Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Pražská premiéra Cirku La Putyka
O únorové premiéře nového projektu Cirku La Putyka Isole v Trutnově jsme už informovali. Nyní se chystá pražská premiéra v prostorách Jatka78, a to od 17. do 19. března poprvé v Praze novou inscenaci Isole. Kmenoví hudebníci souboru Cirk La Putyka v novém kuse překračují hranice mezi koncertem, divadlem a novým cirkusem. Režie se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři úspěšná představení. Tentokrát do hlavní role postavil ty, kteří doprovází projekty souboru od samého počátku, ale obvykle stojí v pozadí – hudebníky Jana Balcara, Andreje Rádyho, Davida Hlaváče / Adama Novotného, Veroniku Linhartovou, Valentina Verdure, Zbyňka Šporce a Annu Schmidtmajerovou. Maksim Komaro s nimi v úzké spolupráci vytvořil hravé představení plné humorných, napaditých gagů, poetických obrazů a virtuozní původní hudby a zpěvu.

Ilona Jantti (zdroj FB Fun Fatale)

Festival nového cirkusu Fun Fatale od 13. března 2019
Osmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Fun Fatale nabídne ve dnech 13. až 31. března 2019 inscenace předních akrobatek z Finska, Švýcarska či Spojených států amerických. V komorních inscenacích výhradně ženských interpretek uvidíte tanec s diabolem, akrobacii na kole, propojení cirkusu a nových médií nebo neopakovatelnou site-specific performance v prostorách bývalého bazénu. Celovečerní i kratší sólové projekty doplní přenáška věnovaná dramaturgii v současném cirkuse, worksopy vzdušné i pozemní akrobacie či představení pro děti. Kromě pražského Klubu Mlejn se na festival mohou těšit také diváci v jihlavském DIODu.

Festival zahájí site-specific performance vytvořená přímo na míru bývalému bazénu karlínských kasáren. Spolu s akrobatkou a dramaturgyní festivalu Eliškou Brtnickou se na hrazdách, chinese pole i lanech představí Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer ze Švýcarska a španělská performerka Gemma Palomar. „Ze zahajovací performance jsme si udělali takovou milou tradici. Každý rok vybíráme nový prostor a současně se snažíme pokaždé zaměřit na jinou cirkusovou disciplínu. Vloni to byla vzdušná akrobacie na schodišti, předtím pozemka na plastikách Čestmíra Sušky nebo inscenace mezi rostlinami botanické zahrady. Letos se můžete těšit na akrobacii na extrémně krátkých hrazdách nebo chinese pole, která u nás v Čechách není příliš běžná. Právě záliba v překonávání výzev, které tyto prostory primárně určené k úplně jiným účelům přinášejí, je společná všem účinkujícím performerkám,” láká diváky Eliška Brtnická.

Performerka Natelie Reckert v představení Natalie Inside Out za pomoci nových médií zkoumá vztah mezi skutečným a zprostředkovaným tělem. „Ve svém uměleckém výzkumu se Natalie vydala cestou interaktivních technologií, kdy prolínáním živé akrobatické performance, extrémně detailního zpomaleného záběru a mluveného slova přetváří pohyb na krajinu promítanou na plátno. Vzniklo tak dílo zcela ojedinělého formátu na pomezí divadla a přednášky o mechanice lidského těla, které však autorka podává s vtipem a velkou dávkou poezie,“ dodává Brtnická. Poprvé se na festivalu představí americká hadí žena Julie Bergez, která vystupovala se známým souborem Cirque du Soleil. Pro české diváky přichystala krátkou sólovou inscenaci a workshop taneční akrobacie a kontorsionistiky, na němž si diváci mohou tento druh pohybu vyzkoušet na vlastní kůži. Nabídku workshopů letos doplní akrobacie na chinese pole pod vedením Gemmy Palomar.

Osmiminutová choreografie LINE pro dvě struny, dvě tyčky a diabolo v podání Solveig Weyeneth uvede přednášku uznávané české teoretičky nového cirkusu Veroniky Štefanové. Ta se zaměří na diskutované téma dramaturgicko-režijního přístupu k novému cirkusu v České republice. Nebude chybět ani tradiční Kabaret složený z kratších čísel účinkujících akrobatek a dětské diváky zvou organizátoři do tělocvičny: „Inscenace Sokolfinské akrobatky Ilony Jäntti, která se netají svou fascinací Sokolským hnutím, je unikátní především v tom, že rozvíjí pohybovou imaginaci v rámci prostoru, který je dětem dobře znám, snadno se s ním ztotožní a mohou tak získat novou motivaci k pohybovým aktivitám. Vybavení tělocvičny performerka zcela novátorsky využívá především ke vzdušné akrobacii. Ve Finsku tento projekt sklidil obrovský úspěch.

Kromě pražského Klubu Mlejn, kde festival potrvá od 13. do 17. března, se na pokračování mohou od 27. do 31. března těšit příznivci současného cirkusu a pohybového divadla také v jihlavském DIODu. Sem Fun Fatale přinese poetickou inscenaci Kalabazi Jessicy Arpinza, kabaret, site-specific performance na schodišti Vysoké školy polytechnické, která volně naváže na zahájení loňského ročníku na schodech Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Slovenské národní divadlo chystá balet o Chaplinovi
V pátek 15. a v sobotu 16. března má v Bratislavě premiéru balet Tulák Chaplin. Jde o světovou premiéru mezinárodního týmu tvůrců, kteří rozšíří řady těch, které už Charlie Chaplin k tanečním životopisným inscenacím inspiroval (jednu máme i u nás v Plzni v choreografii Jiřího Pokorného). Choreografii vytvořil hostující Daniel de Andrade, původní hudbu Charles Davis, scénu a kostýmy Mark Bailey, video design Tim Reid. Daniel de Andrade je tanečník a tvůrce brazilského původu, má za sebou angažmá v National Ballet of Portugal a později v britských souborech – London City Ballet, Zurich Ballet, Scottish Ballet a Nothern Ballet, pro který stále pracuje jako choreograf. Pro Slovenské národní divadlo vytvořil v roce 2015 svůj první celovečerní balet Nižinský – bůh tance. Seznámit se s ním můžete ve videu o baletu o Nižinském:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat