Parsifal, Židovka i jiný Vojcek. Nejen o nich v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Kniha týdne
Opernsänger – Überlebenstraining – Was Sänger Nicht Fragen, Aber Wissen Sollten – Ein Blick hinter die Kulissen des Kultur-Betriebes. Hartes Überlebenstraining der Opernsänger: Nur 10 Prozent können von dem Beruf leben (Operní pěvec – Trénink na přežití – Na co se pěvci neptají, ale měli by vědět. Pohled za kulisy kulturních zařízení. Tvrdý trénink na přežití operního pěvce: Jen 10 procent se profesí uživí). Berlin, Ama Verlag 2016 (kniha zanedlouho vyjde v Berlin, Verlag Neue Musik). Autory pozoruhodné knihy jsou tři renomovaní specialisté z rozdílných oborů: Andreas Hillert (psychiatr a psychoterapeut), Christina Lemnitz (klavírní doprovazečka, pedagožka) a David Molnár (studoval zpěv a dnes hudební manažer v oblasti opery a koncertů). Kniha je koncipována jako studijní příručka pro studenty uměleckých škol, kteří se chtějí věnovat pěvecké operní nebo koncertní kariéře. Bez příkras jsou vylíčeny mnohé nástrahy, které na mladé pěvce čekají, i důvody, proč se jen desetině absolventů pěveckých studií podaří plnohodnotně uplatnit ve zvolené umělecké profesi. Autoři líčí odvrácenou stranu profese, která s sebou nese velké vypětí, enormní energetický výdej, namáhavé cestování a mnoho dalších jevů (jako psychologické problémy spolupráce v divadelních souborech a podobně), které mladým lidem při studiu nedocházejí. Čtenář zde nalezne i případové studie situací, se kterými se studenti mohou potkat na začátku kariéry. Kniha, která by měla být brzy přeložena a měla by se stát povinným skriptem českým studentům pěveckého oboru na odborných školách, je v první řadě určena zejména těm, kteří kariéru pěvce považují za snové zaměstnání.


Hudební úsměv
Slavného skladatele, dirigenta a pianistu Antona Grigorejeviče Rubinštejna (1829-1894) navštívila během přestávky představení jedné jeho opery dáma, kterou umělec opravdu nesnášel.

Anton Grigorijevič Rubinštejn (zdroj cs.wikipedia.org)
Anton Grigorijevič Rubinštejn (zdroj cs.wikipedia.org)

Dáma, vstoupivší do lóže, cítila, že není zrovna vítána a začala se omlouvat slovy: „Doufám, Mistře, že neobtěžuji.“ Upřímný Rubinštejn jí odpověděl: „Ale vůbec ne, já se necítil dobře už předtím.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat