Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Dorothea Röschmann, ale i Magda Vášáryová v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3

James Levine by mimo jiné měl dirigovat čtyři koncertní provedení Verdiho Requiem s předními interprety jako Krassimira Stoyanova, Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko a Ferruccio Furlanetto, a též by se měl vrátit jako dirigent nové série Verdiho Luisy Miller, ve které Plácido Domingo vytvoří barytonovou roli otce Millera. Nová sezona bude samozřejmě obsahovat řadu debutů pěvců v různých rolích na této světové scéně. Program nové sezony přenosů z Met jsme zveřejnili minulý týden zde.


Nahrávka týdne

Rossini – Si, Si, Si, Si! (zdroj amazon.com)

Rossini – Si, Si, Si, Si! Opera arias and duets. – Marie-Nicole Lemieux, Patrizia Ciofi; ERATO 2017 (1 CD). Také máte rádi Rossiniho Kočičí duet (Duetto buffo di due gatti)? Jeden z nejzábavnějších hudebních žertů všech dob bývá však jen zřídka zařazen na profilové nahrávky. Právě kanadská koloraturní altistka Marie-Nicole Lemieux ho na nové nahrávce zpívá s jinou rossiniovskou specialistkou – italskou sopranistkou Patriziou Ciofi. Základem záznamu je koncert v Montpellier v roce 2015 s Orchestre national Montpellier Occitanie řízeným Enriquem Mazzolou. Pěvkyně, která je vynikající komediální herečkou, je jako doma v komických áriích z Italky v Alžíru nebo Lazebníka sevillského. Nechybí ale ani árie a dueta z vážných Rossiniho děl jako je Tankred nebo Semiramide. V zařazených duetech ji doprovází Patrizia Ciofi, a je to opravdu skvělý soubor hlasů, především v duetech rivalek z komických oper (Kámen mudrců nebo Mathilde di Shabran). Skutečně zábavná nahrávka, završená Kočičím duetem, vrcholně pobaví posluchače. A to v dnešní vážné době není málo…


Opera na ČT art

Belcantová opera Gaetana Donizettiho Lucrezia Borgia (1833) se znovu vrátila na české obrazovky. Inscenaci ze sanfranciské opery, naposledy uvedené v čase vánočním roku 2015, vévodí výkon Renée Fleming v obtížném titulním partu.

Partnery jí jsou Michael Fabiano, Elizabeth DeShong, Vitalij Kowaljow a další. Režii divadelní inscenace ze sezony 2012/2013 vedl John Pascoe, dirigentem byl Riccardo Frizza. Inscenace strhne hudebním nastudováním i pěveckými výkony, poněkud zábavnými se však staly návrhy kostýmů, které někteří kritici přirovnávali ke kostýmům ze slavného komediálního sci-fi filmu podle komiksu Barbarella režiséra Rogera Vadima. ČT art záznam uvedla v pondělí 20. února ve 20:45, po nějakou dobu je na webových stránkách České televize ještě ke zhlédnutí.


Hudební úsměv

Nezapomenutelná herecká představitelka Dvořákovy Rusalky Magda Vášáryová, která dala tvář i herecké schopnosti i dalším operním postavám především ve filmech Petra Weigla, poskytla Lidovým novinám krátký rozhovor při příležitosti uvedení Rusalky v New Yorku i doprovodného programu v Českém národním domě (informovali jsme zde). Jen malá citace z rozhovoru: „Přiznám se ale, že v opeře většinou sedím se zavřenýma očima. Raději jen poslouchám hudbu a zpěv.“ (Lidové noviny, 3. února 2017, strana 9)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat