Album týdne Normana Lebrechta: Yujo, máš na víc!

Jako album týdne si Norman Lebrecht tentokrát vybral nové CD excentrické čínské pianistky Yuji Wang, které nahrála s Louisvillským orchestrem a dirigentem Teddy Abramsem.
Yuja Wang (zdroj Feast of Music)
Yuja Wang (zdroj Feast of Music)

Moji schránku zahltily požadavky čtenářů, kteří by chtěli vědět jak vidím nové album Yuji Wang. Takže – pokud to opravdu chcete slyšet – není to ani ryba, ani rak.

Začíná sólovou skladbou od Michaela Tilsona Thomase v délce 4:34 minuty a po němž Yuja hraje půlhodinový klavírní koncert Teddyho Abramse. Oba skladatelé jsou také dirigenti – a je to vidět. Cedule MTT je takovým vývěsním štítem jazzového klubu. Abramsův koncert spadá někam mezi Glenna Millera a Big Billa Broonzyho s ústřední porcí hollywoodské cukrové vaty.

Yuja hraje levou rukou lehký honky-tonk zatímco ani pravá se nepředře. Tohle všechno – a ještě mnohem více – dokáže zahrát bez hnutí brvy. K čemu, to už je jiná otázka.

Pomocí nejmodernější audioanalytické techniky jsem vysamploval její klavírní sólo a nevěřícně se ptal svých hostů, zda hraje na Steinway. Hraje. Ale dosáhla stylu, kdy “ochrannou známkou” svého vlastního zvuku prakticky převálcovala značku výrobce. Výsledná zvukovost je výrazná a zajímavá. Do budoucna by si však měla hledat lepší skladatele.

Teddy Abrams, dirigent Louisvillského orchestru, je již nějakou dobu oslavován jako nadějný hudebník. Zatím to nikam moc nedotáhl. Zdá se, že je to Yujin kamarád ze studií a ona mu touto nahrávkou oplácí laskavost. Nic v jeho skladbě mě neohromilo, ani mi nezměnilo život.

Album na Spotify:

Yuja Wang: The American Project

Michael Tilson Thomas: You Come Here Often?
Teddy Abrams
: Piano Concerto (I. Overture. Swing, II. Cadenza I, III. Exposition, IV. Orchestra Break, V. Exploration, VI. Cadenza II, VII. Relaxed, VIII. Solos, IX. Cadenza III, X. Return. Swing, XI. Cadenza IV & Coda)

Yuja Wang
Louisville Orchestra
Teddy Abrams

Label: Deutsche Grammophon
Datum vydání: 10. března 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments