Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Dorothea Röschmann, ale i Magda Vášáryová v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Půjde o evropskou premiéru, předtím byla tato rekonstruovaná verze provedená na podzim roku 2015 v Čajkovského muzeu v městě Klinu (v Moskevské oblasti).Dílo se dochovalo v řadě náčrtků a jen v několika úplných hudebních číslech. Slavný skladatel operu komponoval roku 1869 na libreto Vladimira Alexandroviče Solloguba podle klasické pohádky Friedricha de la Motte Fouqué. Rekonstrukce je výsledkem dlouholetého bádání a přípravy vědeckého vydání veškerých partitur Petra Iljiče Čajkovského.

Petr Iljič Čajkovskij v roce 1874 (zdroj commons.wikimedia.org)

Koncert bude doplněn četbou z původní literární předlohy. Hudebního nastudování se ujal přední znalec Čajkovského díla dirigent Vladimir Fedosejev, který více než jednu dekádu působil ve Vídni jako šéfdirigent Wiener Symphoniker. Hlavní party přednesou ruští pěvci Anna Aglatova (soprán) a Sergej Radčenko (tenor), významnou roli bude mít i sbor (Wiener Singverein).

Látka o nešťastné vodní víle zaujala slavného skladatele nejméně dvakrát, v pozdější tvůrčí etapě o ní uvažoval i jako o baletním námětu. Současní znalci Čajkovského díla se domnívají, že skladatel dokončil celou partituru opery, ale nebyl s kompozicí spokojen, a tak ji zřejmě v afektu spálil. Dochovalo se jen několik ucelených fragmentů v opisech (symfonická introdukce, píseň Undiny, finále prvního aktu a duet Undiny a Gulbrandsona). Tato čísla pak skladatel později využil v jiných kompozicích. Pro orientaci v Čajkovského díle: kompozice opery o třech dějstvích Undine následuje po prvé uvedené Čajkovského opeře Vojevoda (komponováno 1867–1868, provedeno 1869 ve Velkém divadle v Moskvě).


Rakouská Komorní pěvkyně Anna Netrebko

Sopranistce Anně Netrebko se dostalo cti rakouského titulu Komorní pěvkyně (Kammersängerin). Titul převzala ve čtvrtek 16. února 2017 na slavnosti uspořádané v Mahlerově sálu v budově Wiener Staatsoper za přítomnosti vedení divadla v čele s ředitelem Dominiquem Meyerem a také operních kolegů (s některými právě vystupuje v inscenaci Verdiho Trubadúra – výběr z prvních recenzí jsme přinesli zde).

Nechyběl také bývalý ředitel Wiener Staatsoper Ioan Holender nebo KS Ileana Cotrubaș a samozřejmě manžel Anny Netrebko, tenorista Yusif Eyvazov. Světoznámá umělkyně, která poslední dekádu disponuje také rakouským občanstvím a na scéně Wiener Staatsoper vystupuje více než patnáct let, převzala jmenování z rukou rakouského ministra kultury Thomase Drozdy. Zpěvačka označila toto jmenování za „velkou poctu, které se jí dostalo“. „Božská Anna“ tak bude moci připojit ke svému jménu i titul KS, kterým rakouské a německé země oceňují nejvýznamnější a nejzasloužilejší umělce domácích operních scén.


Dorothea Röschmann vyhrála Grammy

Skvělá německá sopranistka Dorothea Röschmann zaspala slavnostní ceremoniál udělování nejvýznamnější hudebních cen světa, proslulý večer Grammy v Los Angeles.

Dorothea Röschmann (zdroj askonasholt.co.uk / foto © Harald Hoffmann/Sony Entertainmentresized)

Unavená dala přednost odpočinku po náročném drážďanském programu (kde zkouší roli Verdiho Desdemony) před sledováním mnohahodinového přenosu na televizní obrazovce v nedělní večer. Ve čtyři hodiny ráno nalezla na mobilu zprávu s gratulací od kolegy, anglického tenoristy Iana Bostridge (též nominovaného), že zvítězila v kategorii sólového alba klasické hudby. Její vítězné písňové album Schumann & Berg (label Decca) obsahuje písňovou tvorbu Roberta Schumanna (cykly Liederkreis a Láska a život ženy) a Albana Berga (Sedm raných písní). Slavnou interpretku na klavír doprovází neméně slavná Mitsuko Uchida.

Dorothea Röschmann v této sezoně bude vystupovat především ve svých oblíbených mozartovských rolích (Donna Elvira a Hraběnka ve Wiener Staatsoper, jako Hraběnka Almaviva také v berlínské Staatsoper Unter den Linden), a také jako Verdiho Desdemona nejen v Drážďanech, ale i v Londýně.


Sezona 2017/2018 v Metropolitní opeře

Metropolitan Opera New York (zdroj pixabay.com)

První premiérou sezony bude Belliniho Norma (25. září 2017) ve které titulní roli ztělesní Sondra Radvanovsky po boku Josepha Calleji (Pollione) a Joyce DiDonato (Adalgisa). V nové inscenaci Davida McVicara se pak vystřídají v rolích přítelkyň i rivalek Marina Rebeka (Norma) a Jamie Barton (Adalgisa). Za dirigentským pultem se budou střídat belcantový specialista Carlo Rizzi a Joseph Colaneri.

Jako druhou premiéru bude sám skladatel Thomas Adès dirigovat svou operu The Exterminating Angel (Anděl zkázy) podle scénáře filmu Luise Buñuela. Dílo s více než dvěma desítkami rolí zažije lokální i severoamerickou premiéru po velkém úspěchu světové premiéry na salcburském festivalu roku 2016. Metropolitní opera byla ostatně jedním ze spoluobjednavatelů tohoto díla.

V obsazení figuruje několik známých pěvců, například Joseph Kaiser, Sally Matthews nebo Alice Coote. Režie se ujme libretista díla Tom Cairns. Silvestrovskou premiérou roku 2017 pak bude skvěle obsazená Pucciniho Tosca – v hlavní roli Kristīne Opolais (s plánovaným debutem Anny Netrebko v této roli a inscenaci v dubnu 2018), Jonas Kaufmann jako Cavaradossi a Bryn Terfel jako Scarpia.

Nová inscenace Mozartovy opery Così fan tutte (premiéra 15. března 2018) s Adamem Plachetkou jako Guglielmem se bude odehrávat na Coney Islandu v padesátých letech dvacátého století v režii Phelima McDermotta a v hudebním nastudování Davida Robertsona.

12. dubna 2018 zazní vůbec poprvé na této newyorské operní scéně Massenetova opera Cendrillon (Popelka) v režii Laurenta Pellyho a pod taktovkou Bertranda de Billyho. Hlavním lákadlem bude Joyce DiDonato jako Popelka, ale i v dalších rolích vystoupí světově známé mezzosopranistky Alice Coote (Prince Charmant) a Stephanie Blythe (macecha Madame de la Haltière). Jde ale o inscenaci z roku 2006 ze Santa Fe, která již prošla úspěšně několika evropskými scénami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat