Počátky festivalu Smetanova Litomyšl: Dokumenty, které je třeba znát
Vskutku zajímavá kniha nabitá fakty, nikoli literární čtivo. Martin Boštík a Stanislav Vosyka předkládají fakta, která sledují vznik a nárůst zájmu Smetanovy Litomyšle o svého rodáka Bedřicha Smetanu. Interest, který v dnešku dorostl do Národního festivalu Smetanova Litomyšl, tedy jednoho z našich největších a nejpopulárnějších festivalů, po Pražském jaru také nejstarším. Jako prvý litomyšlský impuls zájmu se udává nadšené amatérské provedení Prodané nevěsty už v roce 1876, poté v roce 1880 se za účasti Mistra připomínalo padesát let od jeho mladistvého vystoupení v domovině. Aktivní léta prvé republiky i léta válečná znamenala nejenom koncerty, ale také výstavy a sledovala smetanovská výročí 1924-1944.
Zásadní iniciátorskou roli v tradici smetanovských oslav hraje už od roku 1922 postava Zdeňka Nejedlého (1878-1962) litomyšlského rodáka, při jeho problematičnosti jak jinak než s mnohými strastmi a potížemi. Rok 1946 měl odstartovat první ročník mezinárodního hudebního festivalu jako hudebního střediska střední Evropy, inspirační ideou byl populární Bayreuth, na plánu se hojně podíleli místní kulturní kapacity, též Svaz skladatelů a ministr školství Zdeněk Nejedlý. Název festivalu se různě konzultoval – třeba Všeslovanský hudební festival či Litomyšlské hudební léto. Startem festivalu se tehdy v roce 1946 staly dva červnové koncerty České filharmonie pod taktovkou Rafaela Kubelíka. (Dirigentův exil způsobil, že se později tyto koncerty nepřipomínaly.)
Neuvěřitelně a ostře se do historie festivalu vsunula komunistická zvůle padesátých let: monstrproces s litomyšlskými občany, též mládeží, obžalobou nařčených, že „napomáhají podněcovatelům atomové války“. Intervenci ministr Nejedlý nepřijal, Smetanova Litomyšl se v roce 1951 nekonala. Dnešní festival má tedy hodně pohnuté začátky, ale tak jako v začátku byly dva koncerty České filharmonie s Rafaelem Kubelíkem, stala se dnešní Česká filharmonie právě i s ohledem na historii partnerem festivalu nejenom letos, ale též do dalších let.
Kniha stručná, text, který se v podstatě nedá komentovat jinak, než vděkem za objevená a zveřejněná fakta. Dnešní festival – jmenuje se Národní festival Smetanova Litomyšl – má bohatou a inovační dramaturgii díky řediteli Janu Piknovi a uměleckému řediteli Vojtěchu Skříteckému. Obliba a popularita festivalu rok od roku vzrůstá a osmatřicet pořadů v roce 2019 – číslo úctyhodné. Kniha je vybavena obsáhlým detailním podčarovým aparátem, mnoha dobovými fotografiemi, včetně článků regionálního denního tisku, které objasňují mnohá dobová stanoviska a fakta. Jako výtvarná rarita je kultovně velikášský portrét Zdeňka Nejedlého, nedokončené dílo malíře Josefa Matičky (1893-1976). Ozdobou knihy pak plakát festivalu Karla Svolinského, který je v různé obdobě stále užívaný.
Martin Boštík, Stanislav Vosyka: Počátky festivalu Smetanova Litomyšl
U příležitosti 60. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl vydala 2018 Smetanova Litomyšl, o.p.s., 67 stran. Vydání první.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]