Zemřel světoznámý japonský dirigent Seiji Ozawa

V úterý 6. února 2024 zemřel japonský dirigent Seiji Ozawa. Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání.
Seiji Ozawa (foto Chieko Kato)
Seiji Ozawa (foto Chieko Kato)

Seiji Ozawa se narodil 1. září 1935 v Japonci okupovaném městě Šen-jang, které je dnes na území Číny. Původně se chtěl stát klavíristou, studoval u Noboru Toyomasu a zabýval se hudbou Johanna Sebastiana Bacha. Jeho sen mu v šestnácti letech zmařil úraz ruky při při ragbyovém zápase, zlomil si dva prsty. Z toho důvodu přesedlal na dirigování. Studoval pod vedením japonského violoncellisty a dirigenta Hideo Saita na Toho Gakuen v Tokiu. Školu dokončil v roce 1957. Po studiu dirigoval Japonskou filharmonii a orchestr japonského rozhlasu.

Ve svých 24 letech odcestoval do Francie, kde vyhrál soutěž pro mladé dirigenty v rámci Besançon International Music Festival. Jeho úspěch vedl k pozvání francouzského dirigenta Charlese Müncha, tehdejšího hudebního ředitele Bostonského symfonického orchestru, do Berkshire Music Center (nyní Tanglewood Music Center), kde studoval u Müncha a Pierra Monteuxe. V roce 1960, krátce po svém příjezdu, získal Koussevitzkyho cenu, nejvyšší ocenění Tanglewoodu, za nejlepšího studenta-dirigenta. Po obdržení stipendia na studium dirigování u slavného rakouského dirigenta Herberta von Karajana se Ozawa přestěhoval do Západního Berlína. Pod Karajanovým vedením Ozawa upoutal pozornost významného dirigenta Leonarda Bernsteina. Bernstein jej poté jmenoval asistentem dirigenta Newyorské filharmonie, kde působil v sezónách 1961–1962 a 1964–1965. Během působení u Newyorské filharmonie absolvoval v roce 1962 své první profesionální koncertní vystoupení se Sanfranciským symfonickým orchestrem.

V prosinci 1962 se Ozawa dostal do sporu s prestižním japonským symfonickým orchestrem NHK, kdy nespokojení hráči odmítli pod jeho vedením hrát. Ozawa místo toho začal dirigovat konkurenční Japonský filharmonický orchestr. V letech 1964–1968 působil jako první hudební ředitel festivalu Ravinia, letního sídla Chicagského symfonického orchestru. V roce 1969 působil jako hlavní dirigent festivalu. V letech 1965–1969 vedl Torontský symfonický orchestr, 1970–1977 Sanfranciský symfonický orchestr, 1974–2002 Bostonský symfonický orchestr.

Ve snaze spojit ryze japonské orchestry a interprety se zahraničními umělci založil Ozawa v roce 1992 spolu s Kazujošim Akijamou orchestr Saito Kinen. Od svého vzniku získal orchestr významné postavení v mezinárodní hudební komunitě. V témže roce debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku. Jako šéfdirigent Vídeňské státní opery působil v letech 2002–2010. Ve funkci ho nahradil Franz Welser-Möst

Byl držitelem mnoha mezinárodních ocenění. První cenu Emmy získal v roce 1976, a to za televizní seriál PBS Evening at Symphony, který vysílal Bostonský symfonický orchestr. Druhou cenu Emmy získal za individuální úspěch v oblasti kulturních pořadů za film Dvořák in Prague: A Celebration. V říjnu 2008 byl Ozawa vyznamenán japonským Řádem kultury, jehož slavnostní předání se konalo v císařském paláci. Získal 34. cenu Suntory Music Award (2002) a International Center v New Yorku Award of Excellence.

Přední světový dirigent se zaměřoval primárně na pozdní romantismus, vynikal dramatičností a expresivitou. Byl zastáncem malé skupiny současných skladatelů, zejména Messaiena, Ligetiho, Dutilleuxe a Takemitsua. Navzdory bostonským konfliktům nebyl mstivý. Ke kolegům, kteří se ocitli v těžké situaci, dokázal být mimořádně velkorysý. Proslul také svým neortodoxním dirigentským šatníkem, kdy nosil tradiční společenský oděv s bílým rolákem.

Jeho bratry jsou Katsumiho, Toshio a Mikio, z nichž poslední se stal hudebním spisovatelem a rozhlasovým moderátorem v Tokiu. Ozawa se oženil s klavíristkou Kyoko Edo, později s bývalou modelkou a herečkou Miki Irie, se kterou zplodili dvě děti, dceru Seiru a syna Yukiyoshiho.

Dne 7. ledna 2010 oznámil, že na šest měsíců ruší všechna svá vystoupení, včetně koncertu v Praze, aby se mohl podrobit léčbě rakoviny jícnu. Mezi další Ozawovy zdravotní problémy patřil zápal plic a operace dolní části zad. Po stanovení diagnózy rakoviny se Ozawa a spisovatel Haruki Murakami pustili do série šesti rozhovorů o klasické hudbě, které tvoří základ knihy Absolutely on Music. Seiji Ozawa nakonec zemřel ve svém domě v Tokiu v úterý 6. února 2024 na srdeční selhání. Bylo mu 88 let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments