Operní kukátko o premiérách nové sezony na Slovensku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 15. do 21. srpna 2016. Operní kukátko (55). Operní premiéry na Slovensku v následující sezoně. Daniela Dessì zemřela. Nové CD Anny Netrebko. Operní úsměv: Jak šetřit při nastudování Tristana a Isoldy?

Operní kukátko
Jak je vidět z reakcí na plány českých a moravských operních souborů na příští sezonu v Operním kukátku z minulého týdne (najdete zde), není lehké se zavděčit všem, tedy spíše to ani není možné. Ale raději zůstaňme v dramaturgické realitě a podívejme se, jaké premiéry chystají tři operní soubory na Slovensku na svých kamenných scénách. Státní opera v Bánské Bystrici uvede čtyři premiéry, Státní divadlo Košice tři operní premiéry a operní soubor Slovenského národního divadla v Bratislavě nabídne šest premiér. Sezoně početně dominuje dílo Giacoma Pucciniho a v premiérách se neobjevuje kupodivu ani jednou dílo Giuseppe Verdiho.

Ještě v září (30. září 2016) proběhne v Košicích premiéra Pucciniho Bohémy v hudebním nastudování Maroše Potokára. Režie se ujme český činoherní a operní tvůrce Michael Tarant, scénografii i kostýmy pak vytváří Tomáš Moravec.

Státní divadlo Košice (zdroj sk.wikipedia.org)
Státní divadlo Košice (zdroj sk.wikipedia.org)

Hned za dva týdny nastupuje na operní scénu další pucciniovský neselhávající operní trhák. V Banské Bystrici ve dvou premiérách (14. a 15. října 2016) v italštině zazní Tosca. Hudební nastudování bude dílem Fabia Mastrangela, pro něhož opery Pucciniho a Verdiho tvoří základ jeho dirigentského repertoáru. V létě například také dirigoval Pucciniho Bohému na Festivalu Pucciniano v Torre del Lago. Dirigent v současné době věnuje značnou energii svému působení v Rusku, především uměleckému vedení několika souborů, například v Sankt Petěrburgu. Velmi známý slovenský herec a režisér Martin Huba bude dílo režírovat. Nemohu se ubránit pocitu, že trochu podceňujeme občasné výlety Martina Huby do světa opery, ke které má ostatně úzký vztah od dětství (jeho maminka byla slavná slovenská sopranistka Mária Kišoňová-Hubová). Hubovy promyšlené, elegantní režie, vykazující chytrý výklad (Mozartova Figarova svatba v Slovenském národním divadle nebo Verdiho Falstaff v Národním divadle v Praze), by si zasloužily více pozornosti, než se jim dostalo.

Státní opera Banská Bystrica (zdroj sk.wikipedia.org/Patrik Kunec)
Státní opera Banská Bystrica (zdroj sk.wikipedia.org/Patrik Kunec)

Dramaturgicky nejzajímavější se jeví zařazení Pucciniho operního Triptychu do repertoáru bratislavské opery. Za hudební složkou stojí Rastislav Štúr (hudební nastudování) a Martin Leginus (dirigent). Současný ředitel činohry bratislavského Slovenského národního divadla Roman Polák bude dílo režírovat. Vedle činoherní režie například již inscenoval Pucciniho Toscu a Mozartova Dona Giovanniho v Košicích na počátku nového milénia. Proslulá je i jeho spolupráce s bratislavským Divadlem Astorka. Náročné scénografie tří zcela rozdílných a kontrastních jednoaktovek se ujme Pavol Borák a kostýmy vytvoří Peter Čanecký. Dvě premiéry ve dvou obsazeních: 17. a 19. února 2017.

Slovenské národní divadlo Bratislava (zdroj en.wikipedia.org/John Menard)
Slovenské národní divadlo Bratislava (zdroj en.wikipedia.org/John Menard)

Italská opera bude dále zastoupena inscenací velmi zábavného Donizettiho opusu Don Pasquale s březnovou premiérou v Banské Bystrici v hudebním nastudování Igora Bully a v režii Dany Dinkové.

Nejvybranější operní italskou raritou pak zůstává uvedení Arsildy Antonia Vivaldiho, jejíž koncertní premiéra byla již plánována na 1. října 2015 do Stavovského divadla. Celý projekt se teď odsunul do Bratislavy, kde bude uveden scénicky (premiéra 9. března 2017 v Nové budově Slovenského národního divadla) ve velké mezinárodní koprodukci s významnými soubory Grand Théâtre du Luxembourg, Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lille a Théâtre de Caen. Dílo zazní v dosud neprovedené verzi a podle stránek divadla půjde o „novodobou světovou premiéru“. Tato virtuózní benátská opera měla premiéru roku 1716 a ujmou se jí opravdu povolaní tvůrci – český dirigent a vedoucí souboru Collegium 1704 a režisér David Radok, který bohužel ke škodě jeho fanoušků na českých a slovenských scénách režíruje zřídka, i když podle plánů na následující sezonu se můžeme těšit na jeho dvojvečer s operami Schönberga a Bartóka v Brně. Pěvecký soubor bude mezinárodní.

Opera Slovenského národního divadla stejně jako pražské Národní divadlo nastuduje Faustovo prokletí Hectora Berlioze. V Praze zůstane u dvou koncertních provedení, Bratislava tuto dramatickou legendu o čtyřech částech uvede poloscénicky v Nové budově. Hudebně dílo nastuduje a bude dirigovat Rastislav Štúr, na režijní spolupráci je ohlášen Marián Chudovský a výtvarně projekt zajistí Jaroslav Valek. Ze zastoupených pěvců uveďme Ľudovíta Ludhu (Faust), Moniku Fabiánovou (Markéta) a Daniela Čapkoviče (Mefistofeles). Divadelní sbor posílí soubor Pressburg Singers.

Slovenské národní divadlo - nová budova (zdroj snd.sk)
Slovenské národní divadlo – nová budova (zdroj snd.sk)

Druhou francouzskou premiérou na bratislavské operní scéně bude momentálně velmi aktuální Hálevyho Židovka (premiéra 7. dubna 2017). Tímto titulem ze žánru velké francouzské opery bude pokračovat spolupráce Slovenského národního divadla s režisérem Peterem Konwitschnym, který zde uvede svoji verzi inscenace z Antverp (a Gent, 2015, ve spolupráci s českým dirigentem Tomášem Netopilem) a Mannheimu (2016). Peter Konwitschny se i zde bude moci opřít o vynikajícího dirigenta, Robert Jindra totiž nastuduje na Slovensku v příští sezoně hned dva významné operní projekty. Bratislavská inscenace vznikne za spolupráce Konwitschného ustáleného spolupracovníka Johannese Leiackera v dvojité funkci výtvarníka scény i kostýmů. Ohlášené obsazení je impozantní: Jolana Fogašová (Rachel), Michal Lehotský (Éleazar), Peter Mikuláš (Kardinál de Brogni), Ľudovít Ludha (Léopold) a Ľubica Vargicová jako koloraturní Princezna Eudoxie. Židovka zůstává ostatně pro Konwitschného v současnosti jedním z hlavních operních zájmů, v jeho režii proběhne i únorová inscenace roku 2017 Štrasburku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat