Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 31. července do 6. srpna 2017 - vydání číslo 222. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Festival Letní slavnosti staré hudby pokračuje v pondělí 31. července v Trojském zámku koncertem nazvaným Salón korunní princezny s podtitulem Italské kantáty pro Marii Josefu Saskou. Skladby Johanna Adolpha Hasseho, Antonia Vivaldiho, Leonarda Lea či Jeana-Philippa Rameaua zazní v podání Raffaelly Milanesi (soprán) a nizozemského souboru Ensemble Odyssee ve složení Andrea Friggi (umělecký vedoucí a cembalo), Anna Stegmann (zobcové flétny), Eva Saladin (barokní housle), Ivan Iliev (barokní housle) a Agnieszka Oszanca (barokní violoncello). Z koncertu přineseme recenzi.

Další festivalový koncert je naplánován již na středu 2. srpna do Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. V programu Galantní konverzace a s podtitulem Georg Philipp Telemann a jeho Pařížané se Telemann setká se svými francouzskými následovníky Louisem-Gabrielem Guillemainem a Jeanem-Josephem Cassanéou de Mondonvillem. Jejich skladby přednesou členové německé Hofkapelle München v čele s houslistou Rüdigerem Lotterem.

Hofkapelle München (zdroj FB Hofkapelle München)

 

Regiony
Letní umělecká škola Romano drom (= romská cesta) na podporu talentovaných romských dětí z třiceti míst České a Slovenské republiky se odehrává od 29. července do 12. srpna. Pod vedením Idy Kelarové se budou její účastníci intenzivně rozvíjet a vzdělávat, ale také koncertovat s hudebníky České filharmonie. Zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová kurz opět připravila ve spolupráci s Českou filharmonií. Dvoutýdenní program je určený pro talentované romské děti, které budou poznávat sebe sama, svou identitu, historii a tradice, a zároveň společně vytvářet krásné a silné věci. Účastníci letní školy budou intenzivně pracovat na svém osobním růstu a rozvíjet své talenty.

Musica Florea pod uměleckým vedením Marka Štryncla vystoupí v úterý 1. srpna v Olomouci v uměleckém centru Univerzity Palackého v Kapli Božího těla. Představí zde hudbu raného středověku a baroka, která byla ve své době prodchnuta kompozičními experimenty, které předbíhaly hudební vývoj takřka o několik století. V koncertním projektu Improvizace – (pra) zdroj hudebního umění chce soubor poukázat na důležité hudební prvky charakterizující jeho vznik a vývoj z hlediska hudební improvizace a rozličné ornamentiky.

Musica Florea (foto M. Světlík)

Dvacátý šestý ročník českokrumlovského festivalu pomalu spěje ke svému závěru. V úterý 1. srpna na něm vystoupí Petr Nouzovský (violoncello) a Miriam Rodriguez Brüll (kytara) s programem Après un rêve, jehož součástí bude i křest nového stejnojmenného CD obou umělců, kmotrou je herečka Danica Jurčová. Ve středu 2. srpna zavítá na festival Smetanovo trio ve složení Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) s ryze českým programem, který bude tvořit Klavírní trio c moll Josefa Suka, Klavírní trio č. 4 e moll Dumky Antonína Dvořáka a Trio g moll pro housle, violoncello a klavír Bedřicha Smetany. Z koncertu přineseme recenzi.

Ve čtvrtek 3. srpna se v českokrumlovském Maškarním sále uskuteční další komorní koncert, tentokrát v podání souboru Janoska Ensemble, který tvoří bratři Ondrej, Roman a František Jánoškovi společně se švagrem Juliem Darvasem, se sólisty Marcelou Cerno (soprán) a Danielem Serafinem (baryton). Program Janoška style nabídne skladby Johanna Strausse ml., Fritze Kreislera, Nico Dostala, Franze Lehára, Franze Liszta, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších.

V pátek 4. srpna rozezní Pivovarskou zahradu v Českém Krumlově Verdiho Messa da Requiem. Sólisty večera budou Maria Kobielska (soprán), Terézia Kružliaková (mezzosoprán), Otokar Klein (tenor) a Peter Mikuláš (bas). Spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonie Bohuslava Martinů vedená dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Z koncertu přineseme recenzi.

Festival završí v sobotu 5. srpna komponovaný večer na zámku Český Krumlov a v jeho zahradách Noc barokních mistrů (hudby, ohně, tance). Marek Zvolánek (trubka), Iva Kramperová (housle) a Markéta Klodová (housle) na něm vystoupí spolu se souborem Barocco sempre giovane vedeným uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Společně provedou skladby Marca Antoina Charpentiera, Pietra Antonia Locatelliho, Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha a dalších.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – zahajovací koncert 14. 7. 2017 (zdroj festivalkrumlov.cz / foto Libor Sváček)

V sobotu 5. srpna se na festivalu Hudební léto Kuks představí publiku rakouský tenorista Virgil Hartinger spolu se souborem Ensemble Inégal a uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Kromě instrumentálních koncertů Antonia Vivaldiho a Jana Josefa Ignáce Brentnera bude na programu In te Domine speravi Johanna Rosenmüllera a Händelova kantáta Look down, harmonious saint. Zazní i tradiční novodobá festivalová premiéra z kukského archivu. Pro letošní rok byla vybrána skladba Alma redemptoris mater in G od milosrdného bratra a kukského regenschoriho Wernera Hymbra. Z koncertu přineseme recenzi.

Festival Za poklady Broumovska zavítá téhož dne, tedy v sobotu 5. srpna do kostela sv. Anny ve Vižňově, kde na jeho podporu vystoupí sopranistka Simona Houda Šaturová za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové. Ohlášeny jsou skladby Händela (Oh had I Jubals lyre a Lascia chio pianga), Bacha (Bist du bei mir a Seele deine Spezereien), Mozarta (Laudate Dominum), Haydna (Nun beugt die Flur) a výběr z Dvořákových Biblických písní.

Kostel sv. Anny Vižňov (zdroj cs.wikipedia.org)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat