Ruské pravoslaví se bouří proti inscenaci Wagnera
Klasikové světového umění se stávají oběťmi kontroverzních ruských zákonů, píše dnešní ruský tisk v souvislosti se skandály kolem repertoáru divadelních a operních scén v ruských městech. Velkou pozornost v těchto dnech vyvolaly incidenty v Iževsku a Novosibirsku, kde pravoslavní aktivisté napadli inscenace slavných děl Alexandra Sergejeviče Puškina a Richarda Wagnera.
Soubor novosibirské opery se dostal pod palbu kritiků za způsob, jakým zasadil do reálií moderní doby Wagnerovu romantickou operu Tannhäuser. Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery.Kontroverzní představení vyvolalo bouřlivé protesty místního pravoslavného biskupa a režisér a ředitel divadla byli pohnáni před soud za urážku víry. Hrozí jim vysoké pokuty nebo veřejně prospěšné práce.
Novosibirský metropolita Tichon si ve stížnosti prokuratuře stěžoval, že křesťanské symboly se v moderní inscenaci Wagnerovy opery „neužívají v souladu s určením“. Vyšetřovatelům prý přicházejí stovky dopisů rozhořčených pravoslavných věřících. Podle režiséra Kuljabina jde o nepochopení tvůrčího záměru. Veškerý dějový konflikt se podle něj týká římskokatolického vyznání, nikoli pravoslaví.Další skandál propukl v těchto dnech v Iževsku a v jeho centru se ocitla inscenace Puškinovy povídky Vánice v místním Ruském dramatickém divadle. Mnich iževského kláštera Svatého Michala Vladimir Andrianov si ve svém udání postěžoval, že pravoslavný kříž, který se objevuje na scéně, má „urážlivou podobu“. Za nepřípustné rovněž označil, že pop, který je jednou z postav povídky, je znázorněn jako vyděrač a pijan. Andrianov žádá zákaz hry a veřejnou omluvu v médiích, jinak prý bude následovat žaloba. Tvůrci inscenace se hájí tím, že v textu se od původního Puškinova díla v ničem neodchýlili. Sám autor o pravoslavném knězi ve svém díle několikrát píše, že „hlastá jako převozník“. Jakékoli cenzurní úpravy vedení divadla odmítlo, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.
Rusko v minulých třech letech přijalo několik sporných zákonů, které výrazně zpřísňují tresty za útoky proti náboženskému přesvědčení a pravoslavné víře. Zostření legislativy následovalo zejména po hlučném představení skandální punkové skupiny Pussy Riot v hlavním moskevském pravoslavném chrámu v únoru 2012.
Foto agentury
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]