Týden s hudbou (185)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Třetí abonentní koncert jubilejní sezony Symfonického orchestru Českého rozhlasu je ohlášen na pondělí 14. listopadu do Rudolfina pod názvem Géniové a rivalové: Když hudba spojuje. Orchestr vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda společně s cellistou Michalem Kaňkou, aby představili Foersterův lyrický Violoncellový koncert. Jeho uvedení bude předcházet předehra k Wagnerově opeře Tannhäuser. Ve druhé polovině pak zazní Haydnova Symfonie č. 102 a Brahmsovy Variace na Haydnovo téma.

Michal Kaňka (zdroj kankamichal.cz)
Michal Kaňka (zdroj kankamichal.cz)

PKF – Prague Philharmonia chystá na úterý 15. listopadu do Fora Karlín mimořádný benefiční koncert ve prospěch Nadačního fondu Bělobrádek. Ten se prioritně věnuje pomoci lidem, kteří bojují s vážným onemocněním – roztroušenou sklerózou. Pod vedením dirigenta Leoše Svárovského zazní díla Gioachina Rossiniho, Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta. Jako speciální host vystoupí klavíristka a zpěvačka Hana Robinson. Fond podporuje Domov sv. Josefa v Žirči, který se mimo jiné stará o dlouhodobě nemocné pacienty s touto chorobou.

Ve středu 16. listopadu se v Sále Martinů Akademie múzických umění v Praze uskuteční koncert Studenti sametu, u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin a pátého výročí smrti patrona festivalu, prezidenta Václava Havla. Koncert je součástí tradičních oslav Mezinárodního dne studentstva a výročí Sametové revoluce Festa academica. Během slavnostního večera se při provedení děl českých skladatelů dvacátého století představí Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, Cantica laetitia Zlín a Smyčcový kvartet Komorního orchestru Fénix.

Soubor Musica Poetica uvede ve středu 16. listopadu v pražském Domě U Kamenného zvonu hudebně dramatické představení Pygmalion, které pojednává o J. A. Bendovi a jeho melodramu, ale také o hledání smyslu hudby a umění vůbec. Děj vychází z poslední etapy života Jiřího Antonína Bendy, kdy po neúspěchu ve Vídni cestoval po Evropě a věnoval se filozofickým úvahám. Kromě zmíněného melodramu v představení zazní také ukázky z další Bendovy tvorby. Představení je realizováno v jednoduché scénografii a v dobových kostýmech.

Pražská konzervatoř nabídne ve čtvrtek 17. listopadu v Národní technické knihovně Balady Karla Kryla v provedení Symfonického orchestru Pražské konzervatoře vedeného dirigentkou Miriam Němcovou. Koncert se koná u příležitosti Dne studentstva. V pátek 18. listopadu Pražská konzervatoř uvede ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách Harfové soirée. Na něm se společně představí žáci konzervatoře a Chantal Mathieu, která v první půli uvede i žákyni konzervatoře Kateřinu Valáškovou.

Výroční koncert JZHC (zdroj jzhc.cz)
Výroční koncert JZHC (zdroj jzhc.cz)

Čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného bude zahájen v sobotu 19. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina koncertem Garricka Ohlssona. V pražském recitálu zahraje Beethovenovu Sonátu č. 24 Fis dur, op. 78, Schubertovu Sonátu č. 20 A dur, výběr ze Smetanových Českých tanců a Suitu z baletu El amor brujo Manuela de Falla. Za kompletní nahrávku Beethovenových sonát získal Garrick Ohlsson v roce 2008 prestižní Cenu Grammy.

Garrick Ohlsson (foto © Paul Body)
Garrick Ohlsson (foto © Paul Body)

Ve Foru Karlín se v sobotu 19. listopadu setkají ve stejnojmenném programu Tři orchestry – tři dirigenti – sólisté. Vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava, která spojí své síly s Ostravskou bandou a Hornickou kapelou ze Stonavy, dirigenty budou Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta, Hornickou kapelu povede Jaroslav Šindel. Na programu je mimo jiné Karlheinz Stockhausen. V neděli pak vystoupí v divadle Archa Ostravská banda s dirigenty Petrem Kotíkem a Johannesem Kalitzkem, sólisty jsou houslistka Hana Kotková a klavírista Daan Vandewalle.

 

Regiony
Ensemble Opera Diversa uvede v cyklu site-specific minifestivalu v pondělí 14. listopadu v brněnské Redutě „gastronomický gesamtkunstwerk na pomezí Halloweenu a Dušiček” Dýňový démon ve vegetariánské restauraci z autorské dílny Kyas a Drábek. Oblíbený titul z repertoáru souboru ztvárňuje kuchařskou magii stvoření jídla, na jejím počátku stál recept na dýňový pokrm, s nímž Pavel Drábek pracoval při psaní libreta. Zde dirigentka Ensemble Opera Diversa Gabriela Tardonová odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus.

Klasika i argentinské tango zazní ve středu 16. listopadu v Besedním domě v Brně. Společně v pořadu Klasika & tango aneb filharmonici s akordeonistou zahrají francouzský virtuos na bandoneon a akordeon Richardo Galliano a Filharmonie Brno. Po skončení večerního koncertu pokračuje večer milongou ve foyer Besedního domu.

Richard Galliano (zdroj richardgalliano.com)
Richard Galliano (zdroj richardgalliano.com)

Premiéru své nejnovější inscenace, nazvané Dva světy / Jeden svět uvede ve čtvrtek na scéně ostravského Divadla Jiřího Myrona baletní soubor Národního divadla moravskoslezského. Výjimečnost tohoto tanečního triptychu spočívá ve spojení světově uznávaných tvůrců Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho, kteří ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem naznačují rozmanité směry vývoje současného baletu.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Při příležitosti Roku slovenské hudby se po desíti letech opět konala festivalová přehlídka s názvem Epoché, jejímž organizátorem je Hudební centrum. Součástí přehlídky byla v uplynulých dnech i dvě operní představení, kterým jsme věnovali pozornost: Cikkerova opera Juro Jánošík v podání Státní opery z Banské Bystrice a Suchoňova Krútňava v nastudování Slovenského národného divadla. Naše recenze z těchto představení si můžete přečíst zde.

E. Suchoň: Krútňava - SND Bratislava 2016 (foto Alena Klenková)
E. Suchoň: Krútňava – SND Bratislava 2016 (foto Alena Klenková)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat