Vargas a Gheorghiu už zkouší na společný páteční koncert v Českém Krumlově

Zatímco mexický tenorista Ramón Vargas se v pátek na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov vrací po šesti letech, rumunská sopranistka Angela Gheorghiu zde zazpívá poprvé. Jejich společný koncert pod širým nebem v Pivovarské zahradě za doprovodu PKF – Prague Philharmonia letošní festival otevře. Orchestr povede Leoš Svárovský, který dirigoval Moravskou filharmonii doprovázející Vargase na jeho posledním koncertu v Česku při zahájení loňského ročníku festivalu Dvořákova Olomouc.

„Moje dojmy z dosavadních zkoušek jsou skvělé, program nabídne jakési best of z opery,” uvedl na dnešním setkání s novináři v Praze za účasti obou pěvců dirigent Leoš Svárovský.

Tisková konference k zahájení festivalu v Českém Krumlově (zdroj MHF ČK)

Program pátečního zahajovacího koncertu nabídne árie z oper Giuseppe Verdiho, Julese Masseneta, Charlese Gounoda, Giacoma Pucciniho, Francesca Ciley, Gaetana Donizettiho, Georgese Bizeta a Antonína Dvořáka.

Ramón Vargas a Angela Gheorghiu, kteří se spolu v posledních letech setkávají například ve Vídeňské státní opeře, si na tiskové konferenci vzájemně skládali poklony. „Jsme více než kolegové, máme se rádi jako přátelé a zpívat s ním je pro mě čest,” řekla o Ramónu Vargasovi Angela Gheorghiu.

Angela Gheorghiu na tiskové konferenci k zahájení festivalu v Českém Krumlově (zdroj MHF ČK)

„Pro mě Angela patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo,” konstatoval Ramón Vargas.

V roce 2011 se letos šestapadesátiletý Ramón Vargas představil na festivalu v Českém Krumlově v rámci galakoncertu. „Krumlov je po architektonické stránce kouzelné město, vzpomínám si i na vstřícné reakce publika, ale letos to díky Angele bude ještě lepší,” podotkl.

Angela Gheorghiu a Ramón Vargas na tiskové konferenci k zahájení festivalu v Českém Krumlově (zdroj MHF ČK)

Angela Gheorghiu během své sedmadvacetileté kariéry Český Krumlov ještě nikdy nenavštívila. „Vždy velmi ráda poznávám nová města a nové publikum. Těším se na vystoupení pod širým nebem v letní atmosféře údajně překrásného města,” svěřila se.

Vystoupení pod širým nebem nebývají u operních pěvců příliš oblíbená. „Zpívám stejně venku i pod střechou, nelze jinak. Venku to ale bývá těžší kvůli akustice a také není lehké udržet pozornost publika,” dodal Vargas.

Ramón Vargas na tiskové konferenci k zahájení festivalu v Českém Krumlově (zdroj MHF ČK)

Ramón Vargas je uznáván také jako koncertní pěvec díky svému rozsáhlému písňovému repertoáru. Na kontě má řadu prestižních ocenění, v roce 2000 jej například britská Opera Now vyhlásila umělcem roku a ve stejném roce jej rakouský magazín Festspiele označil za nejlepšího tenoristu světa. V roce 2001 získal Vargas dále například cenu Echo KlassikPěvec roku.

Operní diva Angela Gheorghiu svůj mezinárodní debut zaznamenala v roce 1992 v Královské opeře v londýnské Covent Garden v Pucciniho Bohémě. V témže roce se poprvé představila také v Metropolitní opeře v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. V prosinci 2000 ztvárnila titulní roli ve filmu Tosca, který režíroval Benoit Jacquot. Gheorghiu je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury. V říjnu 2012 jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání Nihil Sine Deo za zásluhy o propagaci rumunské kultury v zahraničí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat