Křišťálová cena Zlaté Prahy pro Symmetry

Stejně jako doprovodný program letošního ročníku Zlaté Prahy, který měl převážně taneční obsah, i samotná soutěžní část kladla důraz na s tancem související filmové pořady. Spíše by se tedy slušelo říci filmové záznamy, neboť tato forma vzhledem k tanci značně převyšovala dokumentární kategorii stejně jako oblast zvanou Dance for camera, tedy takzvané taneční filmy, které jsou zřejmě nejmladší disciplínou taneční tvorby. Možná i proto je stále řazena do stejné soutěžní kategorie jako záznamy představení zvané Performing Arts.

Ačkoliv záznam tanečního představení je záležitost jistě záslužná, dávající možnosti rozšířit povědomí o jevištním díle mezi další zájemce, přesto se jen těžko může vyrovnat skutečné návštěvě divadla. Pokud je však performativní umění propojeno s filmem do samostatného žánru, vzniká nové umělecké dílo přizpůsobené novým podmínkám, ve kterých dokáže plnohodnotně divácky zaujmout.

Není divu, že se jedno takové stalo i letošním vítězem Zlaté Prahy 2016 v této kategorii. Křišťálovou cenu si z festivalu odnesl téměř třicetiminutový operně taneční film Symmetry režiséra Rubena van Leera o hledání samé podstaty života a světa. Holandský film, ve kterém hlavní roli fyzika ztvárnil slovenský tanečník a choreograf Lukáš Timulák, dlouhodobě působící v Nizozemí, se natáčel v autentickém prostředí výzkumného centra ve švýcarském CERNu (pozn. redakce – Evropská organizace pro jaderný výzkum – franc. Conseil Européen pour la recherche nucléaire), kde se odehrává i část děje, jehož libreto napsal Stan Lapinsky.

Symmetry – režie Ruben van Leer – Zlatá Praha 2016 (zdroj www.symmetrymovie.com)
Symmetry – režie Ruben van Leer – Zlatá Praha 2016 (zdroj www.symmetrymovie.com)

Mladý fyzik při hledání nejmenších prapůvodních částic objevuje nekonečnou lásku. Cesta k poznání božství je inspirována vědeckým místem samotným i grafickými záznamy výsledků výzkumů. Divák je zaveden do prostorů největší experimentální organizace světa, která je branou do dalších úrovní fyzikálních existencí, jež se vymykají běžnému chápání, a přitom jsou vlastním důkazem její skutečnosti.

Symmetry – režie Ruben van Leer – Zlatá Praha 2016 (zdroj alicematters.web.cern.ch/foto Julian Calo)
Symmetry – režie Ruben van Leer – Zlatá Praha 2016 (zdroj alicematters.web.cern.ch/foto Julian Calo)

Současný tanec v kombinaci s novu technologií animace se ve filmu stává faktickým zobrazením transformačního procesu, jakousi vlastní metaforou pohybu jako takového a zároveň i určitou formou rituálu proměny. Setkání s láskou či bohem, představované sopránem Claron McFadden (americká sopranistka působící v Amsterdamu), se odehrává v jakémsi bílém nekonečnu, vytvořeném exteriéry bílých plání v Bolívii, což přináší do snímku určitý metafyzický aspekt. Hudba, jejímž autorem je Joep Franssens, svým emocionálním aspektem maximálně dotváří atmosféru prozření a pochopení. Není to bouřící heuréka plných, popisně působících melodií, ale spíše harmonizující klid dlouhých zvukových vln, přinášející vnitřní mír a vyrovnanost. Zvukový design koordinoval Henry Vega.

Symetrie je technicky a interpretačně velmi kvalitní dílo. Její filosofický přesah zároveň silně akcentuje rozvoj vědy v poslední době. Inspirativnost tohoto fenoménu je více než výmluvná a tvůrcům se podařilo ji umělecky velmi věrně zpracovat, a to i díky úzké konzultaci se skutečnými vědci – pracovníky výzkumného centra, jak prozradil připojený dokument o přípravě a natáčení filmu, který přináší další významný rozměr celého projektu. Hodnota vzájemné inspirace vědy a umění byla i jedním z hlavních důvodů ocenění festivalové poroty.


Zlatá Praha 2016
(28. září – 1. října 2016)
Symmetry
(dance-opera film art)
Režie: Ruben van Leer
Kamera: Paul Ozgur
Hudba: Joep Franssens
Zvukový design: Henry Vega
Editing: Amber Hooijmans
Producent: CTM Pict
délka: 29 min.
Premiéra 1. srpna 2015

www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/cs
www.symmetrymovie.com

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na