Týden s hudbou (189)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar vystoupí v pondělí 12. prosince v Anežském klášteře. Ve druhém večeru beethovenovské koncertní série zazní Sonáta č. 5 c moll, Sonáta č. 16 G dur, Sonáta č. 11 B dur a Sonáta č. 15 D dur (Pastorální). Saleem Ashkar rozezní opět klavírní křídlo D 282, vlajkovou loď firmy C. Bechstein, která cyklus Saleem Ashkar Beethoven Residency ve spolupráci s Národní galerií připravila.

Saleem Ashkar Beethoven Residency - Saleem Abboud Ashkar - Praha 3.10.2016 (foto Petra Hajská)
Saleem Ashkar Beethoven Residency – Saleem Abboud Ashkar – Praha 3. 10. 2016 (foto Petra Hajská)

Pražská konzervatoř připravila ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách na pondělí 12. prosince vystoupení Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. Společně s houslistkou Marií Hasoňovou zahrají v Koncertním sále Pražské konzervatoře program složený ze skladeb Bedřicha Smetany, Pavla Trojana, Zdeňka Fibicha a Markéty Conkové.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu uvede v úterý 13. prosince ve svém sídle – Studiu S1 Americko-český večer. Provede díla Aarona Coplanda, Zdenka Lukáše, Samuela Barbera a Bohuslava Martinů. Orchestr povede dirigent Tomáš Brauner, dalšími účinkujícími budou Marek Zvolánek (trubka), Jitka Tomšíčková (anglický roh) a Lydie Härtelová (harfa).

V úterý 13. prosince se malém sále Slovanského domu uskuteční hudebně literární večer nazvaný Shakespeare a hudba. Na něm společně vystoupí Martin Hilský, Korngold Quartet a Lucie Špičková (mezzosoprán). Do programu je zařazen Smyčcový kvartet č. 3 D dur op. 34 a Devět shakespearovských písní op. 29 a 31 Ericha Wolfganga Korngolda.

Pražský filharmonický sbor vystoupí ve čtvrtek 15. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina s programem složeným ze skladeb Leoše Janáčka (Říkadla a Otčenáš) a Bohuslava Martinů (Legenda z dýmu bramborové nati a Izaiášovo proroctví). Sbor se představí pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka, pozvanými sólisty budou Pavla Vykopalová (soprán), Ludmila Kromková (alt), Jaroslav Březina (tenor), Jiří Brückler (baryton) a Petr Svoboda (baryton).

Agentura Nachtigall Artists je pořadatelem koncertu, na kterém budou znovu společně zpívat barytonista Mariusz Kwiecień a sopranistka Simona Houda Šaturová. Pěvci se setkají na pódiu Smetanovy síně Obecního domu v pátek 16. prosince. Zazní duety z oper Lazebník sevillský, Don Pasquale, Figarova svatba či La traviata a dalších.

Simona Houda Šaturová, Mariusz Kwiecień (Praha 2013)
Simona Houda Šaturová, Mariusz Kwiecień (Praha 2013)

Na neděli Pražský komorní balet připravil do Divadla na Vinohradech premiéru představení Mysterium času. Jedná se o tři inscenace, ve kterých tři mladí choreografové, Ondřej Vinklát, Marek Svobodník a Hana Polanská Turečková, představí své rozdílné chápání faktoru času. Podrobněji informujeme v dnešním Baletním panoramatu.

Mysterium času (vizuál) - Pražský komorní balet 2016 (zdroj prazskykomornibalet.cz)
Mysterium času (vizuál) – Pražský komorní balet 2016 (zdroj prazskykomornibalet.cz)

Operní soubor Slezského divadla v Opavě uvede v neděli muzikál Noc na Karlštejně. Inscenace vznikla podle stejnojmenného filmu, který Zdeněk Podskalský natočil na motivy hry Jaroslava Vrchlického. Premiéra opavské verze se uskuteční v režii Dagmar Hlubkové, v hlavních rolích se představí Roman Harok, Tereza Kavecká, Václav Morys, Michael Kubečka a další.

 

Regiony
Cyklus BCO hraje Asociace přinese ve středu 14. prosince do Besedního domu hudební večer s názvem Božské?. Se souborem BCO – Brno Contemporary Orchestra se představí původem česko-slovenský houslista Milan Paľa. Zazní na něm Sciarrinových Šest sólových capriccií, Kabeláčova Osudová dramata člověka, Unbalanced Instability Dietera Ammanna a 5. Symfonie „Amen“ Galiny Ustvolské.

Milan Pala (foto © 2015 Julian Veverica)
Milan Pala (foto © 2015 Julian Veverica)

Premiéra Janáčkovy opery Její pastorkyňa se odehraje v pátek 16. prosince v Divadle F. X. Šaldy v Plzni. Režisérkou inscenace je Linda Keprtová, scénu a kostýmy vytvořila Marie Blažková, dílo se souborem a sólisty hudebně nastudovali Maxim Biriucov a Tatiana Drybas, pod hudebním nastudováním je podepsán Martin Doubravský.

Abonentní cyklus koncertů Barocco sempre giovane v Pardubicích přinese v neděli 18. prosince do prostor Rytířského sálu zámku Adventní koncert, na kterém spojí své umění Vilém Veverka (hoboj) a soubor Barocco sempre giovane. Koncert bude vysílat v přímém přenosu ČRo Vltava a bude přenášen Evropskou vysílací unií do všech evropských zemí.

Barocco sempre giovane (foto archiv)
Barocco sempre giovane (foto archiv)

Operní soubor Slezského divadla v Opavě uvede v neděli muzikál Noc na Karlštejně. Inscenace vznikla podle stejnojmenného filmu, který Zdeněk Podskalský natočil na motivy hry Jaroslava Vrchlického. Premiéra opavské verze se uskuteční v režii Dagmar Hlubkové, v hlavních rolích se představí se představí Roman Harok, Tereza Kavecká, Václav Morys, Michael Kubečka a další.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Mezzosopranistka Magdalena Kožená získala nominaci v novém ročníku amerických cen Grammy v kategorii nejlepší Klasické vokální sólo album. Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech brněnskou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona. Zde jsme přinesli podrobnou zprávu.

Příjmy z prodeje vinylových desek v Británii minulý týden poprvé předstihly příjmy ze stahování nahrávek, oznámilo britské sdružení maloobchodníků v zábavním průmyslu. Za vinylové desky lidé utratili 2,4 milionu liber (asi 76 milionů korun), zatímco za stahování 2,1 milionu liber (zhruba 66,5 milionu korun). Loni ve stejném období přitom tento poměr činil 1,2 milionu liber za vinyly ku 4,4 milionu liber za digitální hudbu. Zde se dočtete více.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat