Moravská filharmonie Olomouc vezme posluchače na cestu napříč kontinenty

Moravská filharmonie Olomouc (MFO) připravila na 7. listopadu druhý ze série mimořádných koncertů letošní sezony. Na koncertu nazvaném Hudba napříč kontinenty si posluchači vychutnají skladby Sergeje Prokofjeva a Franze Schuberta a těšit se mohou i na premiéru skladby Formosan Triptych od uznávané tchajwansko-americké skladatelky Chihchun Chi-Sun Lee.
Yu-An Chang (foto Tomasz Griessgraber)

„Pro MFO a věřím, že i pro celý region se jedná o unikátní událost. Premiéru přední světové skladatelky neuvádíme každý den,“ říká ředitel MFO Jonáš Harman. Jako sólista Prvního klavírního koncertu Sergeje Prokofjeva se představí přední český klavírista Jan Bartoš. Ten je zahraničním tiskem popisován jako „jeden z nejlepších evropských klavíristů“ a „citlivý a rafinovaný interpret“. Jeho alba pro vydavatelství Supraphon získávají uznání domácí i zahraniční kritiky.

Koncert Hudba napříč kontinenty odehraje MFO pod taktovkou tchajwanského dirigenta Yu-An Changa. Jeho vysoké renomé dokumentuje mimo jiné skutečnost, že kromě MFO v letošní sezoně vystoupí také s Bostonským symfonickým orchestrem, Tanglewood Music Center Orchestrou, Tchajwanskou filharmonií, Čínským orchestrem v Taipei, či Konzerthausorchesterem Berlin. Skladba Formosan Tryptych z pera tchajwansko-americké skladatelky Chihchun Chi-Sun Lee, která se v Olomouci dočká premiéry, vychází ze tří významných tchajwanských hudebních tradic: hudby domorodých austronéských kmenů a folklóru a lidových písní Hok-lo a Hakka, dvou různých skupin tchajwanských obyvatel čínského původu. „Existuje téměř třicet tchajwanských domorodých kmenů, které se navzájem odlišují svým jazykem, kulturou a hudbou. V původní hudbě těchto kmenů je možné nalézt počátky polyfonie, kontrapunkt a mikrotonalitu, což se v roce 1952 stalo předmětem výzkumu UNESCO,“ říká samotná skladatelka.

Dalším ze série mimořádných koncertů bude už 17. listopadu koncert k výročí studentského hnutí 1939 a 1989. Návštěvníci tohoto koncertu se mohou kromě části ze Smetanovy Libuše těšit na kantátu Tempus Iuvenis olomouckého rodáka a zásadní osobnosti klasické hudební scény Jana Vičara. Olomoucký skladatel a muzikolog své rodné město vždy vnímal jako centrum hudby. „Olomouc je odedávna hudební město. V 80. letech jsem srovnával jeho hudební život s Římem, kde jsem tehdy několik měsíců pobýval. Zjistil jsem, že co do počtu hudebních produkcí je Olomouc se slavným evropským městem srovnatelná,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro Olomoucký Deník. Dirigentské taktovky se 17. listopadu při koncertu k výročí studentského hnutí 1939 a 1989 ujme bývalý dlouholetý šéfdirigent olomouckých filharmoniků Petr Vronský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat