Muže jsem v sobě také musela najít. Ptali jste se Gabriely Tardonové

  1. 1
  2. 2

Miloše Štědroně znám osobně. Setkání s ním je vždy velmi obohacující, milé a vřelé. Je to skvělý člověk lidsky a velmi vzdělaný ve svém oboru. Zná širší souvislosti a se zápalem vypráví na počkání různé příhody. Jeho hudba je taková, jak jsem popsala jeho osobnost. Upřímná, přímočará, rytmická, dost často hravá. Umí napsat jednoduchou píseň, která chytne posluchače za srdce.

Nemáte ambici také komponovat? (Jarda, Brno)

V žádném případě. Tuto ambici jsem nikdy neměla. Jsem interpretem, který se snaží empaticky provádět dílo. Konzultuji se skladateli, někdy se nedá notovým zápisem vyjádřit zcela myšlenka nebo záměr, ale kompozici nechám povolanějším.

Dobrý den, velmi vás jako ženu dirigentku obdivuji, myslím, že to máte těžší než vaši kolegové muži! Kterých svých dosavadních úspěchů si nejvíc vážíte? Máte nějaký profesní cíl? Sen? Přeji vám vše dobré! (Vlasta Matoušková)

Děkuji velice. Dirigování pro mě znamená pochopit a přetavit skrz své životní a interpretační schopnosti a zkušenosti dílo, které diriguji. Nedávno jsme prováděli málo hranou 14. symfonii Dmitrije Šostakoviče. V některých momentech je velmi krutá a drsná. V zápalu zkoušení jsem zvolala, že mají být muzikanti drsnější, že jsem v sobě muže také musela najít. Snažím se být interpretem, ne vůdcem, orchestrální hráči jsou mí partneři. Jsem zcela závislá na pocitu, když to řeknu velice zjednodušeně, když táhneme za jeden provaz. Každý koncert takto zahraný je naším společným úspěchem. Vážím si vítězství na mezinárodních kurzech pod vedením skvělého dirigenta Zsolta Nagye a profesní cíl? Cesta je mým cílem.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi!

Gabriela Tardonová (foto archiv Gabriely Tardonové)
Gabriela Tardonová (foto archiv Gabriely Tardonové)

 

Vizitka:
Dirigentka Gabriela Tardonová (1975, rozená Piszkaliková) pochází z Karviné. V pěti letech se stala členkou výběrového souboru Permoník. V roce 1998 promovala na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity v oboru sbormistrovství a poté vystudovala dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Rostislava Hališky a Lubomíra Mátla. V roce 2002 se zúčastnila soutěžních dirigentských kurzů v Ostravě pod vedením Zsolta Nagye a stala se jejich vítězkou. V roce 2003–2004 studovala v rakouském Grazu na Universität für Musik und darstellende Kunst v dirigentské třídě profesora Martina Siegharta. V rámci tohoto stipendijního pobytu byla vybrána k aktivní účasti na mezinárodním festivalu International Week konaném v Grazu, kde spolupracovala s univerzitním symfonickým orchestrem. Do velké míry se zaměřuje především na uvádění soudobé operní tvorby (Žirafí opera Markéty Dvořákové, MrTvá Markéty Dvořákové a Ivo Medka, opery Josefa Berga). Spolu s Tomášem Krejčím působí jako dirigentka orchestru Mladí brněnští symfonikové.

Od roku 2006 pravidelně spolupracuje se souborem Ensemble Opera Diversa, s nímž vedle koncertních projektů uvedla v premiéře opery dua Drábek I Kyas Dýňový démon ve vegetariánské restauraci (2010) a Ponava. Zmizelé řeky (2013).
(Zdroj: operadiversa.cz)

www.operadiversa.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat