Kašlíkova Rusalka již v únoru na DVD

  1. 1
  2. 2

 Hudební nastudování, kterého se ujal sám Václav Kašlík (všeobecně není příliš známo, že byl také dirigentem, studoval i u Václava Talicha) se vyznačuje kvalitními pěveckými výkony v čele s legendární Miladou Šubrtovou v titulní roli, Zdeňkem Švehlou (princ), Ondrejem Malachovským (vodník), Věrou Soukupovou (ježibaba) a Ivanou Mixovou (cizí kněžna). Značně problematický je ovšem způsob, kterým byla pro potřeby filmu seškrtána Dvořákova partitura. Kvůli zkrácení celkové stopáže byly vynechány nejen úseky, jejichž absence nemá na vyznění děje žádný vliv (scéna lesích žínek ve třetím dějství), ale i místa vrcholného dramatického účinku, jakým je například vodníkovo zoufalé „Běda, běda!“ za scénou ve chvíli, kdy Rusalka volá na pomoc ježibabu, nebo Dvořákem obdobně koncipované místo v samotném závěru před zpěvem Rusalčina odpuštění (zásahy o to nepochopitelnější, že ušetří jen několik vteřin filmového času). Množství těchto dílčích drobných škrtů je skutečně enormní: v celkovém součtu zkracují operu asi o hodinu, ale především mají negativní dopad na plynulost hudebního toku, který díky náhlým tempovým a tóninovým skokům působí dojmem mozaikovitosti či spíše „slepenosti“.

Navzdory uvedeným negativům je Kašlíkova Rusalka respektuhodným filmovým dílem, které má svoji hodnotu jistě nejen pro „pamětníky“, ale rovněž pro všechny příznivce této Dvořákovy opery. Ve své době se navíc jednalo o technicky poměrně unikátní projekt, a to nejen kvůli formátu, ve kterém byl snímek natočen (2,35:1), ale i vzhledem k vysoce kvalitnímu stereofonnímu zvukovému záznamu pořízenému na magnetický pás, což bylo tehdy značně neobvyklé. Kvůli potížím při distribuci musely být dokonce vyrobeny i kopie s tradičním optickým záznamem. Doufejme, že vydavatel převede film na DVD v co možná nejkvalitnější obrazové i zvukové podobě a že se nedočkáme neduhu některých nosičů se staršími českými filmy, totiž ořezu do televizního formátu 4:3. Na pultech by se DVD mělo objevit (za pouhých 99,- Kč) v polovině února. 

Rusalka
Režie: Václav Kašlík
Scénář: Václav Kašlík
Kamera: Jan Stallich
Hudba: Antonín Dvořák
Natočeno: Československo 1962
Česká premiéra: 31. května 1963

Hrají: Jana Andrsová (Rusalka), Milada Šubrtová (Rusalka – zpěv), Vladimír Ráž (princ), Zdeněk Švehla (princ – zpěv), Jiřina Šejbalová (ježibaba), Věra Soukupová (ježibaba – zpěv), Josef Hlinomaz (vodník), Ondrej Malachovský (vodník – zpěv), Ivana Mixová (kněžna), Josef Beyvl (hajný), Antonín Votava (hajný – zpěv), Přemysl Kočí (hlavní lovec), Iwetta Pešková (1. žínka), Maria Tauberová (1. žínka – zpěv), Astrid Štúrová (2. žínka), Eva Hlobilová (2. žínka – zpěv), Naděžda Blažíčková (3. žínka), Věra Krilová (3. žínka – zpěv), Elvíra Němečková (žínka), Jaroslava Formánková (žínka), Eva Poslušná (žínka), Antonín Krčmář (kuchtík), Helena Tattermuschová (kuchtík – zpěv), Karel Bednář (sloužící), Růžena Elingerová (lesní můra), Jaroslav Holeček (smrtihlav), František Maxián (kuchtík), Tomáš Němeček (netopýr), Marie Sikulová (vesničanka), Věra Starková (vesničanka), Hana Talpová (vesničanka)

Délka: 115 minut

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Dvořák: Rusalka (V.Kašlík)

[Celkem: 1    Průměr: 4/5]

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jiri

Kašlíkova Rusalka z r.62 je zajímavá. Dík CSfilmu jsem si ji lřipomněl po mnoha letech. aujal zejména Z.Švehla ve velmi elegantním pěveckém projevu v roli Prince. Krásné lehké výšky a nádherná modulace hlasu v závěrečné scéně. Kašlík zde udělal výborný tah. Švehla na scéně ND Prince nezpíval,jeho profilem byl Mozart a italský repertoár. Prince zpívali dramatičtější hlasy,vedle Blachuta a Žídka J.Stříška, O.Spisar, J.Zahradníček. Ale on ten krásně lyrický Švehla Kašlíkovi báječně vyšel! I onen herecký přepis na Vl.Ráže. Na portálu Zdeněk Švehla jsou ukázky z Rusalky a pustil jsem si je vícekrát. Některé škrty opravdu vadí, ale film chtěl mít.asi… Číst vice »

oskarina

To si určitě koupím, není nad starší nahrávky oper.