Ztráty, které denně potkávají každého z nás. Oratorium Lost Objects už za 3 týdny na Nové scéně

Oratorium Lost Objects na Nové scéně Národního divadla uvedou tvůrci jeho tuzemské podoby v autorizované verzi bez dýdžeje a s ženskými hlasy. Místo kontratenorů z původní podoby oratoria se v Praze představí sopranistka Jitka Burgetová a mezzosopranistky Jana Horáková Levicová a Lucie Hilscherová. Premiéra díla, jehož tématem jsou ztracené předměty důsledně zkoumané ze všech stran, se na Nové scéně uskuteční 17. prosince.

Nová scéna Národního divadla (foto archiv)
Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

„Přizpůsobil jsem inscenaci našemu hudebnímu prostředí, kde je mimo jiné nedostatek kontratenorů,“ uvedl dirigent a umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň k nastudování inscenace, v níž hraje velkou roli i její vizuální stránka.

V originále je Lost Objects obsáhlou hudební skladbou pro soprán, dva kontratenory, komorní smíšený sbor a barokní orchestr ve spojení s rockovou kapelou a dýdžejem, který hudbu v samostatných vstupech remixem přetváří v metaforu ztráty. Vedle Orchestru Opery Národního divadla s dirigentem Petrem Kofroněm se v české verzi představí také Kühnův smíšený sbor pod vedením druhé sbormistryně Lenky Navrátilové.

Libretistka Deborah Artmanová shrnula do jedenácti částí textu libreta ve zkratce různé podoby ztrát, které denně potkávají každého z nás, od ztrát banálních věcí po ztráty nenahraditelné. Na formu barokního oratoria autoři navazují jen volně. Premiéra Lost Objects ve scénickém provedení se uskutečnila v roce 2001 v Drážďanech.

Autory hudby je trojice amerických soudobých skladatelů Michael Gordon, David Lang a Julia Wolfe, zakladatelé newyorského uskupení Bang on a Can. Jejich otevřenost k různým hudebním žánrům napříč současností i historií jim umožňuje oslovovat relativně široké publikum. V České republice se představili na koncertu Bang on a Can all Stars v roce 1999 v rámci festivalu Pražské jaro.

Národní divadlo a Nová scéna (foto archiv)
Národní divadlo a Nová scéna (foto archiv)

Národní divadlo v sezoně 2015/2016 na své scéně a na scénách Státní opery, Nové scény Národního divadla a Stavovského divadla nabízí celkem devět operních premiér. Po skončení této sezony čeká od 1. července 2016 budovu Státní opery plánovaná rekonstrukce. Jedinou operní premiérou nadcházející sezony ve Stavovském divadle bude 21. ledna příštího roku Popelka Gioacchina Rossiniho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat