Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 26. února do 4. března 2018 252

Praha
Druhé vystoupení dirigenta Michała Nestorowicze se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v této koncertní sezoně nabídne návštěvníkům Dvořákovy síně Rudolfina v pondělí 26. února dvě klasická díla ruské hudby. Virtuozní Houslový koncert, který Čajkovskij složil na jaře roku 1878 ve Švýcarsku, je dodnes považován za jedno z nejobtížnějších děl houslové literatury. Polský dirigent k jeho provedení přizval svého pravidelného spolupracovníka, v Itálii žijícího ruského houslistu Sergeje Krylova. Druhá polovina večera, který nese název Po stopách ruských velikánů, přinese Prokofjevovu Pátou symfonii, první z trojice symfonií, které ruský skladatel složil po návratu do Sovětského svazu.

Michał Nestorowicz, SOČR – Praha 18. 12. 2017 (zdroj SOČR / foto Tomáš Vodňanský)

Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar usedne v pondělí 26. února v Anežském klášteře opět ke klaviatuře křídla D 282 renomované firmy C. Bechstein, aby zde provedl další z řady koncertů Saleem Ashkar Beethoven Residency, na nichž postupně kompletně provede Beethovenovy klavírní sonáty. Z dvaatřiceti sonát pro tento večer vybral sonáty číslo 2 A dur, číslo 12 As dur, číslo 24 Fis dur a číslo 31 As dur. Z koncertu přineseme recenzi.

V kostele sv. Šimona a Judy vystoupí v úterý 27. února v rámci komorní řady FOK Stará hudba vyhlášený italský interpret barokní hudby Enrico Onofri, který byl přes dvacet let koncertním mistrem a sólistou věhlasného souboru Il Giardino Armonico. Na programu jeho houslového recitálu, jenž nazval Dialog osamocení, figurují skladby Johanna Sebastiana Bacha, Jacoba van Eycka a zejména známá Tartiniho sonáta „Didone abbandonata“. Název programu odkazuje na antický příběh, který v sobě Tartiniho sonáta ukrývá. Na cembalo Onofriho doprovodí a během večera se v sólových kusech představí Luca Guglielmi. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Enrico Onofri (zdroj FOK)

Romantický program nastudoval s Českou filharmonií její designovaný šéfdirigent Semjon Byčkov. Po tři večery tohoto týdne (počínaje středou 28. února) představí publiku ve Dvořákově síni Rudolfina své pojetí Čajkovského Čtvrté symfonie a Dvořákova Koncertu pro violoncello a orchestr h moll. V něm se jako sólista před filharmoniky posadí violoncellista Gautier Capuçon, kterého pojí se Semjonem Byčkovem dlouholeté přátelství a také fakt, že oba jsou doma v Paříži. Recenzi čtvrtečního koncertu přineseme na našich stránkách, hodnocení koncertu České filharmonie z minulého týdne naleznete zde.

Koncertním provedením opery Donna Diana si Národní divadlo podruhé v této sezoně připomeneme první slavnou etapu někdejšího Nového německého divadla v Praze. V jeho čele stál tehdy, plných dvacet dva let, Angelo Neumann, který objevil talent vídeňského rodáka, skladatele Emila Nikolause Josepha von Rezniceka, který v letech 1886–1894 působil v Praze jako vojenský kapelník. Neumann Reznicekovi nabídl místo rezidenčního skladatele s pevným platem a objednávkou na jednu operu ročně. Světový úspěch z nich zaznamenala opera Donna Diana, kterou provede Sbor a Orchestr Státní opery koncertně ve čtvrtek 1. března ve Foru Karlín. Titulní roli Diany ztvární ruská sopranistka Alexandra Lubchansky, taktovky se ujme hudební ředitel Státní opery Andreas Sebastian Weiser. Reflexi premiéry si budete moci přečíst na našem portálu.

Alexandra Lubchansky (zdroj ND)

Na čtvrtek 1. března připravilo pěvecké oddělení Pražské konzervatoře první premiéru svého nastudování opery Josefa Richarda Rozkošného Černé jezero. Jímavá romantická variace starého příběhu o lásce a střetu světa nadpřirozených bytostí a živlů se světem lidí se odehraje v Divadle na Rejdišti v režijní koncepci Gustava Skály. Hudebně představení se studenty operního oddělení nastudoval Tomáš Hála.

 

Regiony
Mimořádný koncert ke stému výročí narození Leonarda Bernsteina pořádá Filharmonie Hradec Králové v úterý 27. února. Hlavním protagonistou koncertu bude Pražský filharmonický sbor, který se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem nastudoval z oslavencova odkazu Chichesterské žalmy pro smíšený sbor, chlapecké sólo, varhany, bicí nástroje a harfu. Kromě Bernsteinova slavného opusu provede Pražský filharmonický sbor v Sále Filharmonie Hradec Králové Janáčkův Otčenáš, Průtrž mračen od amerického skladatele Erica Whitacrea a skladbu Svatý od Johna Tavenera. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Lukáš Vasilek, Pražský filharmonický sbor (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Balet Národního divadla moravskoslezského pořádá ve středu 28. února v Divadle Antonína Dvořáka svůj již pátý ročník baletního galakoncertu s mezinárodní účastí, který nese název Balet Gala. Hosty budou tanečníci zahraničních národních divadel z Polska, Německa a Francie. Českou republiku budou reprezentovat hosté z Baletu Národního divadla, soubor Dekkadancers a samozřejmě domácí balet Národního divadla moravskoslezského. Podrobnosti o představení se dočtete zde.

Dva večery v tomto týdnu (ve čtvrtek 1. a v pátek 2. března) bude Filharmonie Brno hostit v Besedním domě zpěvačku Ivu Bittovou. Ta se ujme pěveckého partu v Lidových písních Luciana Beria, cyklu jedinečných úprav nejen lidových písní z různých koutů světa (Ameriky, Francie, Sicílie, Sardinie, Arménie či Ázerbájdžánu). S Ivou Bittovou chystáme rozhovor, který v tomto týdnu najdete na našich stránkách. Program doplní Janáčkova orchestrální balada Šumařovo dítě a Schumannova Symfonie č. 2 C dur, brněnské filharmoniky bude řídit Case Scaglione.

Case Scaglione (zdroj casescaglione.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat