Jenůfa v Kasselu: velkočistírna s horou špinavého prádla a desítkami automatických praček

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Silvestrovskou lahůdkou se pak stane premiéra nové inscenace Cileovy opery Adriana Lecouvreur, ve které hlavní hvězdou bude Anna Netrebko jako slavná herečka a jedna strana milostného trojúhelníku, který tvoří také Maurizzio v podání Piotra Beczały a Anita Rachvelishvili jako Princezna de Bouillon. Nová produkce bude dílem Gianandrei Nosedy a Davida McVicara, který hodlá inscenaci zčásti umístit do monumentální repliky barokního divadla. Diváci celého světa budou možnost mít posoudit tuto produkci již 12. ledna 2019 v síti evropských i zámořských kin.

Na repertoár Met se také vrátí technicistní a vysoce náročná Lepageho inscenace Wagnerova Prstenu Nibelungova ve třech kompletních cyklech, jediném separátním představení Zlata Rýna a dvou jednotlivých večerů s Valkýrou. Hudební ředitel pařížské Opéry Philippe Jordan bude řídit většinu představení. Novou Brünnhildou se stane Christine Goerke, Greer Grimsley a Michael Volle se budou střídat v roli Wotana, Stefan Vinke a Andreas Schager v roli Siegfrieda, Eva-Maria Westbroek ztělesní Sieglindu a Stuart Skelton její milenecké dvojče Siegmunda.

Metropolitan Opera New York (zdroj commons.wikimedia.org/foto Andreas Praefcke)

Na příští sezonu podepsala i řada dalších slavných pěvců smlouvy do starších inscenací. Z velkého výběru budoucích zážitků jmenujme jen některé interpretační vrcholy. Italský tenorista Vittorio Grigòlo bude Rodolfem v Pucciniho Bohémě, Anna Netrebko kromě Adriany zde bude také lokálně debutovat jako Aida, v této inscenaci se Anita Rachveslishvili také stane její rivalkou Amneris. Do Aidy vstoupí i další pár pěvkyň, jako etiopská otrokyně královského původu a dcera faraóna budou soupeřit Sondra Radvanovsky a Dolora Zajick. Jonas Kaufmann a Yusif Eyvazov budou novými Dicky Johnsony v Pucciniho Děvčeti ze Západu a jejich vyvolenou bude Eva-Maria Westbroek jako Minnie. Sondra Radvanovsky také vystoupí jako Tosca po boku Josepha Callejy, Sonia Yoncheva zopakuje Verdiho Desdemonu. Jako Carmen se vrátí Charlotte Margaine (po boku Roberta Alagny jako Dona Josého).

Objeví se též některé další úspěšné inscenace minulých let v převážně novém obsazení, Carsenova inscenace Boitova Mefistofela (Michael Fabiano jako Faust a Angela Meade jako Markétka), Bizetovi Lovci perel (Pretty Yende jako Leila, Mariusz Kwiecień jako Zurga a Javier Camarena v roli Nadira) a také Pucciniho Triptych. Pucciniho večer tří aktovek slaví sté výročí světové premiéry v Met a v inscenaci z roku 2007 budou také vystupovat Kristīne Opolais jako Sestra Angelika a Plácido Domingo jako Gianni Schicchi.

Celkem je v sezoně naplánováno deset přenosů HD do světové sítě kin: Aida (6. říjen 2018), Samson a Dalila (20. říjen 2018), Děvče ze Západu (27. říjen 2018), Marnie (10. listopad 2018), La traviata (15. prosinec 2018), Adriana Lecouvreur (12. leden 2019), Carmen (2. únor 2019), Dcera pluku (2. březen 2019), Valkýra (30. březen 2019) a Dialogy karmelitek (11. květen 2019).

Metropolitan Opera New York – hlediště (zdroj commons.wikimedia.org/Professorcornbread)

Jsou známy i další plány pro sezony 2019/2020, kdy bude například nastudována Gershwinova opera Porgy a Bess v kompletně afroamerickém obsazení (Porgy: Eric Owens nebo Alfred Walker, Bess: Angel Blue) a Wagnerův Bludný Holanďan. V téže sezoně budou též převzaty dvě velmi úspěšné inscenace, Vojcek ze Salcburského festivalu 2017 (naši recenzi najdete zde) ve vysoce výtvarné režii Williama Kentridge (s Vojckem Petera Matteie) a Händelova Agrippina v koprodukci mnichovské opery a londýnské Covent Garden (v titulní roli s Joyce DiDonato). Repertoár rozšíří i premiéra Glassovy opery Akhnaten s americkým kontratenoristou Anthonym Rothem Costanzem v titulní roli. V této sezoně by měl také vystoupit Štefan Margita jako Tichon v Janáčkově Kátě Kabanové. A materiály z vedení divadla dokonce ohlašují debut Anny Netrebko v titulní roli Turandot (střídat by se měla s Elenou Pankratovou).

V sezoně 2020/2021 by se měla jako Kateřina Izmajlovna v Šostakovičově opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu objevit Evelyn Herlitzius (inscenace vznikne v koprodukci se Salcburským festivalem) a v další sezoně 2021/2022 by zde měla svou první Straussovu Salome vytvořit Anna Netrebko (v produkci Clause Gutha a Yannicka Nézet-Séguina).


První profilové CD Anity Rachvelishvili

Anita Rachvelishvili – přebal CD (zdroj FB Anity Rachvelishvili)

Anita Rachvelishvili. Sbor Teatro Municipale di Piacenza, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, dirigent Giacomo Sagripanti. Sony 2018 (1 CD). Jedna z nejžádanějších mezzosopranistek naší doby, gruzínská zpěvačka Anita Rachvelishvili (narozena 1984) právě vydala prvé profilové album u firmy Sony.

Pod eponymním názvem album nabízí dvanáct ukázek vrcholného pěveckého umění. Bohužel dosti omezená možnost volby z běžného operního repertoáru pro mezzosoprán a zřejmě snaha vydavatelské společnosti soustředit se na jistoty vedly k obvyklému dramaturgickému výběru, ke kterému se uchyluje většina dramatických mezzosopranistek a altistek. Pěvkyně sice tak uvádí zároveň ukázky ze svého současného repertoáru (Carmen, Auzucena, Amneris a Dalila), ale dramaturgie desky nepřináší větší překvapení. Je zařazena i ukázka z Mascagniho Sedláka kavalíra, ve kterém bude Anita Rachvelishvili debutovat jako Santuzza v Teatro dell’Opera v Římě v dubnu tohoto roku.

Vedle obligátních, skoro „povinných“ arií z Bizetovy Carmen (Seguidilla, Habanera), dvou árií Dalidy, árie Santuzzy a ukázek z Verdiho partů (árie Azuceny, dvě árie z italské verze Dona Carlose) ve výběru nalezneme i dvě ukázky pro typ lyričtějšího mezzosopránu (dopisová árie Charlotty z Massenetova Werthera a méně často zařazovaná, ale velmi efektní tragická, a mnohem dramatičtější árie Sapho ze stejnojmenné Gounodovy opery). Nechybí ani ukázka ruského repertoáru, ve kterém také umělkyně vyniká, smutná píseň Ljubašy z opery Rimského-Korsakova Carská nevěsta patří k výrazovým vrcholům alba.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat