Dlouhý potlesk pro Káťu Kabanovou ve Vídeňské státní opeře

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Bohuslav Martinů v roce 1942 (zdroj commons.wikimedia.org/Centrum Bohuslava Martinů v Poličce)

Snad ještě více v této anglickojazyčné verzi vyniknou stylistické analogie (nikoliv nápodoby[!]) se Stravinského Oedipem Rexem. Nahrávka disponuje bezchybným obsazením čtyř sólistů (Lucy Crowe, soprán; Andrew Staples, tenor; Derek Welton, baryton; Jan Martiník, bas).

Sopranistka zaujme výrazně lyričtějším hlasovým fondem, než známe z českojazyčných verzí, a hlas nepůsobí tak smyslně jako spíše nadpozemsky. Do basového partu je obsazen moravský basista Jan Martiník, který má za sebou již působivou kariéru na berlínských operních scénách (Komische Oper i Unter den Linden) i ve vídeňské Volksoper. Jako Vypravěč znamenitě přednáší archaický anglický text známý britský herec Simon Callow, ve kterém poznáváme úspěšného filmového herce, u nás zapsaného i v komediálních rolích nebo jako Schikanedera ve Formanově filmu Amadeus. Jeho celoživotní zájem o hudbu ho přivedl nejen k řadě hudebně-dramatických projektů, ale také k úspěšnému režírování oper. Jeho Vypravěč je o něco civilnější, než byli jeho čeští předchůdci. Absolutorium si zaslouží jak výkon orchestru, tak strhující výkon sboru. Nastudování Manfreda Honecka představuje partituru Bohuslava Martinů v neuvěřitelné výrazové a tempové bohatosti. Nahrávka je balena v ekologickém celopapírovém obalu a booklet obsahuje kratší zajímavou stať Aleše Březiny, stejně jako překlad textu ve čtyřech jazycích. Na rozdíl od nahrávky snad poněkud nevýrazně působí kultivovaná černobílá fotografie na obalu.

Jde o čtvrtou kompletní nahrávku tohoto světského oratoria. Po nahrávce pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v roce 1976 (sólisté Marcela Machotková, Jiří Zahradníček, Václav Zítek, Karel Průša a recitátor Otakar Brousek) následoval snímek Zdeňka Košlera se Slovenským filharmonickým orchestrem (sólisté Eva Děpoltová, Štefan Margita, Ivan Kusnjer, Luděk Vele a operní pěvec Milan Karpíšek jako recitátor) v roce 1989. Málo dostupná mimo Velkou Británii je další nahrávka pořízená z koncertu Jiřího Bělohlávka se Symfonickým orchestrem a Sborem BBC a českými i slovenskými sólisty (Eva Urbanová, Ľudovít Ludha, Dalibor Tolaš, Peter Mikuláš a anglický herec Jack Shepherd jako recitátor), která byla distribuována roku 1996. Nový snímek je zcela mimořádná nahrávka, která by neměla ujít zájmu milovníků hudby.


Opera na ČT art
V sobotu 11. listopadu 2017 bude od 20.20 opakován záznam inscenace opery Petra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin z Metropolitní opery v New Yorku, kde pod taktovkou Valerije Gergijeva vystupují světové operní hvězdy – polský barytonista Mariusz Kwiecień v titulní roli a jeho krajan tenorista Piotr Beczała jako Lenskij nebo běloruská mezzosopranistka Olga Volkova (Olga), ale hlavním lákadlem samozřejmě bude ruská sopranistka Anna Netrebko ve své parádní roli Taťány.

Tradiční a výtvarně působivá inscenace z roku 2013 v režii Deborah Warner, orientující se na estetiku ruského venkova devatenáctého století, nalezla vždy značný ohlas u diváků (výběr z recenzí v zahraničním tisku z roku 2013 najdete zde).


Operní humor

Jistý německý tenor odpověděl na otázku ohledně honorářů během své kariéry takto: „Dobré sezony bych označil ve znamení vína, žen a zpěvu a ty horší jako léta maminky, piva a gramofonu.“

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na