pracoval na místech jako Opera North, Scottish Opera, Pimlico Opera, Nevill Holt Opera, Early Opera Company, Nederlandse Reisopera, Theater Magdeburg, Bergen National Opera a National Opera Studio. V Covent Garden stojí za uvedením cyklu pěti největších oper Leoše Janáčka, z nichž dvě se v Covent Garden ještě nikdy nehrály – Věc Makropulos a Z mrtvého domu. Jedná se o dlouhodobý projekt, který v loňském roce otevřela Janáčkova opera Z mrtvého domu s Krzysztofem Warlikowskim a jeho týmem. Letos byla uvedena Káťa Kabanová, kterou připravil Richard Jones a v jedné z hlavních rolí se představil skvělý český tenorista Pavel Černoch. Oliver Mears k tomu řekl: „Je to vzrušující projekt a určitě stojí za to, protože pro mě je Janáček nejen jedním z největších skladatelů 20. století, ale i jedním z největších operních skladatelů vůbec; dle mého se může měřit s Verdim, Wagnerem i Mozartem. I když jsou jeho opery velmi stručné, jsou emocionálně nesmírně intenzivní a působivé.“ Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 19. března v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude PhDr. Ludmila Peřinová, Ph.D. pedagožka na konzervatoři v Českých Budějovicích a Základní umělecké škole Oskara Nedbala v Táboře. PhDr. Ludmila Peřinová, Ph.D. se řadu let intenzivně věnuje odkazu Vítězslava Nováka (nyní v Ústavu pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka v jeho rodišti Kamenici nad Lipou) a podílí se také na pořádání každoroční Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže. V roce 2011 v Táboře založila Mezinárodní společnost Oskara Nedbala a věnuje se i dalším hudebním aktivitám na poli kulturním a publikačním, též tvůrčímu psaní (zejména poezie). S Ivanem Dlaskem si bude v dalším díle pořadu Z archivu osobností povídat zejména právě o díle Oskara Nedbala a historicky první – a to hned kompletní – nahrávce zcela neznámého a velmi zajímavého Nedbalova klavírního díla, kterou pořídila mladá pianistka Nikol Bóková. Premiéra pořadu je ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat