Janáček dobývá Francii. Káťa Kabanová v Nancy a Rennes, Zápisník zmizelého v Lyonu

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Libretista, jenž byl v některých dílech také inspirován českým surrealismem a poetismem, napsal text v angličtině. Sjón, známý i svou spoluprací se zpěvačkou Björk, o opeře v rozhovoru pro iDNES (17. května 2016) uvedl: „Je založena na mých básních, jejichž základním tématem jsou kameny. Napsal jsem rámcový příběh, který se bude týkat Prahy a několika dalších českých měst.“ Je třeba připomenout, že libretista Sjón je vášnivým sběratelem kamenů z celého světa.

Opera, jež vznikla na objednávku vedení festivalu, bude uvedena šestkrát od 7. do 17. července 2018 v Théâtre du Jeu de Paume. Jako dirigenti představení jsou uvedeni skladatel a Léo Warynski, režisérem a choreografem představení bude Eric Oberdorff.

Théâtre du Jeu de Paume Aix-en-Provence (zdroj commons.wikimedia.org/Malost)


Opera na ČT art
ČT art, 12. únor 2018, 20.20. Slavná filmová adaptace známé Verdiho opery Otello byla vysílána u příležitosti pětadevadesátých narozenin operního režiséra a scénického výtvarníka Franca Zeffirelliho, který se narodil 12. února 1923 ve Florencii. Lehce zkrácená verze (film o délce 117 minut) pochází z roku 1986 a vyniká skvělou výpravou, nádhernými lokacemi i působivými pěvecko-hereckými výkony slavných představitelů (Plácido Domingo, Katia Ricciarelli, Justino Díaz a další).


Operní humor

Mladá adeptka operního zpěvu dostala příležitost předzpívat před skladatelem a slavným pedagogem Luigim Cherubinim (1760–1842). Zdvořilý a galantní mistr ji trpělivě vyslechl, ač její výkon vykazoval jen velmi malé předpoklady pro operní kariéru. „Mistře, myslíte, že mohu už svůj hlas uplatnit na veřejnosti?“ zeptala se dívka napůl rozechvěle a napůl sebevědomě po vystoupení. „Ale zajisté, má drahá, určitě můžete křičet ‚Ať žije král!‘, až okolo pojede Jeho Veličenstvo!“ odpověděl ironicky slavný Cherubini.

Luigi Cherubini – portrét od Jeana Augusta Dominiqua Ingrese (zdroj commons.wikimedia.org/BAETrMc4fPiDXA)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat