Manželský pár Netrebko – Eyvazov při zahájení sezony v La Scale pohledem recenzentů

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Opera na ČT art

Umění i osobnosti jednoho z nejslavnějších operních tenoristů naší doby se ve druhé polovině prosince budou věnovat dva dokumenty. Ve čtvrtek 21. prosince ve 20.20 bude uveden dokument Pavarotti: Zrození popové hvězdy. Padesátiminutový program francouzského kanálu ARTE z roku 2017 se soustředí na široké žánrové rozpětí Pavarottiho pěveckých aktivit i masový dopad jeho umění i na neoperní publikum. Témuž interpretovi se věnuje i sobotní program Vzpomínka na Luciana Pavarottiho (23. prosince 2017, 20.20), který zachycuje koncertní poctu slavnému tenoristovi organizovanou v Arena di Verona 6. září 2017.

Na slavnostní události v den desátého výročí Pavarottiho smrti vystoupili nejen jeho přátelé a partneři z koncertů The Three Tenors José Carreras a Plácido Domingo, ale také jeho partneři z operního jeviště jako Angela Gheorgiu nebo jeho následovníci v tenorovém oboru Francesco Meli a Vittorio Grigolo. Již zmiňované široké přesahy a crossoverové projekty Luciana Pavarottiho dokumentovala také vystoupení popových zpěváků Erose Ramazottiho a Giorgii (Giorgia Todrani), písničkářů Zucchera a Neka nebo úspěšného operního tria Il Volo.

V čase vánočním by nemělo chybět Bachovo Vánoční oratorium, které bude uvedeno v pondělí 25. prosince 2017 v 21.15. Před ním je na 20.00 zařazen program Na Broadway s Adamem Plachetkou – Impossible dream, ve kterém přední český barytonista zpívá známá muzikálová čísla za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Tomášem Netopilem v záznamu z nedávného koncertu.

Na Broadway s Adamem Plachetkou – Adam Plachetka, Tomáš Netopil, SOČR – Praha 18. 10. 2017 (zdroj SOČR / foto Tomáš Vodňanský)

Předsilvestrovskou náladu jistě vhodně navodí hodinový záznam opery Giacoma Pucciniho Gianni Schicchi z Los Angeles Opera ze sezony 2015/2016, která bude zařazena na středu 27. prosince (21.10). Lákadlem inscenace jsou především dvě světoznámá jména: komediální režisér Woody Allen, který operu režíroval, a Plácido Domingo, jenž zpívá hlavní roli důmyslného podvodníka Gianniho, který dokáže vyřešit každou prekérní situaci. Inscenace „největšího newyorského neurotika“ je inspirována italskými komediálními filmy z lidového prostředí padesátých a šedesátých let dvacátého století (s výbornou vizuální složkou scénografa i výtvarníka kostýmů Santa Loquasty). Inscenace je vskutku skvěle obsazena, Rinuccia zpívá Arturo Chacón-Cruz a atraktivní Laurettou se stala americká sopranistka Andriana Chuchman.


Operní humor

Jistý italský tenorista, člen zájezdní operní skupiny, byl na menší domácí scéně pro slabý výkon v roli Vévody mantovského již po první árii v úvodním aktu Verdiho Rigoletta nemilosrdně vypískán. Statečně se ale postavil na okraj jeviště a vzdorně zvolal: „Tak dobrá. Vypískali jste mě! Počkejte ale, až uslyšíte našeho barytona!“

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na