Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

V sobotu 28. září se tradičně koná Zlatý den Zlaté Prahy, centrem dění bude náměstí Václava Havla mezi historickou budovou ND a Novou scénou. Během tanečních ukázek se představí například irský step od inSpiral Dance či pole dance studia Pole Heaven. Z profesionálních baletních souborů se Zlatého dne zúčastní sólisté baletu Národního divadla Praha, Moravského divadla Olomouc, Jihočeského divadla, Pražského komorního baletu či Laterny magiky. Vystoupí také jejich mladší následovníci ze souboru Bohemia Balet, Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, Pražské taneční konzervatoře a konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha. Žánr baletu bude návštěvníkům zprostředkován nejen vystoupeními, ale i interaktivní Baletní dílnou Národního divadla pro děti i dospělé.

Petite Mort (Kylián – Mosty času, foto Dasa Wharton)

Vyvrcholením celého programu bude zábavní blok flashmobu, ve kterém se představí lektoři Place 4 People: několikanásobný oblíbený účastník Star Dance Marek Dědík spolu s tanečnicí Adélou Koubkovou. Pod jejich vedením bude připravena jednoduchá pohybová choreografie, kterou se budou moci návštěvníci naučit již během odpoledního programu ve workshopovém prostoru. Program na hlavní scéně ukončí závěrečné akrobatické číslo Wall dance, které posouvá lidské výkony doslova do nových rozměrů. Z horizontálního jeviště se vše přesune na vertikální úroveň a umělci tak zatančí přímo na provozní budově Národního divadla.

Kromě divácky atraktivního programu na hlavní scéně bude pro návštěvníky připraveno také množství dalších aktivit: stánky partnerů, fotokoutek České televize, pole-dancové stanoviště s profesionálními lektory a samozřejmě také interaktivní workshopový prostor, kde si bude moci každý vyzkoušet množství zajímavých tanečních stylů. Hned na začátku dne bude pro návštěvníky připravena rozcvička a protažení ve formě čím dál oblíbenější jógy. Dále se budou vyučovat základy irského stepu, indického bollywoodského tance, argentinského tanga, brazilské salsy a standardních i latinskoamerických tanců. Pro netančící návštěvníky bude připraven workshop „hudba – zpěv – herectví“.

Mezinárodní festival Zlatá Praha vyvrcholí večer 28. září předáním cen, které se uskuteční na Nové scéně Národního divadla. Zatančí například Andrea Kramešová, dlouholetá sólistka Národního divadla i světových baletních scén, členové uměleckého souboru Laterny magiky i fenomenální desetiletá dvojčata Alex a Maxim Šestákovi. Přímý přenos závěrečného večera moderovaného Petrou Křížkovou a Jiřím Vejvodou nabídne ČT Art od 20.20 hodin.

Zlatá Praha 2019 v číslech:
100 filmů, z nichž 87 soutěží o tituly Grand Prix Golden Prague, Český křišťál, Cena České televize nebo Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin
155 minut trvá nejdelší film: Bedřich Smetana: Libuše (Česká republika)
6 minut nejkratší film: Lascia (Švédsko)
6 141 minut je délka všech přihlášených soutěžních filmů
51 je počet televizních a filmových produkcí, které přihlásily filmy
Německo je země, ze které bylo přihlášeno nejvíce filmů (21 snímků)
Brazílie je nejvzdálenější země, která přihlásila film
19 je počet zemí, které film přihlásily
11 snímků reprezentuje Českou televizi

Direction Project – foto Kevin V. Ton

The Direction Project: Hold On

Soubor současného tance The Direction Project staví na netradiční kombinaci polo-amatérských tanečníků a zkušeného profesionála Milana Odstrčila (působil v souboru 420PEOPLE, v Laterně magice a ve Státní opeře Praha), který se z vlastní iniciativy ujal role choreografa a uměleckého vedoucího. Soubor 29. září v Divadle v Celetné zatančí v premiéře představení Hold on, které bude v pořadí jeho již čtvrtým veřejně prezentovaným projektem.

Soubor The Direction Project vznikl v roce 2017 organicky na lekcích současného tance na Nové scéně Národního divadla v Praze, které Milan Odstrčil vedl. K dnešnímu dni má za sebou již tři premiéry vlastních tanečních představení: Červen 2017 Direction, listopad 2017 Impression a říjen 2018 Heroes. Nové představení Hold on je o tom, že život nám vždy servíruje přesně to, co potřebujeme a že všechno má svůj čas, precizní kauzalitu a dokonalý řád, i když tomu často odmítáme uvěřit. A že na ty nejlepší věci v životě se vyplatí si počkat.

Soubor staví na autenticitě a na vlastním projevu jednotlivých tanečníků, na spolupráci, na týmové tvorbě a lidskosti. Jedinečnost je zde přednost. Členové souboru říkají: „Děláme to proto, že nás to baví a každý přispíváme tím, co umíme nejlépe. Hledáme způsoby, jak i při společném pohybu zůstat sami sebou, ale zároveň víme, že skutečný smysl to dává jenom dohromady.

Michaela Stará: Parazit (foto Filip Jagrik)

Palác Akropolis: Hledání hranice mezi ženskostí a zvířetem

Tanečnice a performerka Michaela Stará už několikrát zavítala do Paláce Akropolis v rámci festivalu nového cirkusu Cirkopolis. Nyní se však na stejné jeviště vrací se sólovým představením Parazit (režie Ondřej Holba)V něm bude skrze kombinaci několika tanečních stylů zkoumat hranice mezi ženskou křehkostí a vnitřním zvířetem, které v sobě nosíme. Inscenace vizuálně inspirovaná sci-fi filmy je založená na výrazné fyzické artikulaci vycházející z tance a pantomimy. Při sporu sebe sama se zvířecím organismem autorka využívá žonglování s ping pongovými míčky a taneční styly jako je Vogue a Tutting. Část inscenace Parazit performerka uvedla v rámci letošního ročníku festivalu Letní Letná, poprvé však celé dílo představí v premiéře 29. září a o den později, v pondělí 30. září v Paláci Akropolis.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat