Každým rokem zájem o Prahu stoupal. Ředitel České filharmonie Jaromír Žid

Jedním z nejvýraznějších – a přitom polozapomenutých – hybatelů československého hudebního života ve sféře organizace a managementu v období mezi dvěma světovými válkami byl Jaromír Žid (1893-1981). Pěvecká vášeň a obdiv k mimořádným uměleckým osobnostem, za nimiž cestoval po celé Evropě, jej přivedly k tomu, že se stal zakladatelem a ředitelem umělecké agentury Bel Canto.

Jaromír Žid (foto archiv České filharmonie)

Na jeho pozvání přijížděli do československé metropole ve dvacátých a třicátých letech třeba Pablo Casals, Fritz Kreisler, Alfred Cortot, Arthur Rubinstein, Sergej Rachmaninov, Yehudi Menuhin či Nathan Milstein. S Českou filharmonií díky Jaromíru Židovi hostovali Bruno Walter, Pietro Mascagni, italští dirigenti Bernardino Molinari a Victor de Sabata či Erich Kleiber. „Každým rokem zájem o Prahu stoupal,“ vzpomínal Žid v rozhlasovém rozhovoru s Ivanem Medkem v roce 1968, „vynikající umělci jí dokonce dávali přednost před ostatními městy. Jen jako příklad uvádím Šaljapina a Toscaniniho s Newyorskou filharmonií. Při jejím prvním zájezdu do Evropy dostal Toscanini přes šedesát pozvání z evropských měst, z nichž se mohlo podle plánu uskutečnit pouze patnáct, a to těch největších: Londýn, Paříž, Brusel, Milán, Řím, Vídeň… A přece vybral také Prahu.“

Jaromír Žid s dětmi (foto archiv České filharmonie)

V letech 1932-1945 byl Jaromír Žid ředitelem České filharmonie. Byl to právě on, kdo organizoval v letech 1935-1938 velké zájezdy České filharmonie do Velké Británie, Francie a Belgie.

Po únoru 1948 nesměl Jaromír Žid podnikat v ničem z toho, čemu se na skvělé úrovni věnoval do té doby, a v roce 1957 stanul dokonce před soudem za údajnou špionáž pro anglickou kontrarozvědku a nedovolené operace s cennými papíry. V procesu, u nějž je spíše řečnickou otázkou, do jaké míry byl politický, čekalo na Jaromíra Žida odsouzení a několik let vězení. Jeden z nejvlivnějších lidí meziválečné hudební Prahy se tak ocitl na kolenou a v zavržení.

Jaromír Žid se ženou Růženou, dětmi a vnoučaty (foto archiv České filharmonie)

Nynější připomenutí Jaromíra Žida v České filharmonii je možné díky vstřícnosti vnoučat Jaromíra Žida – rodinám Zikově a Hnátkově.

 

Zdroj: Česká filharmonie

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na