Ejhle člověk. José Cura ve světové premiéře představí v Praze své oratorium

Tenorista José Cura v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na dnešním koncertu v pražském Obecním domě uvede v premiéře své oratorium Ecce homo. Světově uznávaný umělec se představí ve třech rolích jako autor díla, pěvec i jako dirigent. Program večera nabídne také díla Gymnopédie od Erika Satieho a Chrámová okna Ottorina Respighiho. Druhým dirigentem bude Mario De Rose.

José Cura (foto archiv FOKu)

Vedle Cury v pěveckých rolích vystoupí sopranistka Lucie Silkenová, altistka Sylva Čmugrová, tenorista Aleš Voráček, basista Jaromír Nosek, Pražský filharmonický sbor pod vedením Jaroslava Brycha a královéhradecký dětský sbor Jitro se sbormistrem Jiřím Skopalem.

Ecce homo neboli Ejhle člověk je výjevem ze života Ježíše Krista, který inspiroval mnohé malíře jako například Hieronyma Bosche, Caravaggia, Albrechta Dürera, Jamese Ensora nebo Tiziana. Ve svém oratoriu Ecce homo se José Cura ujme role Krista. Stejný program je ohlášen i na čtvrteční večer.

José Cura se na vystoupení do České republiky vrací opakovaně. Například loni v prosinci ve Smetanově síni pražského Obecního domu pod jeho taktovkou FOK uvedl tvorbu spojenou s latinskoamerickou hudbou a tancem. Vedle slavného Ravelova Bolera zazněla také málo uváděná díla Astora Piazzolly, Alberta Ginastery, Carlose Guastavina a v české premiéře hudba z filmu Noc Mayů.

José Cura (foto archiv FOKu)

Curovy pěvecké výkony z něj učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat