Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Regiony
V Karlových Varech pokračuje tento týden 52. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Soutěžní klání, kterého se letos účastní 93 pěvců ze 16 zemí, vyvrcholí finále ve čtvrtek 9. listopadu. Vítězové jednotlivých kategorií se budou prezentovat v pátek 10. listopadu v Karlovarském městském divadle na slavnostním galakoncertě za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru, který bude řídit František Drs. Více o soutěži se dočtete v rozhovoru s Aloisem Ježkem, ze závěrečných dnů letošního ročníku chystáme reportáž.

Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka Karlovy Vary 2016 (foto Pavel Horník)

Ostrava bude dějištěm prvního ročníku Mezinárodního festivalu slovanské hudby, který se letos koná ve dnech 9.–12. listopadu a klade si za cíl prezentovat hudbu slovanských národů prostřednictvím prvotřídních interpretů povětšinou ze slovanských zemí. Zahajovací koncert festivalu ve čtvrtek 9. listopadu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě přinese provedení Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka a Čajkovského skladeb pro housle a klavír v podání houslisty Dalibora Karvaye a ANSemblu Duettino. V pátek 10. listopadu budou v kostele Sv. Ducha znít hlasy ruského sexteta Kovcheg. Galakoncert předního sólisty velkého moskevského divadla, barytonisty Artyoma Garnova, na kterém zazní romance i árie z velkých ruských oper, se uskuteční v sobotu 11. listopadu v Domě kultury města Ostravy. Nedílnou součástí festivalu je též Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby dětí a mládeže ve věku 8-26 let, která vyvrcholí koncertem vítězů v neděli 12. listopadu v Českém rozhlase Ostrava.

Ačkoli 16. ročník festivalu Lípa Musica bude oficiálně uzavřen slavnostním galakoncertem Mozartových árií v podání barytonisty Adama Plachetky a Pražských komorních sólistů v sobotu 11. listopadu v libereckém Divadle F. X. Šaldy, o den později – v neděli 12. listopadu se uskuteční symbolický festivalový epilog v drážďanské katedrále Nejsvětější Trojice. Skutečnost, že si festival již před léty vzal za svůj boj za kultivaci a rozvoj česko-německých vztahů, potvrdil letošní ročník rozšířením počtu německých lokalit i prezentací německých umělců. V rovině duchovní stvrdí přátelský sousedský dialog, vzájemný respekt a vstřícnost děkovná bohoslužba, kterou budou společně celebrovat saský a litoměřický biskup a kterou hudebně doprovodí gregoriánský chorál v podání rezidenční Scholy Gregoriany Pragensis. Ta se také postará o koncertní tečku za festivalem v podobě koncertu Dialogy o přátelství, který bude následovat po bohoslužbě a který spojí nejen Lípu Musicu s festivalem Dny česko-německé kultury, ale i české a německé návštěvníky, kteří se setkají v drážďanské katedrále Nejsvětější Trojice, jež sama zůstává symbolickým mementem historických událostí.

Schola Gregoriana Pragensis, Hana Blažíková, Barbora Kabátková – Lípa Musica 2016 (foto Lípa Musica)

 

 

Zaznamenali jsme minulý týden
Ze zahraničí
Abonentní sezonu 2017/2018 Gesamtkunstwerk Bratislava, Vídeň zahájil výběr árií z oper Georga Friedricha Händela v interpretaci mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Ta je provedla spolu s Venice Baroque Orchestra a dirigentem Andreou Marconem v neděli 5. listopadu v bratislavské koncertní síni Slovenské filharmonie. Reflexi koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů absolvovala minulý týden své první turné po Jižní Koreji. Orchestr vystoupil na pěti koncertech v největších korejských městech Soul, Icheon, Busan, Jeju a Ulsan. Na programu měl slavná česká díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, dále houslové koncerty Henryka Wieniawského, Pabla de Sarasateho, Alexandra Glazunova a klavírní koncert Sergeje Rachmaninova s korejskými sólisty. Filharmonii Bohuslava Martinů na zájezdu řídil její stálý hostující dirigent Leoš Svárovský.

První listopadové dny strávil Pražský komorní balet rovněž hostováním v Jižní Koreji. Sólisté souboru odletěli na Mezinárodní festival současného tance Incheon, který se koná v hlavním městě Soulu. V rámci něho uvedli v neděli 5. listopadu novinku ze svého repertoáru, která při své říjnové premiéře sklidila velký divácký ohlas – duet Martiny Hajdyly Lacové s názvem Metamorphic. Den před vystoupením se uskutečnil workshop současného tance s pedagožkou Lindou Svidró pro studenty tanečních konzervatoří.

Martina Hajdyla Lacová: Metamorphic – Pražský komorní balet 2017 (zdroj PKB / foto Michal Hančovský)

 

Praha
Uvedení Biberovy mše Missa Salisburgensis v katedrále sv. Víta nebo plány na putovní představení francouzských a českých umělců v barokních divadlech ve Versailles a v Českém Krumlově jsou výsledkem návštěvy zástupců zámku Versailles v Praze. Stál za ní nadační fond Bohemian Heritage Fund, který funguje osm let a ročně od mecenášů získá a do české kultury investuje miliony korun. Se zástupci Správy Pražského hradu i státního zámku Český Krumlov jednala na konci října prezidentka zámku ve Versailles Catherine Pégard. Více o projektech Bohemian Heritage Fund se dočtete zde.

Koncertem Dvořákova tria pokračovala v pondělí 30. října komorní řada PKF – Prague Philharmonia. V Českém muzeu hudby si příznivci komorní hudby mohli vychutnat provedení klavírních trií Josepha Haydna, Bohuslava Martinů a Franze Schuberta. Recenzi komorního koncertu najdete zde.

Dvořákovo trio – Komorní koncerty PKF 30. 10. 2017 (zdroj PKF / foto © Daniela Junášková)

Dvě premiéry mělo na programu tohoto týdne Ponec – divadlo pro tanec. V pondělí 30. října se taneční skupina VerTeDance představila se svojí inscenací Pojďme na tanec! režisérky Petry Tejnorové (hodnocení čtěte zde), v pátek 3. listopadu měl premiéru surrealistický obraz jedné rodiny a jedné šílené noci v Praze, který nese název Family Journey. Představení nastudoval soubor DOT504, který oslovil ke spolupráci choreografa Antona Lachkého. Reflexi pátečního představení připravujeme.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat