Newyorská Met oslavila 50 let své nové budovy v Lincolnově centru

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Operní kukátko (92). Týden od 1. do 7. května 2017. V dnešním vydání najdete: Velkolepý koncert k výročí Metropolitní opery. Franco Fagioli v Rossiniho Semiramis v Nancy. Vampýr řádí v Koblenzi. Angela Gheorghiu ruší představení Tosky ve Vídni. Marilyn Horne má vlastní muzeum. Julia Lezhneva objevuje operní dílo Carla Heinricha Grauna. Operní humor – Marilyn Horne o nadváze v opeře.


Velkolepý koncert k výročí Metropolitní opery
K padesátému výročí působení souboru Metropolitní opery v nové budově v Lincoln Center uspořádalo vedení Met v neděli 7. května 2017 skvělý koncert s plejádou světových operních hvězd.

Metropolitan Opera New York (zdroj pixabay.com)

Z ohlášených hvězd operního nebe jmenujme Annu Netrebko (dopisová árie z Verdiho Macbetha a árie z Madama Butterfly), Piotra Beczału (árie z Verdiho Luisy Miller), Plácida Dominga (ukázka z Giordanova Andrei Chéniera), Renée Fleming (árie Hraběnky z Mozartovy Figarovy svatby a duet z Massenetovy Thaïs s Plácidem Domingem), Elīnu Garanču (árie z Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila), Joyce DiDonato (árie z Rossiniho Semiramis), Reného Papeho (scéna šílenství z Musorgského Borise Godunova) a ještě dvě další desítky zpěváků a zpěvaček, kteří vytvořili role na této světové scéně.

Koncert sestával ze čtyřiatřiceti operních čísel. Až na výjimky vystupovali všichni přední světoví zpěváci naší současnosti, jen několik zpěváků muselo splnit svoje závazky na jiných scénách. Nešlo jen o koncertní provedení, většina pěvců vystoupila v kostýmech i maskách. Dirigovali Marco Armiliato, Yannick Nézet-Séguin i James Levine a koncertu se zúčastnil i sbor Metropolitní opery.

50th Anniversary Gala – Metropolitan Opera New York 7. 5. 2017 (zdroj twitter.com/metopera / Josh Avant)

Tradice těchto megakoncertů je v Metropolitní opeře velmi silná, již k otevření scény v Lincoln Center byl pořádán šestihodinový koncert s přehlídkou největších hvězd té doby v čele s Birgit Nilsson. Stejný rozsah i popularitu měl koncert ke stému výročí existence Met v roce 1983. Zajímavostí letošního koncertu je, že nebyl zcela vyprodán, v nabídce zbylo několik jednotlivých míst v nejvyšší cenové nabídce (950 USD) a míst v parterových ložích (1.966 USD). Z koncertu budou k dispozici obrazové i zvukové záznamy, živě byl vysílán místní stanicí Radio Siris i pomocí live-streamu.


Rossiniho Semiramis v Nancy

Některé opery se dlouhá léta neobjevovaly na scénách, zvláště tehdy, když jejich interpretace byla spojena s vynikající představitelkou. V pocallasovské éře to byla například jen řídce inscenovaná Belliniho Norma (v níž pak až s odstupem zazářily Montserrat Caballé a Joan Sutherland), dlouhá léta se neuváděli ani Berliozovi monumentální Trojané a velmi řídkým hostem na operních scénách (snad vyjma specializovaného festivalu v Pesaru) byla Rossiniho Semiramis. Ale právě tato Rossiniho rozsáhlá tragická opera se v současné době těší zájmu hned několika divadel. Po působivé inscenaci v Mnichově s mezzosopranistkami Joyce DiDonato v hlavní roli a Danielou Barcellonou jako Arsacem (naši recenzi najdete zde), která se po prázdninách přesune do Covent Garden v Londýně (se stejnými dvěma hvězdami, pokud to ale pooperační kondice Joyce DiDonato dovolí), je opera ve zcela nové inscenaci k dispozici i v Opéra national de Lorraine v Nancy s mimořádným obsazením (premiéra 2. května 2017).

Gioachino Rossini: Semiramide – Opéra national de Lorraine à Nancy 2017 (zdroj opera-national-lorraine.fr)

Ale již na konci září 2017 vstoupí fascinující asyrská „královna vzduchu“ na scénu operního divadla ve Florencii. I tam budou hlavní role obsazeny skvělými rossiniovskými interpretkami – sopranistkou Jessicou Pratt jako Semiramidou a sopranistkou Silvií Tro Santafé jako Arsacem. Na jaře se navíc na scénu Metropolitní opery v New Yorku vrátí inscenace z roku 1990, v revivalu v hlavních rolích vystoupí sopranistka Angela Meade (Semiramis) a mezzosopranistka Elizabeth DeShong (Arsace).

Obsazení současné inscenace v Nancy ale nabízí skvělou senzaci. Do role Arsaceho (psané pro koloraturní altistku a o premiéře ji skutečně zpívala Rosa Mariani) je totiž obsazen jeden z nejžádanějších kontratenoristů naší doby – Franco Fagioli z Argentiny. Gioachino Rossini nijak zvláště zpěv kastrátů neobliboval a v jeho obsáhlém operním díle najdeme jen několik rolí pro tento typ hlasu, z nichž asi nejznámější je part perského prince Arsaceho (jen shoda jmen s libretem Semiramis) z opery Aureliano in Palmira (1813), komponovaný pro jednoho z posledních velkých kastrátových interpretů, altistu Giovanniho Battistu Vellutiho. Skladatel důsledně komponoval četné kalhotkové role, napsané pro koloraturní altistky, a vytvořil tak specifický hlasový obor rossiniovského koloraturního altu (jehož vysokým požadavkům ale dostojí jen málo operních adeptek). Pozdější Rossiniho tvorba určená francouzskému jevišti se musela již obejít zcela bez kastrátů, protože francouzské publikum tento hlasový typ v podstatě nesnášelo.

Hvězdou představení je ale také gruzínská koloraturní sopranistka Salome Jicia, velmi zkušená rossiniovská interpretka, která zaujala především jako Contessa de Foleville z jeho Cesty do Remeše a Elena z opery La donna del lago. Obě role vytvořila i na skladatelově festivalu v Pesaru, v repertoáru má i další role z méně známých Rossiniho oper. Zpívá ale i mozartovské partie a také titulní hrdinku z Verdiho La traviaty. Salome Jicia zcela patří k hvězdám belcantového zpěvu budoucnosti, a to jak pro samozřejmost koloratury, tak pro velkou pohyblivost hlasových prostředků. Navíc se její hlas výborně snoubí s Fagioliho kontratenorem, jež je objemnější a „hrdinnější“ než většina hlasových nástrojů kolegů z jeho hlasového oboru. U obou pěvců navíc kritika zdůrazňuje vedle velké muzikality i znamenitou srozumitelnost slova. Chválí i představitele intrikánského Assura, argentinského basistu Nahuela di Pierro.

Gioachino Rossini: Semiramide – Opéra national de Lorraine à Nancy 2017 (zdroj opera-national-lorraine.fr)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments