Pěvecký sbor Masarykovy univerzity v Brně vyhrál soutěž ve Švýcarsku

Pěvecký sbor brněnské Masarykovy univerzity získal o víkendu titul absolutního vítěze Grand Prix na mezinárodním festivalu sborů Montreux Choral Festival ve Švýcarsku. Uspěl mezi dvanácti soubory například z Belgie, Maďarska a Číny. Sbor tak potvrdil přední pozici mezi světovými amatérskými soubory, ocenění v Grand Prix získal na mezinárodních soutěžích počtvrté.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity (foto PSMU)
Pěvecký sbor Masarykovy univerzity (foto PSMU)

Do finále postoupili brněnští zpěváci spolu s ženským uskupením z Maďarska. „Po vyhlášení výsledků jsme se museli okamžitě rozhodnout, co budeme v boji o titul zpívat. To bylo opravdu těžké. Nakonec jsme zvolili moravskou lidovku a vyplatilo se to,“ dodal sbormistr Michal Vajda. Každý sbor, který se chtěl zúčastnit, musel poslat přihlášku s nahrávkami a soutěžním repertoárem. Na základě toho pořadatelé potom soutěžící vybrali.

Podle prezidenta sboru Jiřího Ammera byl maďarský soubor těžkým soupeřem. „Když jsme je slyšeli zpívat, bylo nám jasné, že to nebude vůbec lehké. Naštěstí se nám lidovka povedla, užili jsme si ji my i diváci,“ uvedl Ammer.

Univerzitní sbor byl založen v roce 2004 a svojí činností navazuje na dlouholeté tradice univerzitního sborového zpěvu. Členy se mohou stát studenti všech fakult, kteří úspěšně projdou konkurzem. Repertoár zahrnuje klasickou sborovou hudbu od renesance až po současnost, ale i vokální skladby inspirované moderními žánry s možným uplatněním instrumentálních či jiných tvůrčích schopností pěvců.

Aktuálně má sbor padesát členů a desítku vystoupení ročně. Zkouší pravidelně dvakrát týdně na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat