Miroslav Pudlák: To, co skladatel slyší v hlavě jen tak, jsou pouze vzpomínky na jinou hudbu

  1. 1
  2. 2

Podle čeho si například vy vybíráte, na co půjdete?
Sleduji koncerty souborů, které hrají soudobou hudbu, a když můžu, tak na ně chodím. Hlavně, když se hraje něco nového, nebo ve hvězdné interpretaci. Někdy kvůli tomu i vážím cestu do jiného města či země. Na takové ty abonentní koncerty klasiky jsem nikdy nechodil, nebo jen když mi dali zadarmo lístek. Ale přiznám se, že jak s přibývajícím věkem začínám být sentimentální, dojímají mě romantické opery, někdy až k slzám. Začíná se mi líbit ten ušlechtilý patos. No a samozřejmě soudobá opera. Je tolik krásných současných oper! Byl jsem třeba na Only the Sound Remains od Kaiji Saariaho v pařížské opeře Palais Garnier na jedné z mnoha repríz – bylo tam do posledního místa vyprodáno! Oproti tomu v našich provinčních podmínkách je nová opera vždy trochu donkichotský počin a je třeba ocenit, když se o to někdo pokouší. To musím podpořit svou diváckou účastí.

Hrají pak vaše hudební preference roli i ve výběru umělců, kteří se objeví na festivalu Contempuls?
S Contempulsem se snažíme sem přivézt zahraniční sólisty a soubory a samozřejmě současný repertoár v oboru komorní hudby. Jednak chceme ukázat, jak je ve světě nastavená laťka v interpretaci této hudby a jednak zahrát autory, kteří venku frčí a tady je skoro nikdo nezná. Touhle akulturační činností jsem se vlastně zabýval celý život na různých platformách, ne jenom na Contempulsu. Vždycky sem něco přivezu, co v tu chvíli zajímá jenom pár lidí a pak po 30 letech pozoruji, jak to tady plní sály na oficiálních festivalech. To je normální proces akulturace.

Festival Contempuls se každoročně koná na podzim. Probíhají již teď přípravy na další ročník?
Letos chystáme Contempuls na 2. listopadu 2020 jako jednodenní mini maraton se zahraniční účastí z Německa a se zajímavým programem. Všechno bude záviset na situaci, takže sledujte naše stránky kde budeme o přípravách průběžně informovat.  

Děkuji za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments