Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 24.9. do 30.9. 2018.
Film Svatý Václav z roku 1929, režie Jan Stanislav Kolár (zdroj filmer.cz)

Praha

Ve dnech 26. a 27. září se koná v Obecním domě promítání filmu Svatý Václav od režiséra Jana Stanislava Kolára z roku 1929. Filmové plátno doprovodí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK hudbou od Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky (podrobnosti můžete najít ZDE). S dirigentem Janem Kučerou a dalšími umělci se bude možné setkat na besedě před koncertem 27. září v salonku „Cukrárna“.

Tradiční vstup do nové sezóny uskuteční FOK ve středu 29. září od 17:00 hodin. Pod širým nebem v prostorách Valdštejnské zahrady uspořádá koncert klasické i filmové hudby. Zazní díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, melodie Karla Svobody z filmů Tři oříšky pro Popelku a Noc na Karlštejně či premiéra Hašlerových písniček v orchestrální úpravě dirigenta Jana Kučery, který program uvede. Vstup na koncert je zdarma.

Tento týden též probíhá 22. ročník festivalu Nekonvenční žižkovský podzim, v rámci kterého ho zazní 26. září Pergolessiho Stabat Mater v kapli Bratrské jednoty baptistů v podání souboru Lux Iuvenes Praga pod vedením Jakuba Waldmanna.

Brno

V úterý 24. září zahájí novou sezónu i Národní divadlo v Brně, koncertem od 18:00 hodin pod širým nebem na Zelném trhu. Orchestr brněnského Národního divadla bude dirigovat Marko Ivanovič. Téhož dne se bude konat i vyhlášení cen DIVA.

Isabelle Faust (zdroj FB)

Ostrava

Janáčkova filharmonie zahájí 65. sezónu ve čtvrtek 27. září v Domě kultury města Ostravy. Na programu koncertu, který je součástí celoročního projektu Janáček Ostrava 2018, zazní kromě duetu z jubilantovy opery Příhody lišky Bystroušky, ještě Moraviana Zdeňka Merty a Čajkovského Pátá symfonie. Koncert, který diriguje šéfdirigent JFO Heiko Mathias Förster, začíná v 19:00 hodin.

Svatováclavský hudební festival čeká pro letošek závěrečný týden koncertů. V pondělí 24. září od 19:00 hodin vystoupí v ostravském kostele sv. Václava Pražský komorní balet, Zemlinského kvarteto a klarinetista Igor Františák. Společně provedou program Balet v kostele, ve kterém choreografie Pavla Šmoka doprovodí hudbu Leoše Janáčka, Vladimíra Sommera a Bedřicha Smetany.

V úterý 25. září od 18:00 hodin vystoupí ve Staré Bělé (Kostel sv. Jana Nepomuckého) houslová virtuoska Isabelle Faust, uznávaná jako hluboce citlivá interpretka barokní i soudobé hudby. Na SHF se představí v sólovém recitálu s programem, který bude bezprostředně zaznamenán na nové album po festivalovém uvedení.

Ve dnech 26. září (Kopřivnice – Kostel sv. Bartoloměje od 18:00 hodin) a 27. září (Hlučín – Kostel sv. Jana Křtitele od 18:30 hodin) uslyšíme program vokálního souboru Cappella Mariana, představující hudební svět generací skladatelů franko-vlámské školy, včetně novodobé premiéry Stabat Mater od Josquina des Prez.

Jubilejní ročník SHF uzavírá Dvořákovo Stabat Mater v pátek 28. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele od 17:00 hodin. Filharmonii Brno a Český filharmonický sbor Brno diriguje Robert Kružík. Sólové party přednesou Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Richard Samek a Richard Novák.

Katta (zdroj kattamusic.com)

Regiony

Dne 24. září vystoupí na festivalu Klasika Viva laureátka letošní soutěže Shanghai Isaac Stern International Violin Competition, Olga Šroubková. Na klavír ji doprovodí Miroslav Sekera. Recitál se koná v šumperském Kostele Zvěstování Panny Marie od 19:00 hodin.

Dne 26. září bude uveden projekt Opravdoví, který spojí simultánní dění ve dvou městech do jednoho diváckého zážitku. Představení proběhne v Moving Station v Plzni a zároveň v divadle Uffo v Trutnově (tzv. „networked performance“). Inscenace, která je fúzí současného tance, hudby a moderních technologií, přinese témata jako jsou příslušnost k místu, opravdovost, přenos informací, jejich zkreslování a vnímání.

Téhož dne proběhne společný koncertní projekt Plzeňské filharmonie, Ústavu pro studium totalitních režimů a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni s názvem Nejen Mnichov 1938 – Umělci proti době, vzepření se vůči osudu!, který přiblíží vzepětí kultury proti hrozícímu nacistickému nebezpečí nejen v krizovém roce 1938. Dějištěm projektu bude Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU od 19:00 hodin.

V Libereckém divadle F. X. Šaldy zazní 28. září premiéra Rossiniho Popelky. V roli Angeliny se představí Michaela Zajmi (rozhovor na toto téma si můžete přečíst ZDE), Dona Ramira ztvární Ondřej Koplík, Dandiniho Jiří Brückler a Dona Magnifica Andrij Shkurhan. Recenzi premiéry si brzy přečtete na Opeře Plus.

Barocco sempre giovane zahájí svůj podzimní abonentní cyklus koncertů v Rytířském sálu zámku v Pardubicích 27. září 2018 s klarinetistou Irvinem Venyšem, držitelem mnoha ocenění ze světových soutěží. Zazní skladby Carla M. von Webera, Ástora Piazzoly a Alana Shulmana.

Dne 29. září proběhne v 19:00 hodin slavnostní zahájení Lednicko-valtického hudebního festivalu. V kostele Sv. Jakuba staršího na zámku v Lednici provede Český filharmonický sbor Brno a St. Gellert Academy Orchestra Szeged (dirigent Yoon Kuk Lee) kompozice Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Den na to zahraje v Chrámu Diany od 16:00 hodin Belfiato Quintet komorní díla Josepha Haydna, W. A. Mozarta a Franze Schuberta.

Zajímavý program nabízí i probíhající Podzimní festival duchovní hudby Olomouc. Na nedělním koncertě v Katedrále svatého Václava 30. září v 19:00 představí varhanice Katta (Kateřina Chroboková) premiéru svého autorského duchovního projektu Vox Organi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]