Janáček a ti druzí. Operní kukátko o české opeře v zahraničí

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pak se objeví také na operní scéně v Erfurtu (premiéra 17. prosince 2016). V obou případech je naprostá většina rolí svěřena členům místních operních souborů. Obnovenou premiéru této opery také ohlašuje divadlo v Hildesheimu.

Dlouhodobě sledovatelný je na německy mluvících jevištích zájem o díla terezínských skladatelů. Dvakrát je zařazena Krásova dětská opera Brundibár. 17. června 2017 bude provedena premiérově v Kasselu jako hlavní program mládežnické akce s názvem 13. Theater-Jugendorchestr se sólisty z místního dětského sboru Cantamus.

Staatstheater Kassel (zdroj commons.wikimedia.org/N. Klinger)
Staatstheater Kassel (zdroj commons.wikimedia.org/N. Klinger)

Již teď vypsalo divadlo na svých stránkách konkurz na mladé hudebníky (věk 12-20), kteří se tak budou moci nastudování aktivně zúčastnit. Celý projekt byl prosazen především zásluhou hlavní sbormistryně místního operního souboru (od roku 2006) a zároveň vedoucí uvedeného dětského souboru (od roku 2012) Marie Radzikhovskiy, která vystoupí i jako dirigentka celé produkce. Na konci června 2017 (29. června) provede tentýž titul nově založený dětský sbor při Theater Trier. Dvakrát bude nastudován Der Kaiser von Atlantis (Císař z Atlantidy) Viktora Ullmanna. Na německy mluvících scénách se opera ujala spíše pod tímto názvem než pod alternativním titulem Der Tod dankt ab (Smrt se vzdává, česky překládáno také jako Odepření smrti). Na komorním jevišti (Kammerspiele) v Theater Meiningen bude dirigovat Chin-Chao Lin v režii Julie Kalb. Operní příběh se symbolickou zápletkou ještě předtím ale nastuduje soubor mladých zpěváků při Theater an der Wien na jevišti Wiener Kammeroper. Tvůrčí tým tvoří dirigent Julien Vanhoutte a režisér Rainer Vierlinger. Šest představení bude divákům k dispozici v lednu 2017 (premiéra 11. ledna 2017).

Wiener Kammeroper (foto © Peter M. Mayr/Theater an der Wien)
Wiener Kammeroper (foto © Peter M. Mayr/Theater an der Wien)

Třešničkou na českém hudebně-dramatickém dortu na německy mluvících jevištích je nový rodinný muzikál na motivy v Německu nesmírně oblíbené české filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973) režiséra Václava Vorlíčka na scénář Františka Pavlíčka, která vznikla v koprodukci českých filmařů a východoněmeckého filmového studia DEFA. Pod německým titulem Drei Haselnüsse für Aschenbrödel ho uvede moderní divadlo v německém Itzehoe. Nebude chybět ani hudba Karla Svobody… Premiéra v čase vánočním 10. prosince 2016.


Salieriho Falstaff v Theater an der Wien
Operní fanoušci ve Vídni zažívají v těchto dnech skutečné hody. Všechny tři hlavní operní domy nabízejí zajímavé premiérové tituly v režijně originálních inscenacích. Vedle Wiener Staatsoper s Gluckovým operním dramatem Armida (exkluzivní rozhovor s režisérem Ivanem Alexandrem jsme přinesli zde) uvedla Volksoper premiéru Hoffmannových povídek v opulentní a lehce dekadentní podobě (premiéra 15. října 2016). Diváci se ale hlavně baví novou inscenací Falstaffa Antonia Salieriho podle Shakespearovy hry Veselé paničky windsorské, která se na jevištích objevuje jen zřídka. Přestože je toto operní dílo staré již dvě stě sedmnáct let, dokáže pobavit i dnešního diváka vtipnou úpravou známé komedie. Druhá letošní premiéra v Theater an der Wien přináší skvělé hudební i výborné komediantské výkony Anett Fritsch (jako Paní Fordové) a Christopha Pohla v titulní roli, a i v dalších rolích nalezneme velmi známá jména jako Alex Penda (Paní Slender) nebo Maxim Mironov (Ford). Inscenace je velmi zábavná i díky režii Torstena Fischera, který si utahuje z členů a dvorních rituálů současné britské královské rodiny. V tom mu vydatně pomáhají i výborně odpozorované kostýmy Vasilise Triantafilopoulose. Skvělé hudební nastudování nabízí Akademie für Alte Musik Berlin s dirigentem Reném Jacobsem. Opera Plus zařadí podrobnou recenzi z reprízy ze dne 19. října 2016.

Antonio Salieri: Falstaff - Theater an der Wien (foto © Herwig Prammer/Theater an der Wien)
Antonio Salieri: Falstaff – Theater an der Wien (foto © Herwig Prammer/Theater an der Wien)


Opera v České televizi
Program ČT art zařadil na pondělí 17. října 2016 (21.40) časosběrný dokument Backstage: Elektra, který mapuje přípravy a zkoušky na inscenaci opery Richarda Strausse na scéně pražské Státní opery (naši recenzi z premiéry najdete zde). Koprodukční inscenace vznikla v režii mezinárodně uznávaného operního režiséra Keitha Warnera s mezinárodním obsazením v čele se Susan Bullock, Rosalind Plowright a Annou Gabler. Náročná inscenace se ale nesetkala s úplným souhlasem diváků a kritiků, i když osobně musím ocenit důmyslnost režijního výkladu a závěrečnou pointu. Toto řešení by samozřejmě více rezonovalo na některé německy mluvící scéně, kde je dlouhodobější a hlubší inscenační tradice této opery. Nedávno dokončený dokument o délce 26 minut režírovala Renata Šáchová.

R.Strauss: Elektra - Sandra Bullock (Elektra) - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)
Richard Strauss: Elektra – Sandra Bullock (Elektra) – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)


Nahrávka týdne

Ernst Krenek: Orpheus und Eurydike (zdroj orfeo-international.de)
Ernst Krenek: Orpheus und Eurydike (zdroj orfeo-international.de)

Krenek, Ernst – Orpheus und Eurydike. ORF Chor Wien, Das Radio-Symphonieorchester Wien, dirigent Pinchas Steinberg. Orfeo 2016 (2 CD). Label Orfeo, který v ediční řadě Festspieldokumente zveřejňuje cenné živé záznamy z operních a koncertních provedení na salcburském festivalu v širokém časovém rozpětí, nyní zveřejnil live nahrávku z roku 1990, která nabízí vzácný záznam operního představení z letního festivalu roku 1990. Krenekova (skladatel užíval i českou verzi jména Křenek) mladická opera, která zažila premiéru roku 1926 v Kasselu, je mimořádně vzácným hostem na současných operních jevištích.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na